שוב: ירי לעבר ישובי הצפון

שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור הגליל המערבי, וצה"ל השיב אש לעבר מקור הירי בלבנון. גם בשעות הלילה הירי מהרצועה נמשך, ושבע רקטות יורטו מעל אשקלון. כמו כן נמשכות התקיפות מהאוויר ברצועה, וקודם לכן נפגעו אנוש שני פלסטינים מפגיעה ישירה באופנוע

אילוסטרציה (רויטרס)

לצד ההסלמה בדרום, נמשך הירי גם ליישובי הצפון: אזעקה נשמעה הלילה (ב') בסביבות השעה 00:30 ביישובי הגליל המערבי, ולאחר מכן אותרו שתי נפילות בשטחים פתוחים. לא נגרם נזק ולא נרשמו נפגעים. לאחר זמן קצר השיב צה"ל באש ארטילריה לעבר מוקד הירי בדרום לבנון. "צה"ל הגיב באופן מיידי ובעוצמה בירי ארטילרי מסיבי של עשרות פגזים לעבר מקור הירי. מסרים חמורים הועברו באמצעות כוח האו"ם יוניפי"ל. צה"ל לא יסבול כל פגיעה בתושבי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל. במקביל נמשך הירי מרצועת עזה, ושלוש רקטות נחתו מאז השעה חצות בשטח המועצה האזורית אשכול ולא גרמו לנפגעים או נזק, וקודם לכן יורטו שבע רקטות מעל אשקלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מקור הירי אותר בסמוך לעיר צור, בדומה לאירוע הירי הקודם לעבר הצפון. על פי ההערכות, מדובר בתשתית טרור שקשורה לג'יהאד האסלאמי. בימים האחרונים התגלה כי הירי קשור למרצה במכללה בדרום לבנון שהתקין רקטות לשיגורים. ביום שישי פונה המרצה לאחר שרקטה התלקחה בידיו, וכך התגלתה תשתית הירי שהקים.

בשעות הלילה המשיך גם הירי מרצועת עזה: שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול סמוך לשעה 02:00, ולא גרמו לנזק או נפגעים. סמוך לחצות יורטו שבע רקטות שנורו מעזה לעבר אשקלון והמועצה האזורית אשקלון, ולא דווח על נפגעים או נזק.

גם ברמת הגולן נרשם ירי בשעות הערב: סמוך ל-20:30 נחתה פצצת מרגמה שנורתה משטח סוריה סמוך לאחד הכפרים הדרוזים ברמה. אין נזק או נפגעים. בצה"ל אומרים כי מדובר בירי תועה במסגרת מלחמת האזרחים בסוריה. בתגובה לירי מסוריה צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר עמדות צבאיות בגבול רמת הגולן. זוהו פגיעות במטרות.

דיווחים: עשרות אלפים נטשו ערים בעזה

סמוך לשעה חצות נשמעה אזעקה באזור אשקלון, וזמן קצר לאחר מכן יורטו הטילים. במהלך היום נורו 137 רקטות מרצועת עזה, מתוכן יורטו 29, ועוד שתיים מאזור לבנון. לאחר מכן נשמעה אזעקה בגליל המערבי, ותושבים דיווחו על קולות נפץ, שלאחריהן אותרו הנפילות שלא גרמו לנזק. סמוך לשעה 20:00 נשמעו הערב אזעקות בהרי ירושלים, בית שמש, באזור מודיעין ובאשדוד. ככל הנראה כיפת ברזל יירטה רקטות יורטו באזור גן יבנה, באזור הרי ירושלים ובאזור אריאל. לא ידוע על נפגעים. זמן קצר קודם לכן התפוצצה רקטה בשטח פתוח באזור גוש דן. בשל הפגיעה באזור לא מיושב - לא הופעלה אזעקה. לא דווח על נפגעים.

במקביל, התגברו בשעות הערב הדיווחים על נטישת ערים ברצועה מחשש לתקיפה קרקעית ישראלית: דובר אונר"א (סוכנות הסעד לפליטים פלסטינים של האו"ם) עדכן הלילה כי עד כה כ-17 אלף פלסטינים התפנו למתקנים של הסוכנות ברצועה, ביומו השישי של מבצע "צוק איתן". באותן שעות כלי טיס של חיל האוויר ירה טיל לעבר אופנוע ממזרח לעיר עזה. לפחות שני בני אדם נפצעו אנושות.

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר בריאיון לחדשות 2 כי צה"ל "המשיך היום בתקיפות מאוד חזקות ברצועת עזה. אנו מבינים את תמונת המצב של חמאס - הוא לחוץ מאוד. אחרי שישה ימי לחימה אפשר לקבוע בזהירות שכל מה שחמאס תכנן ביבשה, באוויר וגם מתחת לפני הקרקע - לא הניב אפילו הישג אחד קטן".

כוחות מסביב לרצועה (AP)

ארה"ב מנסה לבלום פעולה קרקעית

במקביל, בעוד שהירי לעבר שטח ישראל נמשך, שוחח הערב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשיחתם גינה קרי את ירי הרקטות לעבר ישראל, אך גם הביע דאגה מהרחבת המבצע למהלך קרקעי.

נמלטים מחשש לתקיפה בעזה (רויטרס)

נתניהו וקרי דיברו על חזרה להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". עם זאת, מסרו מקורות ישראלים כי בשלב הזה אין הצעה מספקת להפסקת אש. ועל רקע הניסיונות לתווך להפסקת אש והלחץ מהעולם המערבי, התכנס הערב הקבינט המדיני-ביטחוני שוב. במרכז הדיון הערב - האפשרויות להרחבת מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה.

השתתפו בהכנת הידיעה: ניר דבורי, אלון שני וירון שניידר.