קסאם פגע בקו מתח בישראל - עזה הוחשכה

הרקטה פגעה בקו המוביל חשמל לרצועת עזה הותירה 70 אלף תושבים בעלטה. בחברת החשמל אמצו את הנחיית רה"מ ושר האנרגיה שלא לתקן את התקלה בשלב זה כדי לשמור על ביטחון העובדים

70 אלף בעלטה. אילוסטרציה (רוני מרדכי - חדשות 2)

מחשיכים את עזה: רקטת קסאם פגעה הערב (א') בקו מתח בעוטף עזה שמספק חשמל לרצועה - וחלקים נרחבים ברצועה הוחשכו. בישראל לא ממהרים לתקן את התקלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפגיעה בקו המתח הישראלי שמוביל חשמל לרצועה משאירה 70 אלף מתושביה ללא חשמל. חמאס אחראי ישירות לתקלה הזו - אבל ישראל אמורה לתקן אותה, וזה לא צפוי לקרות כל כך מהר. בחברת חשמל הודיעו, בהנחיית הדרג המדיני, כי בשל הסיכון לחיי הטכנאים, התיקון לא יתבצע בשעה זו.

"ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התשתיות סילבן שלום הורו ליו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל שלא לסכן את חייהם של עובדי חברת החשמל", מסבירים בחברה. "לפיכך, חברת החשמל מתכוונת לתקן את התקלה, אולם לאור המצב הבטחוני והסכנה הגדולה שנשקפת לחיי עובדי החברה במידה ויבצעו את התיקון תחת אש, התקלה תתוקן מיד כשהדבר יתאפשר מבחינה בטחונית".

בפועל, רצועת עזה הוחשכה. צעד כזה הוצע לא פעם נגד חמאס בסבב האלים הנוכחי וגם באלה שקדמו לכך. בישראל נמנעו מצעד אקטיבי כזה בשל השלכותיו המשפטיות הבינלאומיות.

החוב הפלסטיני

מוקדם יותר פורסם כי מבדיקת "גלובס" עולה שתושבי עזה חייבים לחברת החשמל כ-220 מיליון שקלים. על פי הבדיקה, החוב של תושבי הרצועה מהווה חלק מצומצם מהחוב הכולל של צרכני החשמל הפלסטינים, העומד על 1.5 מיליארד שקלים.

בחברת החשמל עתרו לבג"ץ בעקבות החוב התופח בדרישה לחייב את משרד האוצר לאפשר לה להפסיק את הזרמת החשמל לפלסטינים, או לחילופין לשלם את חובותיהם מתוך תקבולי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית.

חברת החשמל, הממשיכה גם בימים אלה לספק חשמל לעזה בהתאם להנחיית הממשלה, עושה זאת באמצעות עשרה קווי מתח גבוה בעלי כושר הולכה של 120 מגה-וואט לשעה. יחד עם זאת, בחברת החשמל אומרים כי מדובר בכמות שאינה יכולה לספק את מלוא צריכת החשמל של 1.8 מיליון תושבי הרצועה.

לצד חברת החשמל, פועלת במרכז הרצועה תחנת כוח בהספק 140 מגה-וואט שבבעלות חברתGPGC ‎‏, חברת-בת של חברת החשמל הפלסטינית PEC, שבשליטת הרשות. בפועל, התחנה מתנהלת בתיאום מלא עם שלטונות החמאס בעזה. התחנה, המסוגלת לפעול בגז טבעי, פועלת בסולר משום שרצועת עזה לא מחוברת למערכת הולכת הגז. בשנת 2006, לאחר חטיפת גלעד שליט, הפציץ צה"ל את התחנה ופגע בשנאים שלה.