צה"ל נערך להמשך הלחימה בעזה

צה"ל קרא לתושבי צפון הרצועה להתפנות מבתיהם במהלך שעשוי להעיד על פעולה קרקעית קרבה. אלפים נטשו את בתיהם, וראש הממשלה נתניהו מדגיש: "נמשיך להכות בחמאס"

על רקע המשך מטחי הרקטות לעבר ערי ישראל, ופקיעת האזהרה של צה"ל לתושבי צפון הרצועה שנקראו להתפנות מבתיהם, מבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי מערכת הביטחון נערכת להמשך המערכה. "נמשיך לפעול באורך רוח, בנחישות ובאחריות כדי להחזיר את השקט", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשל הלחימה במסגרת מבצע "צוק איתן" הועברה הבוקר (א') ישיבת הממשלה השבועית מירושלים למחנה הקריה בתל אביב. "אנחנו מכים בחמאס בעוצמה הולכת וגוברת", אמר נתניהו. "החמאס מסתתר במסגדים ומשתמש בתושבי עזה כמגן אנושי, אנחנו משתמשים במערכות הגנה נגד טילים להגן על אזרחי ישראל".

בשעה 12:00 פקעה האזהרה של צה"ל לפלסטינים בצפון הרצועה. על פי דיווחים של כלי התקשורת הפלסטינים, אלפי אזרחים עזבו את בתיהם מחשש לפעולה עוצמתית. ראש הממשלה לא התייחס הבוקר לאפשרות של כניסה קרקעית לעזה בצל האולטימטום, אך הבהיר שהמבצע רחוק מסיום. "איננו יודעים מתי יסתיים המבצע. זה עשוי לקחת עוד הרבה זמן", הדגיש נתניהו.

אזור הכריזה, עזה (חדשות 2)

דובר אונר"א, סוכנות האו"ם המטפלת בפליטים הפלסטינים, אמר כי כ-4,000 בני אדם התפנו למסודות הסוכנות מבתיהם בצפון רצועת עזה, בעקבות ההודעות ששלח צה"ל.

בחמאס קראו לתושבי צפון הרצועה לשמש מגן אנושי לבתיהם. בהודעה רשמית של הארגון נכתב: "כל מי שהתפנה, לחזור הביתה, בית ריק - יותר סיכוי שיופצץ".

כחלק מהרחבת הפעולה החל צה"ל משעות הבוקר להטיל כרוזים המתריעים על תקיפות יעדי טרור שיתבצעו בזמן הקרוב. תוכנם הועבר לתושבי בית להיה גם בהודעות מוקלטות ומסרונים. לפי ההודעה, על האזרחים לפנות את בתיהם עד השעה 12:00 בצהריים היום לכיוון דרום לג'בעליה אל-בדר דרך שארע אלפלוג'ה. "הפעולה של צה"ל עומדת להיות זמנית וקצרה", נכתב בהודעה שנמסרה לתושבים. "מי שלא יקשיב להנחיות צה"ל יסכן את חייו ואת חיי משפחתו. היזהרו והישמרו".

תוצאות התקיפה בעזה, היום (רויטרס)

בנוסף, פשט לפנות בוקר כוח של השייטת על מתחם שיגור רקטות ארוכות טווח ברצועה. במהלך הפעולה פתחו מחבלים באש לעבר הכוח שהשיב בירי. במהלך חילופי האש נפצעו ארבעה לוחמים קל ופונו לקבלת טיפול בבית חולים בישראל. בצה"ל מדגישים כי היעד הותקף ונפגע. הפעולה מעידה כי צה"ל החל לפעול קרקעית ברצועה, לפחות בכל הנוגע לכוחות המיוחדים.

בדרך לפעולה? הכוחות נערכים (רויטרס)

ועל רקע המתיחות לקראת הרחבת הפעולה, נמשכים מתחי הרקטות לעבר ערי הדרום. אזעקות נשמעו מיישובי עוטף עזה ועד אשקלון, אשדוד ובאר שבע. באשקלון נפצע באורח בינוני עד קשה נער מפגיעת מרסיסי רקטה, אדם נוסף בשנות ה-60 לחייו נפצע קל. בתגובה לירי תקף צה"ל יותר מ-200 מטרות במהלך היממה האחרונה - בהן משגרים מוטמנים ובתים של בכירי חמאס ששימשו כמפקדות טרור.