שתי יוזמות להפסקת אש, בישראל לא מתלהבים: "לא הונחה הצעה שמספקת שקט"

בפני ישראל וחמאס הונחו שני מתווים לרגיעה: האחד של טורקיה והשני של קטאר. ההצעה מאנקרה נדחתה בשל קרבתו של ראש המודיעין הטורקי, שהביא את ההצעה, לאירן. המתווה המסתמן כעדיף על הצדדים הוא שהציעה דוחא

יירוט כיפת ברזל. ארכיון (חדשות 2)

הדיווחים לגבי הסכם הפסקת אש: בפני ישראל וחמאס הונחו שתי הצעות - אחת של טורקיה שהובאה באמצעות ראש המודיעין הטורקי והשנייה של קטאר. לפי שעה, ההצעה הטורקית נדחתה מפני שראש המודיעין הטורקי נחשב כמקורב לאירן וכחביב המשטר בטהרן. בין שתי ההצעות נראה כי הצדדים נוטים לאמץ את ההצעה הקטארית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יחד עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש כי המתווה צריך לכלול הפסקת אש מלאה ולטווח ארוך, שאם לא תושג באמצעים מדיניים - יוחרף המבצע ואף תבוא מתקפה יבשתית. לשני הצדדים הובהר כי יש לשלב את אבו מאזן כגורם מרכזי בתיווך. גורם מדיני אמר לחדשות 2 כי "עד לרגע זה לא הונחה שום הצעה שמספקת שקט ממושך". 

כלי תקשורת ערביים דיווחו היום על הצעה לרגיעה ברצועת עזה שמתגבשת ביוזמה פלסטינית, שבה מעורבות גם מצרים וקטאר. עד כה חמאס סירב לאשר שישנו מתווה שעליו אפשר להגיע להבנות שיובילו להסכם הפסקת אש, אך אישר כי המגעים אכן מתקיימים.

כוחות גדולים ערוכים מחוץ לרצועה (רויטרס)

הדיווחים לא אחידים לגבי המתווה: בחלק מכלי התקשורת דווח כי ההצעה תכלול שחרור אסירים פלסטינים, באחרים דווח כי היא תכלול את פתיחת המעברים לעזה ובחלק פורסם כי אם ההצעה תתקבל - יועברו כספים לרצועה.

דובר חמאס, סמי אבו זוהרי, אמר: "קיבלנו מספר פניות ברצף, אך כולן נתנו הד לעמדה הישראלית. בסופו של דבר לא קיבלנו אף הצעה שלמה כדי לדון בה. זה לא אומר שאנו להוטים להשיג רגיעה".