דיווחים על מתווה להפסקת אש

כלי תקשורת ערביים מדווחים על הצעה לרגיעה ברצועת עזה שמתגבשת ביוזמה פלסטינית, שבה מעורבות גם מצרים וקטאר. בחמאס אישרו כי אכן מתקיימים מגעים. דובר הארגון: "קיבלנו מספר פניות ברצף, אך כולן נתנו הד לעמדה הישראלית. זה לא אומר שאנו להוטים להשיג רגיעה"

לקראת הפסקת אש? ארכיון (AP)

כלי תקשורת ערביים מדווחים בשעות האחרונות (שבת) על הצעה לרגיעה ברצועת עזה שמתגבשת ביוזמה פלסטינית, שבה מעורבות גם מצרים וקטאר. לפי שעה חמאס מסרב לאשר שישנו מתווה שעליו אפשר להגיע להבנות שיובילו להסכם הפסקת אש, אך מאשר כי המגעים אכן מתקיימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחים מחוץ לעולם הערבי, גם טורקיה מעורבת בגיבוש הנוסחה לרגיעה. הדיווחים לא אחידים לגבי המתווה: בחלק מכלי התקשורת דווח כי ההצעה תכלול שחרור אסירים פלסטינים, באחרים דווח כי היא תכלול את פתיחת המעברים לעזה ובחלק פורסם כי אם ההצעה תתקבל - יועברו כספים לרצועה.

דובר חמאס, סמי אבו זוהרי, אמר: "קיבלנו מספר פניות ברצף, אך כולן נתנו הד לעמדה הישראלית. בסופו של דבר לא קיבלנו אף הצעה שלמה כדי לדון בה. זה לא אומר שאנו להוטים להשיג רגיעה".

על רקע הדיווחים שלפיהם כ-127 פלסטינים נהרגו עד כה בשטח הרצועה, הזהיר נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי מפני הסלמה, ואמר כי הדבר "עלול לגבות את חייהם של חפים מפשע". דוברו של הנשיא ציין כי הממשל המצרי מנהל מגעים עם שני הצדדים לאחר שא-סיסי נפגש עם שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר.

החל מחצות שוגרו עשרות בודדות של רקטות לעבר הדרום והשפלה. בשעות הבוקר נשמעו אזעקות ברחבי השפלה, בערים רחובות, נס ציונה ויישובי האזור. אחת מהן נפלה בין שני בתים בנתיבות סמוך לשעה 14:00. נזק נגרם לבית, לכלי רכב ולכביש. צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי לגבר שנפל מהמיטה בדרכו למרחב מוגן ולעוד שלושה נפגעי חרדה. ‎

כיפת ברזל יירטה את אחת הרקטות מעל ראשון לציון ורקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. אין נפגעים ולא נגרם נזק. שרידים של רקטה אותרו ביישוב בשפלה. בנוסף, שלוש רקטות שנורו לבאר שבע נפלו בשטחים פתוחים באזור. במועצה האזורית אשכול נפלו מהבוקר 12 רקטות. אחת מהן גרמה לשריפה.

מוקדם יותר התבצע שיגור כושל של רקטה לעבר ישראל הסתיים בנפילה במסוף דלק ברצועת עזה. במקום פרצה דליקה ועשן כבד נראה מיתמר מהמקום. זמן קצר קודם לכן התפוצצה רקטה נוספת שנורתה מעזה בעיר הפלסטינית יטא שבדרום הר חברון. בשלב זה טרם נמסר על נפגעים או על נזק.