חזית נוספת? פצמ"רים נחתו בגליל

בגבול לבנון לא ציפו שכך ייפתח הבוקר: סמוך לשעה שש ורבע התפוצצו שתי פצצות מרגמה בשטח פתוח באצבע הגליל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מירי זה. שום ארגון עדיין לא לקח אחריות על הירי. במהלך הלילה נשמעה לראשונה אזעקה גם בחיפה

נפילת הפצמ"רים בצפון, הבוקר (טופליין)

האם נפתחת חזית נוספת בצפון הארץ? שתי פצצות מרגמה נחתו הבוקר (ו') בשטחים פתוחים סמוך למטולה. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהנפילות. בשלב זה לא ברור מי עומד מאחורי הירי, שככל הנראה הגיע מאחד הכפרים בדרום לבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפיצוצים נשמעו סמוך לשעה 06:15 בבוקר ומקורם כאמור עדיין לא ידוע. פצצות המרגמה שנורו משטח לבנון התפוצצו בשטחים פתוחים בצפון אצבע הגליל. פצצה אחת התפוצצה בכביש באצבע הגליל ורקטה נוספת נחתה במטע סמוך לאחד היישובים באזור. כתוצאה מהנפילה נגרם נזק קל לכביש. ישראל הגישה תלונה ליוניפי"ל, כוח האו"ם המוצב בגבול, על הירי.

במקביל, כוחות צבא סורקים את האזור כדי לוודא שאין נפלים נוספים באזור ולהעביר את הטיפול בשרידי הרקטות שנורו לחבלני המשטרה. התושבים מדווחים כי לא נשמעה אזעקה או כל התרעה אחרת לפני הירי.

כלי תקשורת בלבנון מדווחים כי אזרחים המתגוררים בעיירה חצביה ראו שיגורים של שתי מרגמות. במהלך מבצע עמוד ענן וגם במהלך מבצע עופרת יצוקה נורו רקטות בודדות מלבנון לעבר שטח ישראל, גם במקרים הקודמים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

גם אזורים אחרים בצפון הארץ לא היו שקטים במהלך הלילה והבוקר. שעות ספורות לפני כן, נשמעה אזעקה באזור חיפה, זכרון יעקב, חדרה וחוף הכרמל. אזרחים דיווחו על הדי פיצוצים שנשמעו באזור. טרם דווח על יירוטים או נפילות. המשטרה פתחה בסריקות לאיתור נפילת הרקטות, שככל הנראה נחתו בשטחים פתוחים.

"עד עכשיו נחשבנו לאזור בטוח"

מיד לאחר שנשמעה האזעקה ברחבי הכרמל וצפון השרון, נטל ארגון חמאס אחריות לירי. בארגון ציינו כי ירו לכיוון חיפה טיל מסוג "רנטיסי 160".

"התעוררנו מהאזעקה", סיפר יובל וענונו תושב חיפה בשיחה עם חדשות 2 Online. "מיד רצנו למקלט, שהיה יחסית רחוק אבל בסוף הסתדרנו, דקה אחר כך שמענו שני פיצוצים. זה היה ממש מבהיל אבל אין מה לעשות, צריך להתמודד".

נועם יוסף, סטודנט בטכניון בחיפה, סיפר: "באזור 3:30 בלילה שמענו אזעקה, אני וחברים התעוררנו מזה. רצנו למרחב המוגן, חיכינו שם כמה דקות בהתאם להוראות. לא שמענו פיצוץ. לא ממש הופתענו כי כבר ירו לאזור חוף הכרמל, אבל אזעקה באמצע הלילה זה שונה".

נפילת הפצמ"רים בצפון, הבוקר (טופליין)
לדבריו, חברים שלומדים עמו בחרו שלא להישאר בחיפה, שעד הירי לכיוונה נחשבה לאחד המקומות הבטוחים בארץ. "שמעתי על אנשים שחוזרים לאזור המרכז דווקא", אמר יוסף.

אישה התמוטטה בדרך למקלט

בעקבות האזעקה, אישה בשנות ה-70 לחייה התמוטטה כשהייתה בדרכה אל מקלט בוואדי נסינאס. צוות טיפול נמרץ של מגן דוד אדום הוזעק למקום וניסה לבצע בה פעולות החייאה אך כשאלו כשלו נאלצו לקבוע את מותה.

יש לציין כי זוהי הפעם הראשונה בה נשמעה אזעקה בעיר השלישית בגודלה בישראל מאז תחילת מבצע "צוק איתן". כמו כן, מדובר בנקודה הצפונית ביותר בה נשמעה אזעקה, ארבעה ימים לאחר פתיחת המבצע ברצועה.