לוחמות האש גויסו למילואים: "דפקו לי בדלת לפנות בוקר"

לאחת מהן דפקו על הדלת בשלוש לפנות בוקר, האחרת נאלצה לעזוב את חברת האשראי והשלישית חיכתה לקבל כבר צו 8. שלוש החברות הכבאיות ששירתו בחיל האוויר יחד גויסו השבוע למילואים לתחנות כיבוי בדרום - כל אחת בתחנה שונה. המסר שלהן: "אנחנו כאן עד הסוף - רוצות להציל ולתרום כמה שיותר". הן צפויות לכבות שריפות מרקטות

במילואים: דקלה פריק (באדיבות המצולמת)

הן שירתו יחד בתחנת הכיבוי בבסיס נבטים של חיל האוויר, ומאז נשארו חברות טובות. בימים האחרונים שלושתן קיבלו צו 8 - וכל אחת מהן הוצבה בתחנת כיבוי אחרת בדרום. תמר ואקנין (26) במקור מדימונה הוצבה בבאר שבע, דקלה פריק (25) באשקלון ונופר מעוז (26) באשדוד. שלושתן משרתות במילואים ביחידה הכיבוי של פיקוד העורף ועל כן צוותו, בשל המצב, לתחנות כיבוי אזרחיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בודדות הן הנשים הכבאיות בתחנות. בין היתר, כשהן בכוננות עליהן לצאת לזירות השונות - כך למשל אם פורצת שריפה בשטח פתוח בשל פיצוץ של רקטה - הן יוצאות יחד עם הכבאים לכבות את האש. כל אחת מהן קיבלה את הבשורה על המילואים בדרך שונה.

סמלת במיל' דקלה פריק (25) ישנה בביתה, ולפתע דפיקה נשמעה בדלת בשלוש לפנות בוקר. אימה, התעוררה, פתחה את הדלת, ראתה חיילים והייתה בטוחה שהם הגיעו כדי לגייס את בן המשפחה המשרת כלוחם גבעתי במילואים. "לא, באנו בשביל דקלה". ונאמר לה שעליה להתייצב תוך שעה. אפילו תיק עם ציוד היא לא הספיקה לקחת ותוך זמן לא רב היא הגיעה לתחנה - שם היא הבת היחידה.

"הרגשתי בהלה, הייתי בהלם לא הבנתי, שאלתי אותם אם אפשר לבוא מחר בבוקר אבל הם אמרו לי שלא", היא מספרת בריאיון לחדשות 2 Online. בימי השגרה היא עובדת בחברת סלולר, אבל זו כבר הפעם השלישית שהיא נקראת למילואים, לאחר שגויסה גם במבצע "עמוד ענן".

לוחמת האש תמר ואקנין (באדיבות המצולמת)


קצת מפחיד אבל מתמודדים

"אין שם עוד בנות וזה קצת באסה אבל אין מה לעשות. אם תהיה אזעקה והרקטה תיפול בשטח פתוח אני אצא לשם, זה קצת מפחיד אבל אני אתמודד", היא אומרת - אך מדגישה את החשיבות במילואים: "אני באמת מרגישה שאני תורמת, וצריך שכולם ידעו שגם בחורות עושות מילואים ולא רק גברים".

"זה מעצבן אותי שרק מדברים על בנים שעושים מילואים, נשים מתפקדות בדיוק כמו גברים", מצטרפת לדברים סמלת במילואים תמר ואקנין (26), חברתה, שהוצבה בתחנת כיבוי באר שבע, שהתייצבה אתמול לאחר שקיבלה צו 8 בלילה. ואקנין, שמתגוררת ברמת גן עובדת כמנהלת צוות בחברת אשראי, ובימים האחרונים הרגישה לטענתה שהיא תזומן למילואים. את המשרד בעיר היא החליפה במדי הכבאית, לוחמת אש כמו שזה נקרא היום: "רוב השריפות שנגרמו אלה שריפות קוצים, שריפות שעלולות להתלקח מרקטות וגם חילוצים". בערך בכל שעה יש "אירוע".

"עושים לנו הנחות לפעמים גם כשאנו לא רוצות, אתמול קיבלנו את השק עם כל הציוד וזה קצת כבד אז אמרו לנו שהם ירימו לנו", היא מציינת. היא עדיין לא יודעת מתי המילואים יסתיימו - אך היא במוטיבציית שיא: "הבאתי לכאן תיק מלא".

נופר מעוז על מדים (באדיבות המצולמת)


תגיעי כמה שיותר מהר לתחנה

ההורים של נופר מעוז (26), שגם היא כבאית במילואים, דואגים וחוששים מזימון בתם בצו 8. ביום שני בצהריים התקשרו אליה ואמרו לה להגיע כמה שיותר מהר לתחנת הכיבוי. מעוז היא סטודנטית בחייה האזרחיים, וכשהגיעה לתחנה באשדוד פגשה עוד חברים מהקורס שלה בצה"ל.

"מבחינתי זו הרגשה מדהימה שאני עושה משהו למען תושבי הדרום ולמען המשפחה שלי שכולה חיה בדרום", היא מדגישה. "אני לא יודעת כמה זמן זה יימשך, אמרו לי שאני כאן עד סוף המלחמה ואני לא יודעת לקראת מה אני הולכת. מבחינתי אני רק רוצה להציל ולחלץ".

גם אותה, כמו חברותיה מאכזב לשמוע שרוב השיח בציבור הוא על הגברים המילואימניקים. "מי שזיהתה את המחבלים שחדרו לזיקים היא חיילת", היא מזכירה ומגוללת לסיכום אירוע שממחיש את הכל: מפקד התחנה שלה במילואים הזמין אותה היום לשיחה אצלו. "מבחינתי את לוחמת אש כמו כל הגברים - יוצאת לאזעקה והכל", הוא אמר לה. לבסוף היא מודה: "חיכיתי לקבל צו 8 - ואני מעודדת את כולן להגיע למילואים".

המילואימניקיות ששוחחנו עמן מקוות שהסבב הנוכחי יסתיים עם כמה שפחות נפגעים ונזק - ומקוות שהן יוכלו לתת את כולן על מנת לתרום במאמץ. וכמובן שלא רק נופר, דקלה ותמר גויסו - אלא עוד נשים רבות בתפקידים שונים שהוצבו בגזרות שונות כחלק מהמבצע.