נכשל חיסול ראש מערך הרקטות

צה"ל ניסה לחסל את הגורם הבכיר ביותר בחמאס שחוסל מאז אחמד ג'עברי במבצע "עמוד ענן". בחמאס הכחישו - צה"ל בדק, והתברר כי היימאן סיאם לא היה ברכב בזמן הפגיעה. זמן קצר לאחר מכן חוסלו שלושה פעילי ג'יהאד

בעוד הירי נמשך מעזה לעבר רחבי ישראל, צה"ל ממשיך בניסיונות לפגוע בבכירי חמאס: בתחילה דווח כי חוסל בצהריים (ה') היימאן סיאם, ראש המערך הרקטי של החמאס בעזה. עם זאת, בחמאס הכחישו את הדיווח וטענו כי הוא לא היה ברכב, ובצה"ל הודו כי החיסול נכשל. אם החיסול היה מצליח, זו הייתה הפגיעה באישיות הבכירה ביותר בחמאס מאז חיסול אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של הארגון לפני כשנתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר מכן חוסלו שלושה מפעילי הג'יהאד האסלאמי מחמוד ולוד, חאזם בעלושה ועלאא עבד אל-נבי. האחרון היה בכיר במערך הרקטות בצפון רצועת עזה ולקח חלק בירי לעבר ישראל במהלך מבצע "צוק איתן".

במהלך היום תקף צה"ל בנוסף כ-60 יעדי טרור ברחבי רצועת עזה, המצטרפים ליותר מ-700 מתחילת המבצע. בין היעדים שנתקפו משרדי הנהגה, בתי בכירים, מנהרות, משגרים מוטמנים, תשתיות תקשורת, מוצבים צבאיים ומחסני אמצעי לחימה. התקיפות בוצעו מהאוויר וגם מהים, כשעשרות פגזים נורו מספינות טילים לעבר מחסני אמל"ח.

בפעילות נוספת המשותפת לצה"ל ולשב"כ, הותקפו בתיהם של מספר בכירים בחמאס, שהיו חלק מהדרג הפיקודי של הארגון. בין היתר הותקפו בתיהם של עובל ג'נדיה, סגן מפקד כוחות חמא"ס בסג'עיה, ביתו של ערפאת אבו עבדאללה, מפקד כוחות של הג'יהאד האסלאמי במחנות המרכז של הרצועה, ומהדי כוארע, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס.

בנוסף הותקפו בתיהם של ניסים אבו עג'ינה, מפקד חמאס בכיר באזור בית להייה, שאדי צאלח רג'ב, בכיר בארגון בבית להייה שהיה אחראי על ירי רקטות לעבר ישראל. בצה"ל מדגישים היום כי ימשיכו לפעול לפגיעה בכל גורמי הטרור ברצועה.

בהלה בתל אביב, הבוקר (AP)

משעות הבוקר: רקטות מדרום ועד למרכז

מדובר ביום השלישי ברציפות שבו מצליח החמאס לשגר רקטות לעבר אזור המרכז - דבר שהפך לשגרה במערכה הנוכחית. בעקבות נפילת שרידי הרקטה בשטח העירוני, שבו והדגישו במשטרה בפני התושבים כי אין לגעת בחלקי הרקטות על הקרקע משום שהן עלולות להכיל רכיבים נפיצים או פירוטכניים במצב רגיש ולהיות מסוכנות. דברים אלו לא הרשימו את חלק מהתושבים שהתקהלו במקום, חלקם אף הצטלם למזכרת עם רסיסי הרקטות.

"מכה קשה לחמאס", יעלון (משרד הביטחון)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קיים עוד קודם לחיסול הערכת מצב בהשתתפות נציגי צה"ל, השב"כ ומתאם הפעולות בשטחים שבסופה הדגיש את הפגיעה הקשה בחמאס בעזה. "הישגי צה"ל עד עתה הם משמעותיים מאוד. אנו ממשיכים באופן שיטתי בהתקפה על חמאס וארגוני הטרור ופוגעים בהם ובנכסיהם באופן קשה מאוד. נמשיך בכך עד שיבינו שההסלמה אינה כדאית", אמר יעלון.

יעלון הוסיף כי "צה"ל תוקף מהאוויר, מהים ומהיבשה מאות מטרות חמאס, ועד כה פגענו במחבלים והשמדנו, בין היתר, בתי מפקדים, אמצעי לחימה, מוסדות שלטון, משגרים, רקטות ועוד. החמאס סופג נזקים כבדים מאוד, והוא יוסיף ויספוג מכות קשות מאוד גם בימים הקרובים, בכל העוצמה וההיקף וככל שיידרש, עד אשר ישוב השקט ליישובי הדרום".

נזקים קלים מרסיסים, היום (רויטרס)
   

תוצאות התקיפה בעזה, היום (רויטרס)

הירי לדרום נמשך: נפילות בין מצפה רמון לדימונה

ובינתיים, הירי נמשך גם ליישובי הדרום - כשלראשונה השקט הופר במצפה רמון. הצופרים פעלו גם בדימונה ובירוחם, שם איתרו כוחות הביטחון שלוש נפילות בשטחים פתוחים בין היישובים. לא היו נפגעים כתוצאה מהירי ולא נגרם נזק. בחמאס מיהרו ליטול אחריות על הירי וטענו כי הרקטות כוונו לעבר בסיס חיל האוויר באזור. בשיחה עם חדשות 2 אמר הבוקר ראש עיריית דימונה בני ביטון כי העיר מתנהלת בשגרה מלאה ושכל מוסדות החינוך פועלים כרגיל.

"אנחנו מבקשים מהתושבים לציית להנחיות פיקוד העורף", קרא ביטון. "פתחנו את המקלטים לפני יומיים ומערכת כיפת ברזל עושה עבודה מצוינת. דימונה היא נקודה אסטרטגית ואנחנו סומכים על הצבא והממשלה". מדובר בירי שני ביממה האחרונה לעבר דימונה, לאחר שאתמול רקטות שנורו לעבר העיר יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. בחמאס נטלו גם אתמול אחריות וטענו כי הירי "נועד לפגוע בכור".

הירי נמשך גם לעבר מרבית יישובי הדרום הקרובים יותר לעזה, כשרקטות יורטו מעל נתיבות, המועצה האזורית חוף אשקלון ועוטף עזה. בנתיבות נרשמה פגיעה ישירה במבנה שבו לא היו תושבים, בשער הנגב נפלה רקטה בחצר בית וגרמה לשריפת קוצים. מספר תושבים נפגעו קל במהלך ריצה למרחבים המוגנים.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, ניר דבורי, מתן חצרוני, גלעד שלמור, נטעלי שם טוב, עידו סולומון, דפנה ליאל, ירון שניידר וגאנם איברהים.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

היום השלישי למבצע - דקה אחרי דקה

3 פעילי ג'יהאד אסלאמי חוסלו בדרך לשיגור

חיל האוויר תקף מוסדות שלטון בעזה

מה אומרים המספרים של פיקוד העורף שמופיעים על המסך בזמן אזעקה? הרשימה המלאה

מבוכה בשידור: רשתות החדשות הזרות לא מבחינות בין ישראלים לפלסטינים

רדיו תחת אש: משדרים מהמקלט

חמאס: כיוונו אל הכור בדימונה

נתניהו: "החלטנו להגביר את התקיפות"

משק בחירום: למי מגיעים פיצויים?