לפני ואחרי תקיפה: בניין ממשל של חמאס נמחק מעל פני האדמה

מאז החל מבצע "צוק איתן" בעזה, צה"ל תקף עשרות מבני ממשל של חמאס במטרה לפגוע פגיעה אנושה בתשתית הארגונית שלו. בין הבניינים שהופצצו היה גם משרד הפנים של חמאס שנמצא בין בנייני מגורים - וקרס כליל. חמאס קרא לאזרחי עזה לא להישמע לאזהרות צה"ל אודות הפצצות: "אל תפנו את בתיכם"

המבנה שהופצץ - לפני ואחרי (חדשות 2)

החמאס על הכוונת - ומוסדות הממשל שלו ברצועה סופגים פגיעה אנושה: מאז החל מבצע "צוק איתן" בעזה שלשום, הפציץ צה"ל בין 60 ל-70 בניינים השייכים ללשכה המדינית-ניהולית של ארגון חמאס. בין אותם מבנים היה גם המשרד לעניינים צבאיים - שקרס לחלוטין לאחר הפצצות חיל האוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתמונה נראה המבנה ששייך למשרד הפנים של חמאס עומד על תלו לפני שהופצץ. כרוזים של צה"ל שפוזרו במקום הזהירו כי הבניין יופצץ בטרם התקיפה. מדובר במפקדה של הזרוע הצבאית של חמאס בלב עזה. התמונה התחתונה מראה את הבניין לאחר ההפצצה - או את מה שנותר ממנו: בור גדול בין הבניינים האזרחיים המקיפים אותו - זאת לאחר שהמבנה קרס פנימה כתוצאה מהפגיעה.

התמונה הזו למעשה משקפת את הפער בין דיווחי חמאס לאלה של צה"ל אודות פגיעות במבנים אזרחיים: בעוד חמאס טוען שישראל לא מבחינה בין הפצצת מבנים בהם מתגוררים פלסטינים חפים מפשע למבנים השייכים לאגרון הטרור, התמונה מראה כי רק המבנה השייך לחמאס הופצץ - וכי המבנים האזרחיים האחרים נותרו על תלם.

למרות האזהרות המוקדמות של צה"ל, שנועדו למנוע פגיעה באזרחים, משרד הפנים של חמאס קרא לתושבים שלא לשעות להכרזות הצבא הישראלי על מיקומי הפצצות עתידיות והפציר בהם שלא לפנות את בתיהם.

על הכוונת: גם ביתו של רמטכ"ל חמאס שחוסל

בנוסף למבנה הזה, הופצץ גם ביתה של משפחת אל אשכאר - משפחה אליה משתייכים כמה מבכירי חמאס, בהם איסמעיל אל-אשכאר, חבר הלשכה המדינית בבית לאהיה. מתקפה דומה נערכה גם על ביתה של משפחת ג'עברי - ממנה הגיעה רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי, שחיסולו בנובמבר 2012 פתח את מבצע "עמוד ענן".

אחת המטרות של צה"ל היא להתמקד בתשתית חמאס בצד האזרחי-מינסטריאלי, על מנת להכותו מכה אנושה ברמת הממשל והחיים ברצועה. במקביל לפגיעה בתשתיות, צה"ל פועל לפגוע מוראלית בחמאס ורודף את ראשי התנועה. בחמאס מעבירים מסר לפיו יש להם עדיין אמצעי תגובה הולמים, אולם בד בבד - הם משדרים חולשה וממשיכים להיפגע צבאית, מדינית וכלכלית.

עם זאת, מדיווחים שונים עולה כי קטאר תעביר 5 מיליון דולר כספי סיוע לרצועה. עוד על פי הדיווחים, בכוונת הרשות הפלסטינית לשגר מהגדה לעזה 12 משאיות עם תרופות לתושבים.