חיל האוויר תקף סמלי שלטון בעיר עזה

לאחר המטחים הליליים מרצועת עזה ויירוטן של 9 רקטות ששוגרו לעבר ישראל, הגיב חיל האוויר בתקיפת יעדים בעיר עזה ובהם מוסדות שלטון כגון בניין משרד הפנים ובית מושל עזה. 3 פעילי טרור נפגעו מטיל בדרכם לשיגור רקטות. הפלסטינים מדווחים על 13 הרוגים ברצועה

תקיפה בעזה, הבוקר

לאחר המשך הירי, צה"ל החריף את צעדיו ותקף מבני שלטון בעיר עזה: החל מהשעה 12 בלילה תקף חיל האוויר במסגרת היממה השלישית "צוק איתן" מעל 100 מטרות ברצועת עזה, גם בצפונה וגם בדרומה. בשעות הבוקר התמקדה התקיפה בסמלי שלטון חמאס ברצועה - בנייני ממשל בעיר עזה עצמה, בהם בניין משרד הפנים והבית של מושל עזה. הפלסטינים מצידם מדווחים על 13 הרוגים לפחות בפעילות צה"ל בשעות הלילה, חמישה מהם ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר בפעילות משולבת לצה"ל ולשב"כ תקף חיל האוויר מכונית שנסעה בתוך העיר עזה ובה שלושה פעילי טרור שעסקו בייצור רקטות. הם פונו על ידי גורמי רפואה פלסטינים לבית החולים שיפא בעקבות הפיצוץ בכלי הרכב. זמן קצר לאחר מכן נשמעה אזעקת צבע אדום בעוטף עזה, אשקלון ובמועצת שער הנגב, ולאחר זמן קצר אותרה נפילה סמוך ליישוב בעוטף עזה, ללא נפגעים וללא נזק.

תקיפות נוספות של חיל האוויר אירעו באזור החוף ובסג'עייה. בין היעדים במהלך הלילה היו מחנה של הכוחות המיוחדים של חמאס דרומית לעזה, מפקדת המשטרה הימית ברפיח, המטה לביטחון פנים בעזה ומשרדי המשטרה הפלסטינית בחאן יונס , שמשמשים את אנשי חמאס. בצה"ל מנסים להמשיך בלחץ על חמאס, למרות שמספר התקיפות והיעדים היה נמוך בהשוואה ללילות הקודמים. 

ב-24 השעות האחרונות ביצע צה"ל 322 תקיפות, משגרים מוטמנים (217 תקיפות) ומנהרות (58 יעדים). כמו כן בוצעו 46 תקיפות בבתי בכירי חמאס, המכונות "הקש בגג", לצד הפגזות במחסני אמל"ח ואמצעי תצפית. מתחילת המבצע בוצעו 785 תקיפות.

לאחר הפוגה בשעות אחר הצהריים, מטחי הירי מהרצועה שבו אתמול בשעות הערב ונמשכו גם לאחר חצות וכללו כ-40 רקטות. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות מעל באר שבע ואחת מעל אשקלון, וארבע רקטות נוספות נחתו בשטחים פתוחים בסמוך לערים. קודם לכן יורטו שש רקטות מתוך כ-30 ששוגרו - השאר נחתו בשטחים פתוחים. בשל האזעקה התנגשו הלילה שני כלי רכב סמוך לצומת קסטינה, ליד קריית מלאכי. שלושה בני אדם נפגעו קל. לאחר מכן רקטה פגעה ישירות ברפת בבאר טוביה ומספר פרות נפגעו.

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס בהמשך היום על מנת לדון באירועים באזור עזה, ומזכ"ל האו"ם הודיע כי בכוונתו לפעול יחד עם מצרים ומדינות נוספות ליישום הבנות הפסקות האש שהושגו בין ישראל חמאס לאחר מבצע "עמוד ענן" ב-2012.

רקטה שנורתה מעזה (AP)

דיווחים פלסטינים: 13 הרוגים בשעות הלילה

גורמי רפואה פלסטינים דיווחו כי שבעה בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות על שני בתים בחאן יונס - חמישה מהם ילדים. קודם לכן דיווחו אותם גורמים כי שישה בני אדם נהרגו במתקפה בחוף הים של עזה סמוך לחאן יונס, והתקשורת הפלסטינית טענה כי מותם נגרם מירי של חיל הים. טרם התברר מה השיוך הארגוני של ההרוגים, ולא התקבל אישור מצה"ל לדברים.

קודם לכן דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי חיל האוויר פגע בשתי מכוניות בהן נסעו עיתונאים בשכונת רמאל שבעזה. על פי הדיווח, עיתונאי בשם חמדי שיהאב נהרג בתקיפה ושבעה עיתונאים נוספים נפצעו. על פי הדיווחים מהרצועה, 60 בני אדם נהרגו מאז תחילת המבצע לפני שתי יממות.

סמוך לשעה 19:45 נורו מספר רקטות נורו לעבר דימונה וירוחם. שתיים מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. ככל הנראה מספר רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. חמאס: "כיוונו לעבר הכור". שני מטחים כבדים נורו גם לאשקלון. פיקוד העורף הנחה את הרשויות המקומיות במרחבים עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, באר שבע, עמק חפר, שרון, דן, שפלה, בית שמש, ירושלים,עירון, מנשה, כרמל וחיפה לפתוח את המקלטים הציבוריים.

חמאס: "נפתיע את האויב ונכה בכל מקום"

מוקדם יותר פגעה רקטה ישירות בבית בשטח המועצה האזורית שער הנגב, שככל הנראה היה ריק מיושביו, ואיש לא נפגע. אחר הצהריים נשמעה אזעקה באזור, חולון ובת ים. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל ואחרת התפוצצה בשטח פתוח. קודם לכן שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור זכרון יעקב - האזור הצפוני ביותר מאז תחילת סבב הלחימה הנוכחי.

מערכת כיפת ברזל לא הופעלה מאחר שהרקטה נורתה לעבר שטח פתוח. דקות ספורות לאחר הירי לעבר אזור זכרון יעקב, נטלה עליו אחריות הזרוע הצבאית של החמאס. הרקטה מסוג R160 שמקורה סורי יכולה להגיע למרחק של יותר מ-300 קילומטרים. "ירינו לכיוון העיר חיפה הכבושה", טענו בארגון. "ישראל עדיין לא טעמה את היכולות שלנו, נפתיע את האויב ונכה בכל מקום".

כיפת ברזל באשדוד, אתמול (רויטרס)

בחינת הבגרות במתמטיקה - רק במבנים מוגנים

כפי שהוחלט כבר לאחר היממה הראשונה למבצע והשיגורים הרבים לאזורים אלו, גם היום לא יתקיימו קייטנות לימודים במסגרת "בית הספר של החופש הגדול" במרחבי אשדוד, אשקלון ובאר שבע. בעוטף עזה, לעומת זאת, יתקיימו לימודים בסמוך למבנים ממוגנים.

במרחק של 40 קילומטרים מרצועת עזה - טווח הכולל גם את באר שבע - ההתקהלויות וההתכנסויות מעל 300 איש עדיין אסורות. לעומת זאת, אין במרחבים אלו מגבלות על הגעה למקומות העבודה גם אם אינם מוגדרים חיוניים, ואין מגבלות על התכנסות במרכזי קניות. בשאר אזורי הארץ - בהם גוש דן, ירושלים ועמק חפר - אין מגבלות על לימודים או אירועים פומביים.

במשרד החינוך הבהירו אתמול כי בבתי ספר בהם לא קיים מרחב מוגן המאפשר קיומה של בחינת הבגרות במתמטיקה (מועד ב') שתיערך היום, תתקיים בחינה נוספת במועד ג'.

תלמידים שמעוניינים לגשת לבחינה מחר ובבית הספר שלהם קיים מורחב מוגן, יוכלו להיבחן. עם זאת, תלמידים שמרגישים שאינם מסוגלים להיבחן לאור המצב, גם אם בבית הספר שלהם קיים מרחב מוגן, יוכלו לגשת לבחינה הנוספת במועד השלישי שייערך ב-7 באוגוסט. במשרד החינוך הבהירו שתלמיד שיבחר לגשת לבחינה מחר לא יוכל לגשת גם לבחינה הנוספת.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

הלילה: רקטות יורטו מעל באר שבע ואשקלון

בשעות הערב והלילה: עוד מטחים לעבר הדרום

מועצת הביטחון תדון היום בהסלמה ובירי מעזה

היום: אין קייטנות באשדוד, אשקלון ובאר שבע

מה אומרים המספרים של פיקוד העורף שמופיעים על המסך בזמן אזעקה? הרשימה המלאה

מבוכה בשידור: רשתות החדשות הזרות לא מבחינות בין ישראלים לפלסטינים

רדיו תחת אש: משדרים מהמקלט

צפו: פגיעות ישירות של צה"ל בעזה

חמאס: כיוונו אל הכור בדימונה

נתניהו: "החלטנו להגביר את התקיפות"

משק בחירום: למי מגיעים פיצויים?