יממה של ירי: כ-160 רקטות שוגרו לישראל

מיליוני אזרחים נכנסו ביממה האחרונה לטווח הטילים של ארגוני הטרור ברצועה בסבב ירי אלים וחסר תקדים שהגיע גם לחדרה. כ-40 רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. הקבינט אישר גיוס 40 אלף חיילי מילואים. סיכום היום הראשון של "צוק איתן"

יממה של אש (חדשות 2)

סבב הלחימה הנוכחי בין ישראל לעזה מסתמן כחסר תקדים מבחינת היקף הירי משטח הרצועה. בצה"ל סופרים נכון לשעה 01:00 (ד') כ-160 רקטות שנורו לעבר ערי ישראל ביממה האחרונה. מבאר שבע שבדרום ועד לחדרה שבצפון השרון - מיליונים נצמדים למרחבים המוגנים ולמקלטים. ארבע רקטות נפלו בשטח בנוי וכ-40 מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. אין נפגעים. "צוק איתן" - סיכום היום הראשון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

סמוך לשעה 01:30 דווח על ניסיון חיסול של בכיר חמאס בזרוע הצבאית של חמאס בעזה, ראאד אל-עטאר, שהיה מעורב בחטיפת גלעד שליט. אחר חצות דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי הג'יהאד האסלאמי הודה שבכיר בפלוגות אל-קודס, חאפז חמד, וחמישה מבני משפחתו נהרגו הלילה בתקיפת צה"ל בבית חנון שבצפון רצועת עזה.

סמוך ל-22:00: אזעקות נשמעו מצפון השרון ועד לדרום הארץ. בירושלים, חדרה, בית שמש, רמת גן, גבעתיים, גבעת עדה, קיסריה, זכרון יעקב, בנימינה, בת ים, אשדוד, יבנה, נס ציונה ובאר שבע נאלצו תושבים להיכנס למרחבים המוגנים. בכל האירועים לא היו דיווחים על נפגעים או נזקים.

סמוך ל-19:00 נשמעה אזעקה נשמעה בכל רחבי גוש דן. כיפת ברזל יירטה רקטה מסוג פג'ר 3 שכוונה לעבר תל אביב מעל שמי ראשון לציון. לא היו נפגעים. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות לירי. ראש העיר רון חולדאי כינס הערכת מצב ולאחריה הודיעה העירייה: "עוברים לעבודה במתכונת חירום". פיקוד העורף הורה לפתוח את המקלטים בכל גוש דן.

בחמאס התגאו: "ירינו טיל מסוג R-160 לעבר חיפה". נפילה בשטח פתוח זוהתה בחדרה - הנקודה הצפונית ביותר שאליה בוצע ירי מהרצועה. במטה יהודה זוהו שתי פגיעות: בבית פרטי ובבית העלמין. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח. גם באירוע הזה לא היו נפגעים.

מערכת כיפת ברזל יירטה רקטות באזור גוש דן, מעל חולון וסמוך לאשדוד. תושבים בתל אביב טענו כי לא נשמעה אזעקה. יצוין כי באזור השרון לא היו נפילות. רסיסים פגעו באולם אירועים בעיר אשדוד ובירושלים פונו 6,000 איש מהופעה של הזמר ברי סחרוף בבריכת הסולטן. גם בתל אביב הופסקו חלק מהמופעים.

נפל רקטה (המייל האדום)

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז מסר: "אני מבקש מהציבור להכיר את סדר הפעולות שצריך להתרחש בעת אזעקה. ההנחיות האלה בפירוש מצילות חיים. אנחנו מנהלים מבצע משמעותי ברצועת עזה. האירוע בשליטה".

ראש העיר תל אביב רון חולדאי ציין בשיחה עם חדשות 2: "אני מציע לא להיכנס לפאניקה. הציבור בישראל יודע כיצד להתנהג. כל אחד יודע מה הוא צריך לעשות במידה ויש אזעקה. אני חושב שצריך להמשיך את החיים כרגיל. היכולות שיש לחמאס אינן כאלה שיכולות לשבש את כל החיים במדינת ישראל. רצוי לא להרים את הטון אלא לשמור על שוויון נפש ושיקול דעת ולפעול ברצינות ולאט לאט". ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי אמר: "היה מטח של מספר טילים ואנחנו יודעים על ארבעה יירוטים ללא נפילות. גם הפעם כיפת ברזל עשתה את העבודה".

כיפת ברזל באזור אשדוד (רויטרס)

הקבינט אישר גיוס 40 אלף חיילי מילואים

הקבינט המדיני ביטחוני אישר בצהריים לצה"ל לגייס כ-40 אלף חיילי מילואים, במידה ויוחלט על הרחבת מבצע "צוק איתן" וכניסה קרקעית של הצבא לתוך רצועת עזה. מטרת ההחלטה לאפשר לצה"ל להיערך בהתאם לכל תרחיש אפשרי במסגרת המבצע.

אם יחליטו בצה"ל לממש את גיוסם של אלפי חיילי המילואים, כוחות אלה יחליפו את החיילים בחטיבות והיחידות הסדירות. בשלב זה אין כוונה בצה"ל לערב את יחידות המילואים בלחימה בשטחי הרצועה, אם וכאשר תתקבל החלטה על כניסה קרקעית. חיילי היחידות הסדירות, שהתאמנו במהלך השנים האחרונות לקראת התמודדות עם ארגוני הטרור ברצועת עזה יהוו את הכוח הלוחם העיקרי במבצע.

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

תקיפה בעזה (AP)

הרקטה בחדרה (חדשות 2)

ממגן דוד אדום נמסר כי הארגון פועל ברמת הכוננות הגבוהה ביותר. כוחות מד"א טיפלו מתחילת מבצע "צוק איתן" בשישה נפגעים קל ולמעלה מ-32 נפגעי חרדה. בתוך כך, עיריית מודיעין-מכבים רעות הודיעה כי בתום הערכת מצב עם פיקוד העורף אין שינוי בהוראות שגרת החיים בעיר. מערכות האזעקה בעיר תקינות והעירייה נערכת לכל התרחשות. עם זאת, המקלטים בעיר נפתחו. הפעילות החינוכית בעיר מתקיימות כסדרן.