4 מחבלים חוסלו בגבול הגולן

תצפיות של צה"ל זיהו את מחבלים מתקרבים לגדר הגבול עם סוריה בצפון רמת הגולן, באזור מג'דל שמס, ומניחים מטען. התצפיות הכווינו למקום את חיל האוויר שפגע בארבעה וחיסל אותם‎. רק הערב אמר השר יעלון: "לא נאפשר הקמה של תשתית טרור בגבול הגולן, זה קו אדום ובאירן יודעים זאת"

אזור הגבול בגולן, ארכיון (רויטרס)

שוב אש בגולן: תקרית טרור חמורה הלילה (ראשון) בגבול ישראל - סוריה, עם חיסולם של ארבעה מחבלים שניסו להניח מטען חבלה על קו הגבול. התקרית אירעה מדרום ליישוב הדרוזי מג'דל שמס שבצפון הרמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוח צה"ל חיסל את חוליית המחבלים לאחר שזיהה תנועה חשודה סמוך גדר הגבול. הדיווח על הזיהוי הועבר בסביבות השעה תשע וחצי על ידי תצפיות של צה"ל, שאיתרו את המחבלים מניחים מטען בשטח המפורז בצידו הסורי של הגבול. כלי טיס של חיל האוויר שהוזנק למקום פתח בירי לעבר המחבלים וחיסל אותם.

השטח שבו הונח המטען הוגדר כמפורז בהתאם לסיכומים הבינלאומיים שנקבעו בגזרה מאז סיום מלחמת יום הכיפורים ב-1974. בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה דולל האזור באופן משמעותי ממשגיחים של האו"ם, מה שהוביל בהתאמה לתגבור נוכחות צה"ל לאורך הציר במטרה להגן על הגזרה הצפונית מגורמי ג'יהאד בינלאומיים כדוגמת ג'בהת אל נוסרה המתעצם באזור הגולן הסורי.

אזור התקרית, ממזרח למג'דל שמס (חדשות 2)

הנחת המטען זוהתה באופן וודאי

התקרית החלה כשבין שלושה לארבעה מחבלים עסקו בהנחת מטען בצד המזרחי של הגדר בתוך שטח ישראל, באזור בו הגדר עוברת מערבית לגבול. תצפית של גדוד איסוף קרבי מגלה ארבעה מחבלים, הם מצולמים במשך מספר דקות כאשר הם מכינים מטען על הגדר באופן ברור.

לאחר הזיהוי, כלי טיס של חיל האוויר מוזנק לאזור והוא יורה לעברם. לאחר מכן, מזוהות לפחות שלוש גופות של מחבלים הרוגים. ההנחה בצבא היא שגם המחבל הרביעי חוסל. עדיין לא ברור לאיזה ארגון משתייכים המחבלים, שלא חצו את הגדר לעבר שטח ישראל. לא ברור מהיכן יצאו המחבלים, ונבדק חשד שהם יצאו מאחד ממוצבי הצבא הסורי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לאירוע הערב ואמר: "כל ניסיון לפגוע בחיילינו או באזרחינו ייתקל בתגובה נחושה כמו בפעולת צה"ל הלילה שסיכלה ניסיון פיגוע. אני משבח את ערנות חיילי צה"ל שהביאה לפעולה מהירה ומדויקת".

יעלון: "לא נסבול הקמת תשתיות טרור בגבול עם סוריה"

רק הערב שר הביטחון משה יעלון התייחס למצב הביטחוני בסוריה, ואמר בקבלת הפנים המסורתית של משרד הביטחון ליום העצמאות כי "לא נאפשר לאירן ולחיזבאללה להקים תשתיות טרור בגבולנו עם סוריה, ונדע להניח ידנו על כל מי שיאיים על אזרחי ישראל, לאורך הגבולות ואף הרחק מהם".

"אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה שואפים לחמש את ארגוני הטרור בכל דרך ובאמצעות כל נתיב, מודעים לקווים האדומים שמדינת ישראל הציבה ושאין לה כל כוונה להתפשר עליהם: לא נאפשר העברת נשק איכותי לארגוני טרור, ובראשם חיזבאללה, ונדע להגיע אליו ואל שולחיו בכל עת ובכל מקום".