חמאס: "הירי לתל אביב - רק אזהרה"

כמעט יממה אחרי פתיחת מבצע "צוק איתן" – סדק ראשון בעמדת חמאס? "אנו דורשים לחזור להסכמי הרגיעה של 2012", אמר דובר הזרוע הצבאית של הארגון. נתניהו: "המבצע עשוי לקחת זמן"

סדק ראשון בעמדת חמאס? דובר הזרוע הצבאית של הארגון, אבו עובדייה, פרסם הערב (ג') הצהרה ובה הוא הביע דרישה כי ישראל "תפסיק את התוקפנות ברצועת עזה ואת המהלכים שהיא מבצעת בירושלים". חמאס דורש גם את שחרור אסירי עסקת שליט שנכלאו מחדש. "הירי שבוצע עד עכשיו הוא בחזקת אזהרה והרתעה". הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס הלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במקביל, אומר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל "תפעל עד להחזרת השקט. מדינת ישראל נמצאת בעיצומה של מערכה להשבת השקט והביטחון לאזרחינו. לא נסבול ירי טילים על ערינו.

"הוריתי על הרחבה משמעותית של פעולת צה"ל נגד חמאס והמחבלים משאר ארגוני הטרור ברצועת עזה. עשיתי זאת רק אחרי שכל המאמצים להשיב את השקט נכשלו וחמאס בחר בהסלמה. איננו ששים אלי קרב אבל ביטחון ילדינו ותושבינו קודם לכל. נעשה ככל שנדרש כדי שהשקט ששרר בשנים האחרונות יימשך".

לדברים הצטרף גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאמר בתדרוך לעיתונאים כי "אנחנו כרגע במערכה שבה אנחנו תוקפים בכל העוצמה ונמשיך אותה עד שחמאס יגיד שהוא רוצה הפסקת אש על פי תנאינו. נכנסנו למערכה עם כל העוצמה. כל האפשרויות מבחינתנו פתוחות, מפקדי החטיבות שדיברתי איתם הם הראשונים לממש מהלך קרקעי פה והם מוכנים היטב. בוודאי לא צריך להיכנס כרגע לנושאים מהסוג הזה ולהגיד לחמאס מה אנחנו הולכים לעשות, אבל כל האפשרויות מבחינתנו פתוחות, כל האופציות פתוחות. בים, באוויר, ביבשה, בכל האמצעים".

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו כינס הערב הערכת מצב שבסופה הועברו מספר דגשים, וציין כי "קיים צפי להתראות ואזעקות באזורים השונים לרבות אזור גוש דן. מוקדי 100 במחוזות המשטרה נערכים לתגבור המוקדים לשם מתן מענה מהיר ויעיל לפניות הציבור".

סמוך לשעה 19:00 הערב נשמעה אזעקה בכל רחבי גוש דן. כיפת ברזל יירטה רקטה מסוג פג'ר 3 שכוונה לעבר תל אביב מעל שמי ראשון לציון. אין נפגעים. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות לירי. ראש העיר רון חולדאי כינס הערכת מצב ולאחריה הודיעה העירייה: "עוברים לעבודה במתכונת חירום". פיקוד העורף: לפתוח את המקלטים בכל גוש דן.

מפת הטווחים

תושבים: "נבהלנו, רצנו מיד למרחב המוגן"

דורון, תושב בת ים, סיפר לחדשות 2 Online: "הייתה אזעקה, רצנו מהר לחדר המדרגות. שמענו בום עמום ואחרי דקה וחצי-שתיים נכנסנו הביתה". תמי, גם היא תושבת בת ים, סיפרה על רגעי האימה: "שמענו את האזעקה, נבהלנו ונכנסנו מיד לממ"ד".

אזעקה בתל אביב

עדי, תושב תל אביב, אמר גם הוא: "האזעקה העירה אותי מהשינה. נבהלתי מאוד וירדתי מיד למרחב המוגן. זה היה מפחיד". ההחלטה בעיריות ראשון לציון ותל אביב התקבלו בעצה אחת עם גורמי פיקוד העורף, זאת לאור ההסלמה בשיגורים מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. המניע לפינוי החוף נעוץ בעובדה שלא קיימות אפשרויות מיגון בחופים, במקרה של שיגור טילים.

ספיר, תושבת ראשון לציון, גוללה גם היא את הרגעים שבהם נשמעה האזעקה בעירה: "הייתי באמצע המקלחת רצתי עם המגבת מיד לחדר המדרגות. פחדנו מאוד. אחרי כמה דקות שמענו בום אדיר מעל הבית". מעיין, תושבת חולון, סיפרה כי שמעה את האזעקה בבירור. "הייתי בבית ואין לי פה מרחב מוגן, אז יצאתי מיד לחדר המדרגות. שמעתי את הפיצוץ אבל זה נשמע שהוא היה רחוק ממני".

הצעד שבו נקטו בראשון לציון במסגרת ההיערכות הביטחונית במבצע "צוק איתן", מגיע בעקבות החלטת הקבינט המדיני ביטחוני היום לאשר לצה"ל לגייס כ-40 אלף חיילי מילואים, אם יוחלט על הרחבת המבצע וכניסה קרקעית של הצבא לתוך רצועת עזה.