הירי הגיע למרכז: רקטה שנורתה לתל אביב יורטה מעל ראשון לציון

טווח הרקטות התרחב והגיע עד לגוש דן: רקטת פג'ר 3 נורתה לעבר תל אביב ואזעקה נשמעה באזור. הרקטה יורטה על ידי כיפת ברזל מעל ראשון לציון, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות לירי. פיקוד העורף: לפתוח מקלטים בכל רחבי גוש דן

הירי התרחב: סמוך לשעה 19:00 הערב (ג') נשמעה אזעקה בכל רחבי גוש דן. כיפת ברזל יירטה רקטה מסוג פג'ר 3 שכוונה לעבר תל אביב מעל שמי ראשון לציון. אין נפגעים. הג'יהאד האסלאמי נטל אחריות לירי. ראש העיר רון חולדאי כינס הערכת מצב ולאחריה הודיע העירייה: "עוברים לעבודה במתכונת חירום". פיקוד העורף: לפתוח את המקלטים בכל גוש דן.

מוקדם יותר אמר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' כי "על פי ההערכות שלנו, חמאס ינסה להגדיל את טווחי השיגורים בשעות הקרובות לאזור מרכז הארץ. ישנה היערכות להתגברות הירי ולהרחבת מעגל האש". כ-80 רקטות נורו היום לעבר שטח ישראל ומשעות הלילה תקף צה"ל יותר מ-100 יעדי טרור. סמוך לשעה 18:40 נורה מטח לעבר גדרה ורחובות; אין נפגעים. סמוך לשעה 19:28 - אזעקה נשמעה באשקלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תושבים: "נבהלנו, רצנו מיד למרחב המוגן"

דורון, תושב בת ים, סיפר לחדשות 2 Online: "הייתה אזעקה, רצנו מהר לחדר המדרגות. שמענו בום עמום ואחרי דקה וחצי-שתיים נכנסנו הביתה". תמי, גם היא תושבת בת ים, סיפרה על רגעי האימה: "שמענו את האזעקה, נבהלנו ונכנסנו מיד לממ"ד".

עדי, תושב תל אביב, אמר גם הוא: "האזעקה העירה אותי מהשינה. נבהלתי מאוד וירדתי מיד למרחב המוגן. זה היה מפחיד". ההחלטה בעיריות ראשון לציון ותל אביב התקבלו בעצה אחת עם גורמי פיקוד העורף, זאת לאור ההסלמה בשיגורים מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. המניע לפינוי החוף נעוץ בעובדה שלא קיימות אפשרויות מיגון בחופים, במקרה של שיגור טילים.

ספיר, תושבת ראשון לציון, גוללה גם היא את הרגעים שבהם נשמעה האזעקה בעירה: "הייתי באמצע המקלחת רצתי עם המגבת מיד לחדר המדרגות. פחדנו מאוד. אחרי כמה דקות שמענו בום אדיר מעל הבית". מעיין, תושבת חולון, סיפרה כי שמעה את האזעקה בבירור. "הייתי בבית ואין לי פה מרחב מוגן, אז יצאתי מיד לחדר המדרגות. שמעתי את הפיצוץ אבל זה נשמע שהוא היה רחוק ממני".

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

הצעד שבו נקטו בראשון לציון במסגרת ההיערכות הביטחונית במבצע "צוק איתן", מגיע בעקבות החלטת הקבינט המדיני ביטחוני היום לאשר לצה"ל לגייס כ-40 אלף חיילי מילואים, אם יוחלט על הרחבת המבצע וכניסה קרקעית של הצבא לתוך רצועת עזה.

כוחות נערכים מסביב לרצועה (דובר צה"ל)

חיסול בג'בליה

במערכת הביטחון נערכים לכך שהירי יתרחב מ-40 ל-80 קילומטרים במהלך השעות הבאות ובפיקוד העורף מחדדים את ההנחיות אפילו עד נתניה. גם בעיריית תל אביב לא לוקחים סיכונים והורו על פתיחת כלל המקלטים בעיר. "בהוראת פיקוד העורף", נמסר מהעירייה, "על התושבים להיערך להכשרת המרחבים המוגנים והמקלטים בבתים הפרטיים וכך נערכת גם העירייה להכשרת כלל המקלטים המוגנים במרחבים הציבוריים ובבתי הספר". כמו כן, אויש גם החמ"ל העירוני.

הערכה: מעגל הירי יתרחב. אהרונוביץ' (אלון שני, חדשות 2)

טווחי הירי

אם יחליטו בצה"ל לממש את גיוסם של אלפי חיילי המילואים, כוחות אלה יחליפו את החיילים בחטיבות והיחידות הסדירות. בשלב זה אין כוונה בצה"ל לערב את יחידות המילואים בלחימה בשטחי הרצועה, לכשתתקבל החלטה על כניסה קרקעית. חיילי היחידות הסדירות, שהתאמנו במהלך השנים האחרונות לקראת התמודדות עם ארגוני הטרור ברצועת עזה יהוו את הכוח הלוחם העיקרי במבצע.

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, אהוד יערי, ניר דבורי ועפר חדד.

מבצע "צוק איתן" - סיקור מיוחד:

מבצע "צוק איתן": צה"ל תוקף ברצועת עזה

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים