אזעקות ברחבי הדרום: מטח רקטות מעזה

אחרי בוקר שקט יחסית נשמעו אזעקות בשורה של ערים ויישובים. מטח רקטות נורה מרצועת עזה לעבר אשדוד ואשקלון, חלק מהרקטות נפלו בשטחים פתוחים, כמה רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. בתגובה תוקף חיל האוויר מטרות בעזה, הפלסטינים מדווחים על 2 הרוגים. השר לביטחון פנים אומר: הצבא קיבל מהדרג המדיני יד חופשית

מטח רקטות נוסף, ארכיון (חדשות 2)

מבצע צוק איתן נמשך אל תוך שעות הבוקר: אזעקה נשמעה הבוקר (ג') באשדוד, אשקלון, יבנה ויישובים במועצה האזורית אשכול כשמטח רקטות נוסף נורה לעבר ישראל. כיפת ברזל יירטה חמש רקטות, ארבע מהן באשדוד, אחת נוספת התפוצצה בשטח פתוח סמוך לעיר אשדוד. בתגובה לירי חיל האוויר תקף בעזה, שני פלסטינים נהרגו ושמונה נפצעו על פי גורמים ברצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שני ישראלים נפצעו קל בזמן שרצו למקלט במועצה האזורית מרחבים. בתגובה לירי לעבר ישראל, חיל האוויר הפציץ מטרות בבית חנון ובשכונת זייתון בעזה. הפלסטינים דיווחו בשעות הצהריים כי שני בני אדם נהרגו ושמונה נפצעו בתקיפות חיל האוויר. המטח לעבר ישראל נורה בשעות הבוקר המאוחרות ונמשך לתוך שעות הצהריים. הוא כלל רקטות לעבר אשדוד, אשקלון, קרית מלאכי ויישובי עוטף עזה. מערכת כיפת ברזל זיהתה רקטות שכוונו לאשדוד ויירטה ארבע מהן, את התושבים הבהיל רעש של רקטה שהתפוצצה בשטח פתוח סמוך לעיר מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים גם סמוך לאשקלון, במועצה האזורית אשכול ובמועצה האזורית מרחבים. השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ביקר הבוקר בדרום, ואמר כי הצבא קיבל יד חופשית לפעול נגד ירי הרקטות בהתאם להוראות הדרג המדיני. "אנחנו אחרי תקופה של ירי בלתי פוסק לעבר יישובי הדרום, ביממה האחרונה נפלו בדרום קרוב ל-80 נפילות של רקטות ופצמ"רים. אי אפשר להמשיך במצב הזה, לכן צה"ל קיבל מהדרג המדיני ומחברי הקבינט לפעול להפסקת הירי. חייבים להחזיר את שגרת החיים לתושבים, אי אפשר להזיק מעל מיליון תושבים במקלטים".

לדברי רשת הטלוויזיה של חמאס, כוח בשטח ירה טיל נגד מסוקים נגד כלי טיס של חיל האוויר מזרחית לחאן יונס. עוד דווח כי צה"ל תקף בית של פעיל מוכר, ברפיח הותקף מוצב של ועדות ההתנגדות העממית שקיבלו אחריות לירי הרקטות הלילה. בבית לאהיה קרס בית שהותקף על ידי חיל האוויר.

אהרונוביץ': "המסרים שהעברנו לא נקלטו בחמאס"

"המצב בלתי נסבל, ניסינו להעביר מספר פעמים מסרים ברורים וכשהם לא נקלטו בחמאס אנחנו החמרנו את צעדי התגובה. יש יד חופשית לצה"ל לפעול, אנחנו הדרג המדיני אישרנו למעשה את כל מה שצה"ל ביקש. הטלנו את כל האחריות לירי על החמאס. תושבי הדרום מאורגנים, הם יודעים את העבודה. הצבא יודע שכל האפשרויות פתוחות", הוסיף השר.

הכריז על מצב מיוחד, יעלון (משרד הביטחון)
במקביל, קיים הבוקר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דיון בהשתתפות מפקד פיקוד העורף שבסופו הוחלט להכריז על מצב מיוחד בעורף ביישובים ובמועצות אשר נמצאים בטווח של עד 40 קילומטרים מגבול רצועת עזה. המשמעות של המהלך היא בעיקר כלכלית, כך יקבלו בעלי עסקים ועובדים שנאלצים להישאר בבתיהם פיצוי מהמדינה.

את הדברים אמר יעלון לאחר שאמש נורו עשרות רקטות לעבר הדרום ועוד בטרם המטח של הבוקר. "אנחנו נערכים למערכה מול חמאס, שלא תסתיים בתוך ימים ספורים", הדגיש יעלון בדיון. "חמאס מוביל את העימות הנוכחי למקום בו הוא שואף לגבות מחיר מהעורף שלנו. יש צורך באורך נשימה".

חיל האוויר פעל בעזה: 50 יעדי טרור הותקפו

הלילה הגיב חיל האוויר לירי המאסיבי לעבר ישראל בתקיפת כ-50 יעדי טרור בעזה. בין המטרות - מערכי שיגור ומשגרים מוטמנים, פירי מנהרות התקפיות, מחנות אימונים, אתר לאחסון אמצעי לחימה ומוקדי פעילות טרור נוספים. 

בין היעדים גם בתיהם של ארבעה פעילים בחמאס, אשר מעורבים בפעילויות טרור ועוסקים בהכוונה ובביצוע הירי לעבר ישראל. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, מדובר בצעד הרתעתי של צה"ל שמנסה להימנע ככל האפשר מפגיעה באוכלוסייה האזרחית. קודם לתקיפה של כלי הטיס, קיבלו בני ביתם של פעילי הטרור הודעה שלפיה עליהם להתפנות מבתיהם, וזאת על מנת למנוע פגיעה בחפים מפשע.

תוצאות התקיפה בעזה, הבוקר (רויטרס)

פעילי חמאס שביתם הותקף הם איאד סכיכ, בכיר במערך הרקטי בעזה שלקח חלק בביצוע ירי רקטות ופצצות מרגמה, עבדאללה חשאש, בכיר נוסף שהיה מעורב בירי לעבר ישראל בסבב הנוכחי ובעבר. כמו כן הותקפו בתיהם של סאמר אבו-דקה, פעיל חמאס בכיר בחאן יונס וחסן עבדאללה, בכיר נוסף במערך הרקטי שהיה מעורב בירי.

במערכת הביטחון מבהירים כי החמאס הוא הכתובת לירי הנמשך לעבר ישראל ועל פעיליו לשאת באחריות. "צה"ל ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל וימשיך לפעול בנחישות ובעוצמה להשמדת תשתיות טרור אשר ייעודן פגיעה באזרחי מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

כוחות צה"ל בדרום, אתמול (AP)

דובר צה"ל לחדשות 2: "נחושים להשיג את יעדי המבצע"

בשיחה עם חדשות 2 הבהיר הבוקר דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, את יעדי המבצע, שבראשם פגיעה בחמאס והפחתת הירי לדרום. "צה"ל ימשיך לגלגל את המבצע ולתקוף יעדים בהיקף נרחב יותר ובאיכות גבוהה יותר", הדגיש אלמוז. "אנחנו משריינים כוחות חי"ר נוספים ויחידות מודיעין וחיל אוויר, גם גיוס המילואים נמשך ואנחנו נחושים מאוד להשיג את יעדי המבצע".

"בכל הקשור לניהול המבצע, שייקח כמה ימים ואולי יותר, נדרשת סבלנות ואורך רוח", אמר דובר צה"ל. "חמאס הגיע למבצע הזה במצוקה מאוד משמעותית, אחרי הרבה מאוד כישלונות - הן ביהודה ושומרון והן בעזה. למבצע יש מטרות ברורות, הוא נועד להשיג הישגים ברורים ויש גם תחנות יציאה".

הבוקר אמר גורם צבאי בכיר כי בצה"ל "מתכוננים למבצע משמעותי" ונבחנת האפשרות לגיוס מילואים נוסף למטרת מבצע קרקעי. ההערכה בצה"ל היא כי הירי של חמאס לעבר ישראל ילך ויתגבר. חטיבות צנחנים וגבעתי מוכנות לכניסה קרקעית, אך בשלב זה טרם התקבלה החלטה על הרחבת הפעולה. בצה"ל אומרים כי הנחת העבודה היא כי ישנן מנהרות נוספות שחמאס הכין מבעוד מועד.