תחקיר אירוע שבו נפצעה קצינה ממוקש: הערה למח"ט

ב-4 בפברואר נפצעה קצינת צה"ל מפיצוץ מוקש ברמת הגולן. בעקבות האירוע התקיים תחקיר שממצאיו הועברו לרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. "סדרה של נהלים לא תקינים"

(חדשות 2)

בחודש שעבר התפוצץ מוקש בצפון רמת הגולן וגרם לפציעתה של קצינת צה"ל. בעקבות האירוע היא איבדה את רגלה. היום (שני) הציג מפקד פיקוד הצפון אלוף אביב כוכבי לרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט את ממצאי תחקיר האירוע שבמהלכו נחשפשה סדרה של נהלים לא תקינים שהתרחשו ובהם פירוק גדר שד המוקשים, ככל הנראה בעת פינוי שלגים מסיבה שאינה ברורה, כמו גם ליקויים בעבודת המטה בתכנון המשימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרמטכ"ל איזנקוט קיבל את ממצאי התחקיר ובעקבות זאת הוחלט לרשום הערה פיקודית למפקד החטיבה המרחבית "חרמון", לנוכח אחריותו הפיקודית. עוד הוחלט להעיר הערה פיקודית מטעם מפקד עוצבת "בשן" לשני קציני מטה נוספים במטה החטיבה המרחבית "חרמון", לנוכח אחריותם המקצועית.

בעקבות התחקיר חודדו נהלי בדיקת שדות המוקשים ואופן ההתנהלות בהם וכן מתקיימת פעילות להעלאת המודעות בקרב אזרחים לסכנת שדות המוקשים.

האירוע התרחש ב-4 בפברואר, אז נפצעה הקצינה מפיצוץ המוקש במהלך עבודות שגרתיות על גדר הגבול סמוך למורדות החרמון. מצבה הוגדר בינוני. לזירה הוזעקו כוחות רבים וגורמי הצלה העניקו לה טיפול ראשוני בשטח. בהמשך היא פונתה באמצעות מסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה.

ד"ר האני באחוס, מנהל יחידת הטראומה והכירורגיה הדחופה בבית החולים רמב"ם, אמר אז לחדשות 2: "הגיעה אלינו קצינה בשנות ה-30 לחייה עם פציעת רסיסים בשני גפיה התחתונות וקטיעת כף רגלה הימנית".