קלנסווה: "לא נגיע לאינתיפאדה"

ביום שאחרי ההתפרעויות בקלנסווה מעבירה העירייה מסר שמדובר היה בגל חולף, והעומד בראשה מנסה להרגיע את הרוחות בשני הצדדים. "אנחנו חייבים לשמור על המחאה בגבולות לגיטימיים", אמר ראש עיריית קלנסווה. עם זאת, הוא פונה גם למנהיגים בישראל: "הם צריכים לעשות בדק בית. צריך להתחשב באוכלוסייה הערבית. אנחנו מופקרים"

ביום שאחרי ההתפרעויות האלימות, העיר קלנסווה נותרה ריקה מאדם בשעות הצהריים המוקדמות. השילוב של החום וצום הרמדאן השאיר רבים בחללים הממוזגים. בכניסה לעיר נותרו רק סימני החריכה על הכביש, השאריות מההפגנה הסוערת שבסופה נעצרו תשעה צעירים, תושבי קלנסווה, טירה וטייבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעיריית קלנסווה מנסים הבוקר בעיקר להרגיע את הרוחות. "התחושות לא נעימות, הן קשות ביותר", אמר לחדשות 2 Online ראש העירייה, סאלמה עבד אל באסט איסמעיל. "קלנסווה עיר שקטה. התושבים כאן לא רגילים להתפרעויות".

"היו שמועות על מתנחלים שנכנסים לעיר", הסביר ראש עיריית קלנסווה. "לא היה ברור אם זה להתנכלויות או לחטיפת נערים, אבל בהמשך לרצח הנער שכבר קרה זה יצר כעס. לנו, המנהיגים, אין בעיה עם מחאה או עם הזדהות, אבל אנחנו חייבים לשמור על המחאה בגבולות לגיטימיים, נורמטיביים ושקולים ביותר".

סאלמה עבד אל באסט איסמעיל, היום (חדשות 2)

"לצעירים אני אומר להיות שקולים", טען ראש העירייה. "חלק מהאנשים שהיו אתמול בהתפרעויות הם אקדמאים. אמרתי להם: 'אתם צריכים לשמור על העיר שלכם ועל העתיד שלכם'. אבל אני גם קורא למשטרה להיות הוגנת ושקולה, לא להתנהג אליהם כצאן או כעדר. הם בעלי המילה האחרונה, הם בעלי התפקיד. אני פונה לכולם בקריאה שההתפרעויות האלו לא משרתות אף אחד".

השר פרי: "ב-60 השנים האחרונות נוצר פער עמוק"

בהמשך לנימה המפוייסת שלו, ניסה סאלמה עבד אל באסט איסמעיל להרגיע את המודאגים. "לא נגיע לאינתיפאדה שלישית", הוא ניבא. "זהו גל חולף. אנחנו חייבים לשלוט בזה, וזה ייגמר. אם לא היום אז עוד יום-יומיים, אבל זה גם הזמן של המנהיגים לעשות בדק בית. צריך להתחשב באוכלוסייה הערבית, בבני המיעוטים. הפער בינינו לבין האוכלוסייה היהודית הוא גדול מאוד. אנחנו מופקרים, וזה מייצר לחץ. אבל אני חושב שהגל הזה יעבור".

"אני לא מבין למה ראש הממשלה לא יכול לעלות לשידור ולדבר אלינו, לפנות ישירות למגזר ולהגיד לנו, 'אל תדאגו, אנחנו חוקרים את הרצח, אנחנו נדאג לשקט'", אמר לחדשות 2 Online נתור איימן, תושב העיר. "מצד אחר ישר אנחנו שומעים איומים כמו 'ננהג ביד קשה' ו'ננהג באפס סובלנות'. נראה לכם שזה עוזר? אנחנו חיים ביחד מאז קום המדינה. אז במקום לעבוד בשיתוף פעולה, אנחנו חוזרים לנקודת ההתחלה. אנחנו רוצים להאמין שאנחנו לא אויבים, כולם כאן מגנים רצח ופגיעה בחפים מפשע".

"אתמול היה כאן ריק לחלוטין", תיאר מוחמד נאטור, בעל עסק לחומרי בניין בעיר. "בדרך כלל בשבתות יש כאן תורים של אנשים שקונים, אבל אתמול היה פשוט ריק. גם ההפחדות בתקשורת וגם המחסום שצה"ל הציב - זה עושה נזק ממשי לעסקים. לגבי המחאה, לדעתי היא מוצדקת, אבל לא בצורה שהיא הייתה. כל המהומה הזאת גורמת נזקים לשני הצדדים".

פרי ושלח בלשכת ראש העירייה, היום (חדשות 2)

שר המדע יעקב פרי וח"כ עפר שלח, שניהם חברי מפלגת יש עתיד, הגיעו היום גם הם לקלנסווה. "באנו לחזק את ידיכם ולשבח את העמדה הבלתי מתפשרת והנחושה שלך ושל שאר ראשי העיריות שגינו את הפרות הסדר", אמר פרי לראש עיריית קלנסווה. "באחרונה מוניתי ליושב ראש הוועדה שצפויה לטפל במיעוט הערבי בישראל. ללא כל ספק ב-60 השנים האחרונות היו כאן הרבה טעויות ונוצר פער עמוק. התקווה שלי היא שכשהוועדה בראשותי תתחיל לפעול, נראה התקדמות. חלק מהדברים פשוטים יותר וחלק דורשים טיפול שורש".