ביקורת בתוך הממשלה על ההבלגה: "לייצר הרתעה שתמנע את הירי"

שרים בכירים תוקפים את ההתנהלות מול המשך הירי לדרום ומזהירים מפגיעה קשה בהרתעה הישראלית. שר התחבורה כץ: "הממשלה לא עושה את שנדרש, מערכת הביטחון נוהגת בשמרנות רבה". השר בנט: "מסוריה ועד ואדי ערה צופים בתושבי ב"ש רצים למקלטים ומפרשים את אי-הפעולה שלנו כחשש לפעול"

הירי נמשך ומתרחב (חדשות 2)

המשך ירי הרקטות מעזה, שהערב הגיע לראשונה מאז מבצע "עמוד ענן" גם לבאר שבע, גורר ביקורת חריפה מתוך הממשלה על ההתנהלות של ישראל אל מול ההסלמה. שר התחבורה ישראל כץ אמר כי "הממשלה הזאת לא עושה את מה שנדרש" ותקף את מערכת הביטחון, "שנוהגת בשמרנות רבה". שר הכלכלה נפתלי בנט הזהיר: "האסטרטגיה של שקט ייענה בשקט פוגעת בהרתעה הישראלית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" אמר השר כץ: "לא ייתכן שנופלים טילים על יישובים אזרחיים, וכאילו זה לא קורה. זה לא יכול להיות שמדינת ישראל החזקה לא נותנת הגנה ולא מייצרת הרתעה שתמנע את הירי הזה".

"מאז שעלה החמאס לשלטון לא נענינו לאתגר", הוסיף כץ. "אני שר בממשלה, ואני נושא באחריות על מה שקורה במדינה. אבל אני לא מסכים עם המדיניות הזאת".

לדבריו, המדיניות של כל הממשלות מאז שחמאס עלה לשלטון בעזה היא מדיניות לא נכונה. "גם מערכת הביטחון נוהגת בשמרנות רבה, והיא עצמה לא באה וממליצה על צעדים מהפכניים", האשים שר התחבורה. "כך נוהג הדרג המדיני לאורך כל השנים, המנהיגות הפוליטית המדינית, וגם הממשלה הזאת לא עושה את מה שנדרש".

"ישראל צריכה להציב יעד ברור - פירוק חמאס מנשק אסטרטגי טילי", הדגיש. "צריך להפליל את הנהגת החמאס שאחראית על הרציחות והחטיפות. הנייה ואחרים צריכים לחיות במקלטים".

עשרות רקטות כל יום (דוברות מועצה אזורית אשכול)

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט פרסם תגובה חריפה להתפתחויות בדרום ואמר כי ההתנהלות הנוכחית מאפשרת לחמאס להתעצם מסיבוב לסיבוב: "הבלגה מול ירי על נשים וילדים אינו עוצמה. איפוק מול הוצאה להורג של שלושה ילדים היא חולשה".

"מסוריה ועד ואדי ערה צופים בתושבי באר שבע שרצים למקלטים, מצפים לתגובה עוצמתית, ומפרשים את אי-הפעולה שלנו כחשש לפעול", הוסיף בנט. "מיליון איש שצמודים למקלטים זהו מצב שאי אפשר להמשיך בו. תושבי הדרום אינם אזרחים סוג ב׳, וצריך להגיב על ירי לבאר שבע בדיוק כפי שהיינו מגיבים על ירי לתל אביב, ולא לחכות לירי על תל אביב".

הוא הדגיש כי "האמירה צריכה להיות ברורה - אפס טילים על ערי ישראל, אפס סובלנות לטרור, אפס סובלנות להסתה של הרשות הפלסטינית שעולה לנו בדם. זו המדיניות הנכונה".

גץ היום בביקור בגבול עזה (דו"צ)

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ביקר היום בצפון רצועת עזה ופגש את הכוחות המגנים על המרחב ואת מפקדי כוחות החי"ר והטנקים. אל הרמטכ"ל התלוו מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, ראש אגף התכנון, אלוף נמרוד שפר וראש אגף התקשוב, אלוף עוזי מוסקוביץ.

"כוחות צה"ל ערוכים לכל מענה שיידרש על מנת לאפשר את שגרת חייהם של תושבי הדרום", אמר הרמטכ"ל שהדגיש כי חמאס נושא באחריות לירי המתמשך מרצועת עזה: "נדע להגיב בעוצמה רבה במידה והשקט לא ישוב לאזור".