אהרונוביץ': "פורעי החוק יבואו על עונשם, נשתלט על המהומות"

על רקע המהומות במגזר הערבי עקב רצח הנער מוחמד אבו חדיר, ביקר היום השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' במוקדי ההתפרעויות שהתרחבו ביממה האחרונה גם לאזור המשולש וואדי ערה. "לא הגענו לאובדן שליטה. נעצור את פורעי החוק ונביא אותם למשפט", אמר השר. המפכ"ל הורה על כהמשך הכוננות המוגברת

"לא נניח לפורעי החוק, נעניש אותם ונביא אותם למשפט": כך הבהיר היום (שבת) השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' בסיור שערך במוקדי המהומות שנמשכו הלילה והתרחבו לאזורים נוספים בארץ, בהם יישובי המשולש ואזור ואדי ערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר ערך סיור באזור והגיע גם לתחנת עירון, שם נפגש עם מפקד מחוז חוף של המשטרה. הוא קיבל סקירת מצב מקיפה אודות היערכות המשטרה וכוחות הביטחון - זאת לקראת ההפגנות שצפויות להימשך באזור ואדי ערה היום אחר הצהריים.

"איני חושב שהגענו לאובדן שליטה, יש לנו משטרה חזקה שיכולה להשתלט על האירועים", אמר אהרונוביץ' בשיחה עם חדשות 2 Online. "רוב הציבור הערבי שומר חוק, וברצוני להדגיש שמדובר בחבורה של פורעים שאחראית למהומות. אותם אנשים צריכים להיעצר, לעמוד למשפט ולבוא על עונשם", הבהיר השר.אהרונוביץ' הדגיש כי הנוכחות המשטרתית באזור תישאר גבוהה גם בימים בקרובים, על מנת למנוע הפרות סדר נוספות. "שמעתי על האירועים שהיו לפנות בוקר ובתקופה האחרונה, והנחיתי את גורמי אכיפת החוק לפעול כנגד פורעי החוק כדי למנוע אירועים כאלה. לא ייתכן שחוסמים כביש מרכזי בישראל, מיידים אבנים ובקבוקי תבערה. לא נקל על הפורעים", הוסיף אהרונוביץ'.  עד כה עצרה המשטרה יותר מ-20 חשודים במעורבות באירועים, ויש כוונה לעצור מעורבים נוספים באירועים.

מפגינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה במשולש ובצפון

מהומות התושבים הערבים שהחלו עם היוודע דבר רצח הנער מוחמד אבו חדיר בבירה ביום רביעי האחרון, התפשטו הלילה למוקדים נוספים ברחבי הארץ. עימותים עם שוטרים נרשמו הלילה במרחב ואדי ערה, ובעיר אום אל-פאחם. שוטרי משטרת מחוז חוף עצרו היום 12 חשודים תושבי האזור בחשד כי יידו אבנים לעבר ציר 65 והפרו את הסדר. הערב יובאו החשודים להארכת מעצרם בבית משפט השלום בחיפה.

עוד במהלך הלילה אותרו ממצאים המעידים על זריקת מספר בקבוקי תבערה סמוך ליישוב מי עמי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לרכוש. במקביל, הוצתו מספרצמיגים סמוך לצומת הכפר מזרעה, דרומית לנהריה. כביש 4 נחסם לזמן קצר לצורך טיפול בשריפה.

אש סמוך למעלה אדומים, הלילה (חטיבת דובר המשטרה)


מוקד נוסף של עימותים פרץ אמש בכפר עזריה, המרוחק עשרות מטרים בלבד מהכניסה למעלה אדומים. עשרות צעירים תושבי הכפר החלו ליידות אבנים ובקבוקי תבערה ולגלגל צמיגים בוערים לעבר כוח של תחנת מעלה אדומים שפעל באזור. השוטרים, בסיוע כוח של מג"ב, הדפו אותם לכיוון הכניסה לכפר, ובמקביל הוקפצו כוחות יס"מ וימ"ר למקום.

המתפרעים אף ירו פצצות זיקוקין והציתו פחי אשפה לעבר הכוחות. כוח יס"מ שתצפת על המתרחש ביצע איגוף של המתפרעים תוך ביצוע מעצר של שני מעורבים בהפרות הסדר, בני 21 ו-22 - אחד תושב הכפר ואחר תושב חיפה. 

ליברמן: "המתפרעים - טרוריסטים" 

צעירים ערבים מיישובי המשולש - טייבה, טירה, ג'לג'וליה וקלנסאווה הבעירו צמיגים, חסמו צירים ויידו אבנים לעבר שוטרים במהלך הלילה. הצעירים התקהלו והבעירו צמיגים בכניסה לטירה וטייבה, כוח שיטור שפעל במקום הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות נגד המוחים.

לפנות בוקר עצרה משטרת מרחב השרון שלושה בני אדם בחשד ליידויי אבנים לעבר שוטרים בטירה וטייבה והודיעה כי צפויים להיעצר בני אדם נוספים בחשד שהשתתפו בהפרות הסדר.

המהומות בירושלים, אתמול (רויטרס)

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הגיב הבוקר להתפרעויות בעמוד הפייסבוק שלו: "טוב שהמשטרה עצרה באופן מיידי את הערבים שהתפרעו אמש ליד קלנסאווה ובמשולש. עכשיו אנו מצפים שמערכת המשפט תטפל גם היא בענין ביד קשה ונחושה ותשית עונשים שיעבירו מסר מרתיע וחד-משמעי לאלו שנהנים מאזרחות ישראלית ופועלים כמו אחרוני הטרוריסטים. הארועים האלו מבהירים שוב שמקומם של האנשים הללו אינו במדינת ישראל ושעד אז מקומם בכלא".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לדברי ליברמן זמן קצר לאחר פרסומם ואמרה: "חבל ששר החוץ ממשיך ללבות אש שנאה בין אזרחים יהודים וערבים בישראל, ולתת בכך רוח גבית לגזענות וללאומנות. זכותם של האזרחים הערבים בישראל להפגין במולדתם".

מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון (רויטרס)


עוד עקב המהומות, נחסמו לתנועה כבישים 444 ו-5614 בקטע שבין קלנסאווה לצומת המשתלה. מאגף התנועה של המשטרה נמסר כי הכביש נחסם לתנועת כל כלי רכב למעט אלה של התושבים. בנוסף הודיעה המשטרה כי השוק בטירה הפועל מדי שבת לא ייפתח היום עקב האירועים, אך ציינה לחיוב את פעולות ההנהגה המקומית בניסיונה למנוע את הפרות הסדר ולהרגיע את הרוחות.