בתגובה לירי הרקטות: חיל האוויר תקף בעזה

שעות לאחר מטח רקטות לעבר יישובי הדרום, שהגיע לראשונה מאז ההסלמה הנוכחית עד לאופקים, תקפו כלי טיס שלוש מטרות טרור בדרום רצועת עזה. לא דווח על נפגעים. תושבי עוטף עזה התבקשו להישאר בסמוך למרחב המוגן

תקיפה בעזה. ארכיון (רויטרס)

ההסלמה בדרום: כלי טיס של חיל האוויר תקפו הערב (ו') שלושה יעדי טרור בדרום רצועת עזה, וזאת בתגובה לירי 17 רקטות מהרצועה לשטח ישראל מאז שעות הבוקר. התקיפה לא הביאה שקט לתושבי עוטף עזה: בשעות האחרונות נורו שמונה רקטות נוספות למועצה האזורית אשכול, ונחתו בשטחים פתוחים, ולא גרמו לנפגעים או נזק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כה לא דווח על נפגעים בתקיפות חיל האוויר. כל היישובים מערבית לכביש 232, כביש עוטף עזה, מתבקשים להישאר במרחק של 15 שניות מהמרחב המוגן. מהבוקר שוגרו 24 רקטות לעבר ישראל.

"צה"ל ערוך ומוכן להגן על תושבי מדינת ישראל מפני כל איום וימשיך לפעול בנחישות וככל שיידרש עד להשבת השקט ושגרת החיים התקינה", נמסר מדובר צה"ל. "ארגון הטרור חמאס הוא הכתובת ועליו האחריות".

אחר הצהריים נורו לראשונה מאז ההסלמה האחרונה רקטות מרצועת עזה לעבר אופקים. שתי רקטות יורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים סמוך לאופקים ולנתיבות. רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים בכרם שלום ובמועצות אשכול ומרחבים. ביישוב באשכול נגרם נזק קל מפגיעת רקטה.

זמן קצר לאחר מכן סוכל פיגוע במרכז רצועת עזה. כוח צה"ל בפתח באש לעבר שני פלסטינים שניסו להניח מטען ליד גדר המערכת. על פי הדיווח, לפחות אחד מהם נפצע באורח קשה.

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' מתח הערב ביקורת על התנהלות הממשלה והביע הזדהות עם יישובי עוטף עזה. "מדינה ריבונית חייבת לשמור על כוח ההרתעה שלה ולהגן על אזרחיה בכל מקום. לא ייתכן שהתגובה שלנו תגיע רק בעקבות טילים שיירו לבאר שבע, לאשדוד או לתל אביב", אמר.

רקטת קסאם באשכול (דוברות מועצה אזורית אשכול)

"ירי של המחבלים לעבר תושבי שדרות ועוטף עזה הוא חמור", הוסיף. "זהו קו אדום שאסור לעבור עליו לסדר היום, בדיוק באותה מידה שפוגעים בעיר גדולה בישראל. אין כאן שתי מדינות ובטח לא שני סוגים של אוכלוסיות".

ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', הורה לצוותי החירום ביישובים להיערך להסלמה נוספת. כמו כן הורה חג'ג' על ביטול אירועים רבי משתתפים במועצה והקמת מוקד רווחה נפשית לתושבים. "אנחנו סומכים על מערכת הביטחון שתעשה את הנדרש כדי להפסיק את ירי הרקטות והטילים מעזה וכדי להחזיר את השקט לאזור", אמר חג'ג. "עלינו, האזרחים, מוטל להמשיך בשגרת חיינו ככל האפשר ולנקוט את אמצעי הזהירות הנדרשים".

מטח רקטות לדרום (מיכה שמילוביץ')

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אמר בעקבות הירי כי "מאז החל הדיבור על הפסקת האש, התפוצצו שש רקטות במועצה שלנו, שניים מהן בתוך יישובים. צה"ל מודיע על שגרה, וחמאס מודיע על שגרת טילים". ילין קרא לפעולה תקיפה נגד הירי: "הבלגה היא כלי משמעותי המעיד על חוזקתה של מדינת ישראל, אך גם להבלגה יש גבול. אני קורא לקבינט הביטחוני לדאוג להפסקת הירי - לא בכותרות, אלא במעשים, כי גם לתושבי מועצה אזורית אשכול מגיע שבת שלום".

ליברמן: הסכם עם חמאס - טעות קשה

היום ביקר שר החוץ ליברמן בשדרות והבהיר כי הסכם להפסקת אש יהיה "טעות קשה"."הגישה ששקט ייענה בשקט היא טעות חמורה ואנחנו ב'ישראל ביתנו' דוחים מכל וכל את הגישה הזו. לא יכול להיות שלאחר שחטפו ורצחו לנו שלושה נערים ולאחר שבועיים רצופים של נפילת טילים, הגישה של ישראל תהיה ששקט ייענה בשקט", הדגיש השר.

לטענת ליברמן, במקום להתמודד עם הבעיה ישראל דוחה אותה פעם אחר פעם. "אם היא לא תתפוצץ יותר מוקדם היא תתפוצץ יותר מאוחר אבל אז זה יהיה ברעש יותר גדול. זו לא התשובה שאנו צריכים לתת לחמאס. חייבים קודם כל להשמיד את תשתיות הטרור ואת מפעלי הייצור של הטילים המגיעים היום כבר עד לנתניה", הוא הוסיף.

עוד טען ליברמן כי "אנו מתנגדים להפסקת אש כי לא יכול להיות הסדר עם החמאס. אם נדחה את הבעיה מפחד להתמודד איתה נגיע למצב שיהיו פה אלפי טילים ולא מאות. אסור לקבל מצב שהחמאס שולט בקצב האירועים ומכתיב מתי הוא מחמם את הגזרה ומתי מקרר, שולט בגובה הלהבות והם יוזמים ואנו רק עונים".