הירי נמשך: יירוטים מעל אופקים

למרות הדיווחים על הפסקת אש מתגבשת, הירי מעזה התחדש אחה"צ: 2 רקטות שנורו לאופקים ונתיבות יורטו. כ-7 רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים, אחת מהן גרמה לנזק בקיבוץ באשכול. בן 17 נפצע קל כשמעד בדרכו למרחב המוגן. השר ליברמן: הפסקת אש עם חמאס – טעות

בצל הדיווחים על הפסקת אש מתקרבת, הירי מעזה נמשך: מאז שעות אחר הצהריים נורו כ-8 רקטות קסאם לעברו יישובי הדרום, מתוכן שתי רקטות שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל מעל אופקים. מאז שעות הבוקר נורו כ-17 רקטות גראד, קסאם ופצצות מרגמה לשטח ישראל. בכל המקרים לא היו נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שתי רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים סמוך לנתיבות ואופקים ונפילות נוספות אותרו בשטחים פתוחים בכרם שלום ובמועצות האזוריות אשכול ומרחבים. באשכול נגרם נזק קל מנפילת רקטה בקיבוץ. במערכת הביטחון מדגישים כי מדובר בירי לטווח הארוך ביותר במערכה זו: כ-22 קילומטרים.

זמן קצר לאחר מכן סוכל פיגוע במרכז רצועת עזה. כוח צה"ל בפתח באש לעבר שני פלסטינים שניסו להניח מטען ליד גדר המערכת. על פי הדיווח, לפחות אחד מהם נפצע באורח קשה.

רקטת קסאם באשכול (דוברות מועצה אזורית אשכול)

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' מתח הערב ביקורת על התנהלות הממשלה והביע הזדהות עם יישובי עוטף עזה. "מדינה ריבונית חייבת לשמור על כוח ההרתעה שלה ולהגן על אזרחיה בכל מקום. לא ייתכן שהתגובה שלנו תגיע רק בעקבות טילים שיירו לבאר שבע, לאשדוד או לתל אביב", אמר.

"ירי של המחבלים לעבר תושבי שדרות ועוטף עזה הוא חמור", הוסיף. "זהו קו אדום שאסור לעבור עליו לסדר היום, בדיוק באותה מידה שפוגעים בעיר גדולה בישראל. אין כאן שתי מדינות ובטח לא שני סוגים של אוכלוסיות".

הנפילה באשכול (דוברות מועצה אזורית אשכול)

ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', הורה לצוותי החירום ביישובים להיערך להסלמה נוספת. כמו כן הורה חג'ג' על ביטול אירועים רבי משתתפים במועצה והקמת מוקד רווחה נפשית לתושבים. "אנחנו סומכים על מערכת הביטחון שתעשה את הנדרש כדי להפסיק את ירי הרקטות והטילים מעזה וכדי להחזיר את השקט לאזור", אמר חג'ג. "עלינו, האזרחים, מוטל להמשיך בשגרת חיינו ככל האפשר ולנקוט את אמצעי הזהירות הנדרשים".

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אמר בעקבות הירי כי "מאז החל הדיבור על הפסקת האש, התפוצצו שש רקטות במועצה שלנו, שניים מהן בתוך יישובים. צה"ל מודיע על שגרה, וחמאס מודיע על שגרת טילים". ילין קרא לפעולה תקיפה נגד הירי: "הבלגה היא כלי משמעותי המעיד על חוזקתה של מדינת ישראל, אך גם להבלגה יש גבול. אני קורא לקבינט הביטחוני לדאוג להפסקת הירי - לא בכותרות, אלא במעשים, כי גם לתושבי מועצה אזורית אשכול מגיע שבת שלום".

ליברמן: הסכם עם חמאס - טעות קשה

היום ביקר שר החוץ ליברמן בשדרות והבהיר כי הסכם להפסקת אש יהיה "טעות קשה"."הגישה ששקט ייענה בשקט היא טעות חמורה ואנחנו ב'ישראל ביתנו' דוחים מכל וכל את הגישה הזו. לא יכול להיות שלאחר שחטפו ורצחו לנו שלושה נערים ולאחר שבועיים רצופים של נפילת טילים, הגישה של ישראל תהיה ששקט ייענה בשקט", הדגיש השר.

לטענת ליברמן, במקום להתמודד עם הבעיה ישראל דוחה אותה פעם אחר פעם. "אם היא לא תתפוצץ יותר מוקדם היא תתפוצץ יותר מאוחר אבל אז זה יהיה ברעש יותר גדול. זו לא התשובה שאנו צריכים לתת לחמאס. חייבים קודם כל להשמיד את תשתיות הטרור ואת מפעלי הייצור של הטילים המגיעים היום כבר עד לנתניה", הוא הוסיף.

עוד טען ליברמן כי "אנו מתנגדים להפסקת אש כי לא יכול להיות הסדר עם החמאס. אם נדחה את הבעיה מפחד להתמודד איתה נגיע למצב שיהיו פה אלפי טילים ולא מאות. אסור לקבל מצב שהחמאס שולט בקצב האירועים ומכתיב מתי הוא מחמם את הגזרה ומתי מקרר, שולט בגובה הלהבות והם יוזמים ואנו רק עונים".

חמאס: עדיין לא הושגה רגיעה

שעות ספורות לאחר הדיווח ברשת BBC לפיו חמאס צפוי להודיע על הפסקת אש, התייצבו נציגי הארגון בפני המצלמות בעזה ואישרו כי אכן מתקיימים מגעים בנושא. "עדיין לא הושגה רגיעה", הבהיר דובר חמאס.

מסר מהחמאס (רויטרס)

ישראל הציבה אתמול לחמאס 48 שעות לאכוף את השקט והפסקת הירי מהרצועה לעבר יישובי ישראל. במסיבת עיתונאים שכינס אמר דובר החמאס כי אכן מתקיימים מגעים להפסקת האש בתיווך מצרי. "האויב הישראלי הוא שהתחיל בתוקפנות ועליו קודם כל להפסיק אותה. רגיעה תיענה ברגיעה אבל תוקפנות תיתקל בהתנגדות", אמר הדובר.

במקרים קודמים, נהג ארגון הטרור העזתי לנצל את השעות האחרונות שעד לתחילת הפסקת האש לירי מאסיבי, ולכן ההודעה הבוקר אינה מבטיחה כי השקט יישמר. החל משעות הבוקר נורו מספר מטחים לעבר יישובי הדרום. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והיתר התפוצצו בשטחים פתוחים. אין נזק או נפגעים בעקבות הירי.

גלעד גמליאלי וחגי הקר השתתפו בהכנת הכתבה.