ליברמן ביקר בשדרות: "הפסקת אש תהיה טעות קשה"

בחמאס מאשרים את הדיווח לפיו הארגון מנהל מגעים בתיווך מצרי להפסקת האש. הדבר לא מנע משר החוץ ליברמן שביקר באזור למתוח ביקורת על המהלך, שלטענתו פוגע בהרתעה הישראלית: "לא יכול להיות הסדר עם החמאס, רק דוחים את הנושא"

שעות ספורות לאחר הדיווח ברשת BBC לפיו חמאס צפוי להודיע על הפסקת אש, התייצבו נציגי הארגון בפני המצלמות בעזה ואישרו כי אכן מתקיימים מגעים בנושא. "עדיין לא הושגה רגיעה", הבהיר דובר חמאס. מנגד בישראל, ביקר שר החוץ ליברמן בשדרות והבהיר כי הסכם להפסקת אש יהיה "טעות קשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הגישה ששקט ייענה בשקט היא טעות חמורה ואנחנו ב'ישראל ביתנו' דוחים מכל וכל את הגישה הזו. לא יכול להיות שלאחר שחטפו ורצחו לנו שלושה נערים ולאחר שבועיים רצופים של נפילת טילים, הגישה של ישראל תהיה ששקט ייענה בשקט", הדגיש השר במהלך ביקורו בדרום.

לטענת ליברמן, במקום להתמודד עם הבעיה ישראל דוחה אותה פעם אחר פעם. "אם היא לא תתפוצץ יותר מוקדם היא תתפוצץ יותר מאוחר אבל אז זה יהיה ברעש יותר גדול. זו לא התשובה שאנו צריכים לתת לחמאס. חייבים קודם כל להשמיד את תשתיות הטרור ואת מפעלי הייצור של הטילים המגיעים היום כבר עד לנתניה", הוא הוסיף.

עוד טען ליברמן כי "אנו מתנגדים להפסקת אש כי לא יכול להיות הסדר עם החמאס. אם נדחה את הבעיה מפחד להתמודד איתה נגיע למצב שיהיו פה אלפי טילים ולא מאות. אסור לקבל מצב שהחמאס שולט בקצב האירועים ומכתיב מתי הוא מחמם את הגזרה ומתי מקרר, שולט בגובה הלהבות והם יוזמים ואנו רק עונים״.

מסר מהחמאס, היום (רויטרס)

דבריו של ליברמן מגיעים בזמן קריטי שבו ישראל הציבה לחמאס 48 שעות לאכוף את השקט והפסקת הירי מהרצועה לעבר יישובי ישראל. במסיבת עיתונאים שכינס אמר דובר החמאס כי אכן מתקיימים מגעים להפסקת האש בתיווך מצרי. "האויב הישראלי הוא שהתחיל בתוקפנות ועליו קודם כל להפסיק אותה. רגיעה תיענה ברגיעה אבל תוקפנות תיתקל בהתנגדות", אמר הדובר.

במקרים קודמים, נהג ארגון הטרור העזתי לנצל את השעות האחרונות שעד לתחילת הפסקת האש לירי מאסיבי, ולכן ההודעה הבוקר אינה מבטיחה כי השקט יישמר. החל משעות הבוקר נורו מספר מטחים לעבר יישובי הדרום. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והיתר התפוצצו בשטחים פתוחים. אין נזק או נפגעים בעקבות הירי.

למרות ההודעה הזו, ובעקבות מטח הרקטות הבוקר, הורה ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' לצוותי החירום ביישובים להיערך לאפשרות של הסלמה נוספת. "אנחנו סומכים על מערכת הביטחון שתעשה את הנדרש כדי להפסיק את ירי הרקטות והטילים מעזה וכדי להחזיר את השקט לאזור", אמר חג'ג. "עלינו, האזרחים, מוטל להמשיך בשגרת חיינו ככל האפשר ולנקוט את אמצעי הזהירות הנדרשים".

גלעד גמליאלי השתתף בהכנת הכתבה.