עימותים עם ערבים ברחבי הארץ בתום הלווית הנער מוחמד אבו-חדיר

מאות צעירים פלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון בהר הבית ובמספר מוקדים ברחבי הבירה. בשועפט ליוו אלפים למנוחות את הנער מוחמד אבו-חדיר, שנחטף ונרצח. בתום הלוויה התפתחו עימותים והפרות סדר ברחבי הארץ שנמשכו אל תוך הלילה

מהומות בירושלים ובערים ערביות ברחבי הארץ: אלפים ליוו אתמול (ו') את הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר, שנחטף ונרצח ביום רביעי האחרון, למנוחות בשועפט. במהלך מסע ההלוויה יידו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, אבנים לעבר כוחות הביטחון. קודם לכן התעמתו צעירים פלסטינים עם חיילים בתום תפילות יום השישי בהר הבית. לפחות 18 פלסטינים נפצעו בעימותים. במהלך הלילה נרשמו הפרות סדר ביישובי המשולש ובאזור ואדי ערה. המשטרה דיווחה כי שלושה צעירים נעצרו וצפויים מעצרים נוספים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צעירים ערבים מיישובי המשולש - טייבה טירה וקלנסווה הבעירו צמיגים, חסמו צירים ויידו אבנים לעבר שוטרים במהלך הלילה. עימותים עם שוטרים נרשמו גם בעיר אום אל פאחם שבוואדי ערה. הצעירים התקהלו והבעירו צמיגים בכניסה לערים טירה וטייבה וכביש 444 נחסם זמנית לתנועה. כוח שיטור שפעל במקום הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות נגד המפגינים לאחר שאלו יצאו למחות על אירוע רציחתו של הנער מוחמד אבו-חדיר משועפט.

המשטרה הודיעה כי השוק בטירה הפועל מדי שבת לא ייפתח מחר עקב האירועים, אך ציינה לחיוב את פעולות ההנהגה המקומית בניסיונה למנוע את הפרות הסדר ולהרגיע את הרוחות.

בתום הלילה עצרה משטרת מרחב השרון שלושה בני אדם בחשד לידויי אבנים לעבר שוטרים בערים טירה וטייבה והודיעה כי צפויים להיעצר בני אדם נוספים בחשד שהשתתפו בהפרות הסדר.

בצהרי יום שישי החלו חיכוכים בין ערבים לבין המשטרה בוואדי ג'וז כשמאות צעירים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. המשטרה הדפה את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בעיר העתיקה ניסו עשרות לפרוץ מחסום משטרתי אך נבלמו, ובראס על עמוד יידו עשרות רעולי פנים אבנים לעבר שוטרים שאיבטחו את המקום. במקביל, מחוץ לביתו של אבו-חדיר התאספו מאות בני אדם שנשאו דגלי פלסטין וקראו קריאות נגד ישראל בעקבות הרצח.

ההלוויה בשועפט (רויטרס)

אחר הצהריים, עם סיום תפילת יום השישי הראשון של חג הרמדאן בהר הבית, החלו כמה עשרות צעירים ערבים רעולי פנים ליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה. כוח משטרה הדף את מיידי האבנים לתוך מסגד אל אקצה תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. בהמשך התפזרו המפגינים בשקט. באירוע לא היו נפגעים.

בשעות הצהריים הועברה גופתו של הנער מוחמד אבו-חדיר לפלסטינים, זאת לאחר שבני משפחתו זעמו על עיכוב העברתה. "הכיבוש עדיין מחזיק בגופת השהיד מוחמד אבו-אבו חדיר, זאת למרות שגופתו הייתה צפויה להימסר למשפחה לאחר תפילת הצהריים", נכתב תחילה בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען.

מהומות בירושלים (רויטרס)

אתמול נבדקה גופת הנער במכון לרפואה משפטית באבו-כביר על מנת לקבוע את נסיבות מותו. בנתיחה השתתף גם פתולוג מטעם משפחתו בהסכמת הצדדים. בינתיים נמשכת חקירת הרצח, ומניתוח מצלמות האבטחה במקום גוברת ההערכה כי מדובר ברצח על רקע לאומני. עם זאת, עדיין לא נפסלת האפשרות כי הרקע למעשה הוא פלילי.

מיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון (רויטרס)

עוד קודם לכן, ערך השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' סיור בירושלים והבהיר כי המשטרה תעשה הכל כדי למנוע הפרות סדר. "משטרת ישראל תגברה הרבה כוחות בירושלים וכל הארץ בערנות", אמר השר. "אנחנו חייבים לעבור את זה בצורה שקטה ואחראית. אני קורא לכולם לאיפוק וסבלנות כדי לא להצית את השטח".

התפרעויות בבירה, ארכיון (רויטרס)

"יש לנו מספיק מתח באוויר ביומיים האחרונים", הוסיף אהרונוביץ'. "אני מניח שאחרי התפילות יכולות להתרחש הפרות סדר, אבל המשטרה תעשה הכל כדי למנוע אותן. אם יהיו התפרעויות המשטרה תנקוט ביד קשה".