ההסתה ברשת: המשטרה תפתח בחקירה

המשטרה תחקור את דברי ההסתה שהופצו ברשתות החברתיות מאז מציאת הגופות של שלושת הנערים, בעקבות פנייתם בנושא של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. גם השרה לבני גינתה את הקריאות המתלהמות: "קריאות הנקמה הן לא במקום – גם אם הן מנהמת לב". יותר מאלף בני אדם הפגינו בי-ם: "שום נקמה לא תחזיר את בנינו"

ההפגנה נגד דברי ההסתה, הערב

בעקבות דברי ההסתה החמורים שהופצו ביומיים האחרונים ברשתות החברתיות וכללו קריאות לנקום בערבים על רצח שלושת הנערים ואחרי ההפגנה האלימה אמש של פעילי ימין בירושלים, המשטרה תפתח בחקירה. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ופרקליט המדינה שי ניצן פנו הערב (ד') למשטרה בדרישה לחקור את הדברים החמורים שפורסמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דברי ההסתה ברשת שקראו לפגיעה בחפים מפשע העלו חשדות לביצוע עבירות של הסתה לאלימות והסתה לגזענות. לפיכך החליט ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי כי החקירה תתנהל ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433.

מהפרקליטות והמשטרה נמסר כי הן רואות בחומרה רבה הסתה שכזו, בין אם היא מכוונת כלפי יהודים ובין אם היא מכוונת כלפי ערבים, ועל כן תפתח חקירה פלילית בנושא.

שרת המשפטים: "כל קריאות הנקמה הן לא במקום"

בריאיון למהדורה המרכזית עם יונית לוי, אמרה הערב שרת המשפטים ציפי לבני כי היא פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה, לשר לביטחון פנים ולמפכ"ל בבקשה שיעמידו לדין את אלו שאחראים להסתה ברשתות החברתיות. "יש כאן ריבון, יש ממשלה, יש מדינה, יש חברה, וכל קריאות הנקמה הן לא במקום - גם אם הן מנהמת לב", הסבירה לבני.

"כדאי אולי שנשמע כולנו את הדברים המדהימים שאמרו היום בני משפחת פרנקל שאיבדו את בנם נפתלי ז"ל", ציינה לבני בריאיון. "הם בעצמם אמרו שרצח הוא רצח הוא רצח, וכי אין הבדל בין דם לדם".

מתוך העמוד "עם ישראל דורש נקמה" (צילום מסך)

מוקדם יותר הערב, לאחר ההפגנה האלימה של פעילי ימין בירושלים אמש, קיימו יותר מאלף בני אדם במרכז הבירה הפגנת נגד בקריאה לפיוס ולמחאה בלתי אלימה. המפגינים הניפו דגלי ישראל ונשאו שלטים שעליהם נכתב: "שום נקמה לא תחזיר את בנינו".

"מאמינים שאפשר לדבר אחרת"

"התכנסנו כי אנחנו מאמינים שאפשר לדבר אחרת", סיפרה גל, אחת המשתתפות בהפגנה. "רצינו להראות שיש קול שפוי במדינה הזאת, שמאמין שאפשר לכאוב את רצח הנערים, אבל יחד עם זאת לא לאחל להרג ורצח של חפים מפשע".

"רצינו להביע סולידריות, להפגין ולהראות הזדהות עם הכאב הלאומי", היא הסבירה. "המסר העיקרי הוא נגד אלימות. היה חשוב לנו להפגין בירושלים, עיר שלצערנו מייצגת את כל השסעים. אנחנו רוצים להגיד שהגיע הזמן להתאחד ולשדר מסר חיובי ולא מפלג".

המסיתים: "עם ישראל דורש נקמה"

מאז שנמצאו גופותיהם של שלושת הנערים שנחטפו - נפתלי פרנקל ז"ל, גיל-עד שער ז"ל ואייל יפרח ז"ל - קוראים עשרות אלפי גולשים לנקמת דם באמצעות מספר עמודי מחאה שנפתחו באתר הפייסבוק ביומיים האחרונים.

העמוד הפופולרי מכולם, "עם ישראל דורש נקמה", גרף יותר מ-34 אלף לייקים תוך יומיים. העמוד הוקם מיד לאחר מציאת גופות הנערים, אך מיד עם העלאתו לרשת, התייחסו הגולשים לישראלים נוספים שנרצחו, ביניהם שלי דדון ז"ל והחייל עדן אטיאס ז"ל. "גם הם הלכו ולא יחזרו רק כי הם יהודים", פרסמה אחת מעשרות אלפי הגולשים.

הגולשים מעלים בזה אחר זה מאות תמונות שונות תחת הסיסמה הראשית, הקוראת לנקמת דם, ובין יתר המצולמים ישנם גם חיילים במדים, קשישים וילדים. רבים העלו את תמונותיהם כשהם מופיעים בפנים גלויות ולא מטושטשות.