הסתה ברשת: "עם ישראל דורש נקמה"

עשרות אלפים הצטרפו תוך יומיים לעמודי פייסבוק שונים שנפתחו בקריאה לנקמת דם בציבור הערבי, בעקבות חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים. בין המשתתפים במחאה האלימה ברשת גם חיילים, קשישים וילדים. "מאסנו, מאסנו!!!! בשירה בציבור בכיכרות ובמאהלים", כתב אחד ממנהלי הדפים

מתוך "עם ישראל דורש נקמה" (צילום מסך)

הסתה ברשת בעקבות מציאת גופותיהם של שלושת הנערים שנחטפו: נפתלי פרנקל ז"ל, גיל-עד שער ז"ל ואייל יפרח ז"ל. עשרות אלפי גולשים קוראים לנקמת דם באמצעות כמה עמודי מחאה שנפתחו באתר הפייסבוק ביומיים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העמוד הפופולרי מכולם, "עם ישראל דורש נקמה", גרף יותר מ-34 אלף לייקים תוך יומיים. העמוד הוקם מיד לאחר מציאת גופות הנערים, אך מיד עם העלאתו לרשת, התייחסו הגולשים לישראלים נוספים שנרצחו, ביניהם שלי דדון ז"ל והחייל עדן אטיאס ז"ל. "גם הם הלכו ולא יחזרו רק כי הם יהודים", פרסמה אחת מעשרות אלפי הגולשים.

מתוך "עם ישראל דורש נקמה" (צילום מסך)

הגולשים מעלים בזה אחר זה מאות תמונות שונות תחת הסיסמה הראשית, הקוראת לנקמת דם, ובין יתר המצולמים ישנם גם חיילים במדים, קשישים וילדים. רבים העלו את תמונותיהם כשהם מופיעים בפנים גלויות ולא מטושטשות.

"מאסנו בשירה בציבור בכיכרות!!"

קבוצה אחרת שנפתחה שלשום בפייסבוק נקראת "נקמה בערבים" וזכתה כבר ל-3,133 עוקבים. מנהלי העמוד העלו אתמול תמונה של החשודים ברצח הנערים, מרוואן קוואסמה ועמר אבו אל עיישה, יחד עם ח"כ חנין זועבי, כשסביב צווארה כרוך חבל תלייה ומעל הפנים של שלושתם כתוב "דמכם בראשכם".

מתוך "עם ישראל דורש נקמה" (צילום מסך)

סטטוס נוסף שפרסמו אתמול מנהלי העמוד קרא: "מאסנו, מאסנו!!!! בשירה בציבור בכיכרות ובמאהלים!! הגיע הזמן להקים צעקה רמה שתהדהד בעולם כולו!!! מחאה אמיתית, כועסת, רועמת!!! לא במגפונים ולא בשלטים כי אם במקלות, אבנים וצמיגים בוערים!!!!".

בנוסף, חלק מהגולשים מנסים לארגן הפגנות שונות לימים הקרובים. גולש אחד פתח עמוד אירוע בפייסבוק על הפגנה שתיערך לדבריו הערב בכיכר רבין בתל אביב. "אנחנו רוצים תוצאות, לא דיבורים, מעשים ראש הממשלה!", כתב הגולש בהזמנתו להפגנה. "להעיף מהממשלה את זועבי חנין ולצאת למלחמה לחיסול טוטלי של חמאס!!".

חיילים רבים הצטרפו למחאה (פייסבוק)

גולשים אחרים מנסים לארגן הפגנה שתיערך לדבריהם ביום ראשון במפתן הכנסת, תחת הכותרת "העם דורש נקמה מיד". "נביע את דעתנו על אותם חברי כנסת שיושבים על חשבוננו וחיים על כספנו", ציין מארגן ההפגנה שבחר לכנות את עצמו "העם דורש זועבי לגרש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה להשתתפותם של חיילים רבים במחאה: "אם חיילים מעורבים בשליחת תמונות גזעניות ובקריאה לפגיעה בחפים מפשע הרי שמדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל וכי כל מקרה שייודע למפקדים יטופל במלוא החומרה. צר לנו כי תחושת העצבות הלאומית מנוצלת על-ידי גורמים פוליטיים להסתה ולקשירת משרתי צה"ל לתופעה מסוג זה".

בדובר צה"ל הבהירו כי "חופש הביטוי ברשת החברתית לא מהווה תחליף לשיח פיקודי המתבקש במקרים מעין אלו. המפקדים הונחו לנקוט יד קשה כנגד המעורבים ולפעול למניעת התופעה בהמשך".