משעל לטורקיה: "לא קשורים לחטיפה, עזרו למנוע תקיפה ישראלית"

רשת "סקיי ניוז" בערבית מדווחת כי ראש הלשכה המדינית של חמאס ביקש מאנקרה לפעול כדי למנוע מתקפה ישראלית חריפה. הוא הכחיש את מעורבות חמאס בחטיפת שלושת הנערים וציין כי לארגון אין עניין בהסלמה

"לא קשורים לחטיפה". משעל (AP)

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, פנה לממשלת טורקיה וביקש ממנה לפעול על מנת למנוע תגובה ישראלית חריפה לחטיפה ורצח שלושת הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח. "אין לנו קשר לחטיפה", הוא אמר. דבריו צוטטו ברשת "סקיי ניוז" בערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, משעל ביקש מהנהגת טורקיה לפעול כדי למנוע הסלמה במצב הביטחוני. אמש, בטרם התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני פעם נוספת, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתגובתה האפשרית של ישראל והתריע מפני הרחבתה של המערכה. "כל מי שהיה שותף בחטיפה וברצח - דמו בראשו", הכריז והבהיר כי אחת ממטרותיו של המבצע היא פעולה נגד חמאס גם בעזה.

"הבאנו לקבר ישראל את בנינו נפתלי, גיל-עד ואייל, השם ייקום דמם", אמר ראש הממשלה בפתח דבריו. "העם כולו תומך במשפחות והעם כולו מאוחד במאבקנו בטרור הרצחני. אנחנו נאבקים בו בנחישות ובתקיפות|.

נתניהו המשיך וציין את שלוש מטרותיו של המבצע: "ראשית, להגיע לרוצחים ולכל מי שהשתתף בחטיפה. לא נשקוט ולא נרפה עד שנגיע לאחרון שבהם, ואין זה משנה היכן ינסו להסתתר אנחנו נגיע לכולם, גם אם זה ייקח זמן. שנית, עלינו לפגוע בעוצמה באנשים ובתשתיות של חמאס ביהודה ובשומרון. כבר עצרנו מאות מפעיליו של חמאס, סגרנו עשרות ממוסדותיו, הרסנו בתים ועוד ידנו נטויה".

אחרי הדיון שלשום בקבינט הציג ראש הממשלה גם מטרה שלישית: "לפעול נגד ארגון חמאס ברצועת עזה. חמאס ממשיך לעודד גם בימים אלה חטיפות של אזרחינו והוא אחראי ישירות לירי רקטות לשטחנו, ירי מרגמות, כולל בשעות האחרונות. צה"ל פועל בימים האחרונים נגד מטרות החמאס ברצועת עזה וגם כאן, ידנו נטויה".

"כל מי שהיה שותף - דמו בראשו". נתניהו (קובי גדעון, לע"מ)

יעלון: "לחשוב מהראש ולא מהבטן"

בתום נאומו של נתניהו נשא גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דברים והדגיש כי המאמצים ללכידת הרוצחים נמשכים. "גם בשעות אלה ממשיכים להכות בחמאס", אמר יעלון. "אנו מבצעים מאמץ מודיעיני ומבצעי מיוחד רחב היקף כדי להניח ידינו על הרוצחים. נרדוף אותם עד שנניח עליהם את היד".

יעלון הבטיח עוד כי חמאס ישלם מחיר כבד על מעשיו. "האחרונים צה"ל וכוחות הביטחון עצרו מאות אנשי חמאס ביו"ש, פגעו קשות בתשתיות חמאס באזור", ציין. "המבצע נגד חמאס לא תם, הוא יימשך, נמשיך לפגוע באנשיו בכל עת ובכל מקום והארגון ישלם מחיר כבד מאוד על מעשיו".

הוא התייחס גם לתגובה בעזה, אך אל מול הקולות הקוראים לתגובה חריפה, ביקש לנהוג באחריות. "גם בשעות האחרונות נמשך הירי מרצועת עזה ונמשיך ונגיב בצורה תקיפה וקשה נגד המשבשים את חיי התושבים בדרום. זו העת לפעול באחריות, שיקול דעת, תבונה, שום שכל, לחשוב מהראש ולא המבטן, להיות סבלניים ולסמוך על צה"ל ושירותי הביטחון".