ראש הממשלה על תגובת ישראל לרצח: "נפעל נגד חמאס גם בעזה"

לאחר ששלושת הנערים שנרצחו הובאו למנחות, וטרם כינוסו של הקבינט המדיני-ביטחוני, נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים והתריע כי אם ישראל תידרש לכך - היא תרחיב את המערכה. "כל מי שהיה שותף בחטיפה וברצח - דמו בראשו", קרא נתניהו‎. שר הביטחון: "לחשוב מהראש ולא מהבטן"

אחרי ששלושת הנערים שנרצחו הובאו למנוחות וטרם כינוסו הנוסף של הקבינט המדיני-ביטחוני, התייחס אתמול (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו לתגובתה האפשרית של ישראל והתריע מפני הרחבתה של המערכה. "כל מי שהיה שותף בחטיפה וברצח - דמו בראשו", הכריז נתניהו והבהיר כי אחת ממטרותיו של המבצע היא פעולה נגד חמאס גם בעזה. את נאומו העברנו בשידור ישיר כאן באתרי חדשות 2 online ובערוץ 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הערב הבאנו לקבר ישראל את בנינו נפתלי, גיל-עד ואייל, השם ייקום דמם", קרא ראש הממשלה בפתח דבריו. "העם כולו תומך במשפחות והעם כולו מאוחד במאבקנו בטרור הרצחני. אנחנו נאבקים בו בנחישות ובתקיפות. 

נתניהו המשיך ופרס את שלוש מטרותיו של המבצע: "ראשית, להגיע לרוצחים ולכל מי שהשתתף בחטיפה. לא נשקוט ולא נרפה עד שנגיע לאחרון שבהם, ואין זה משנה היכן ינסו להסתתר אנחנו נגיע לכולם, גם אם זה ייקח זמן. שנית, עלינו לפגוע בעוצמה באנשים ובתשתיות של חמאס ביהודה ובשומרון. כבר עצרנו מאות מפעיליו של חמאס, סגרנו עשרות ממוסדותיו, הרסנו בתים ועוד ידנו נטויה".

אחרי הדיון שלשום בקבינט הציג ראש הממשלה גם מטרה שלישית: "לפעול נגד ארגון חמאס ברצועת עזה. חמאס ממשיך לעודד גם בימים אלה חטיפות של אזרחינו והוא אחראי ישירות לירי רקטות לשטחנו, ירי מרגמות, כולל בשעות האחרונות. צה"ל פועל בימים האחרונים נגד מטרות החמאס ברצועת עזה וגם כאן, ידנו נטויה".

הלווית הנערים (חדשות 2)

יעלון: "לחשוב מהראש ולא מהבטן"

בתום נאומו של נתניהו נשא גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון דברים והדגיש כי המאמצים ללכידת הרוצחים נמשכים. "גם בשעות אלה ממשיכים להכות בחמאס", אמר יעלון. "אנו מבצעים מאמץ מודיעיני ומבצעי מיוחד רחב היקף כדי להניח ידינו על הרוצחים. נרדוף אותם עד שנניח עליהם את היד".

יעלון הבטיח עוד כי חמאס ישלם מחיר כבד על מעשיו. "האחרונים צה"ל וכוחות הביטחון עצרו מאות אנשי חמאס ביו"ש, פגעו קשות בתשתיות חמאס באזור", ציין. "המבצע נגד חמאס לא תם, הוא יימשך, נמשיך לפגוע באנשיו בכל עת ובכל מקום והארגון ישלם מחיר כבד מאוד על מעשיו".

הוא התייחס גם לתגובה בעזה, אך אל מול הקולות הקוראים לתגובה חריפה, ביקש לנהוג באחריות. "גם בשעות האחרונות נמשך הירי מרצועת עזה ונמשיך ונגיב בצורה תקיפה וקשה נגד המשבשים את חיי התושבים בדרום. זו העת לפעול באחריות, שיקול דעת, תבונה, שום שכל, לחשוב מהראש ולא המבטן, להיות סבלניים ולסמוך על צה"ל ושירותי הביטחון".

ההורים רחל ואברהם פרנקל נפרדים מבנם (רויטרס)

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הבהיר כי אחרי מציאת גופותיהם של הנערים נמשך חלק אחר וחשוב לא פחות של המבצע. "גם כעת, בכל רחבי יהודה ושומרון ובעייר באזור הדרומי - נמשכת הפעילות נגד חמאס, פעיליה, תשתיות, באותה מסירות ונחישות. אנו פוקחים עין על מה שנעשה בכל הזירות, בדגש על רצועת עזה, ולצד כל הפעילות ביהודה ושומרון, היו עשרות תקיפות שביצענו ברצועת עזה ונמשיך ונפעל", אמר גנץ.

הנאומים בלשכת ראש הממשלה נערכו תחת מחאה של עיתונאים בשל סירובם של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל להשיב על שאלות כתבים.

המבצע נמשך (דובר צה"ל)

לחצים על הקבינט "לרוצץ את ראש הנחש"

בעקבות ישיבת הקבינט הסוערת שהתקיימה שלשום, עם היוודע דבר מציאת גופותיהם של הנערים, קבע ראש הממשלה שני יעדים למבצע: לכידת החוטפים ופגיעה משמעותית בחמאס. בתוך הישיבה התנהל ויכוח קשה, בין שרים שדרשו פעולה נחרצת יותר , ובהם בעיקר שר הכלכלה נפתלי בנט ושר התקשורת גלעד ארדן.

"אני חושב שכרגע צריך קודם כל ללכת על חיסול תשתיות החמאס ביו"ש - מפלצת המתפתחת לנגד עינינו וכנראה שעוד ניתן לעקור ולחסל אותה", הבהיר השר ארדן בשיחה עם חדשות 2. "השב"כ וצה"ל הוכיחו לנו שניתן לעשות הרבה יותר".

בין ההצעות שהונחו על שולחנו של הקבינט: חידוש החיסולים הממוקדים של בכירים בחמאס, או פעולה מתמשכת ביהודה ושומרון להשמדת תשתית החמאס. בנט וליברמן קראו אתמול גם להרחבת המבצע לעזה ומתחו ביקורת על הצעותיו של צה"ל, אך שר הביטחון יעלון עמד מול הקולות הללו כי אל מול הסיסמאות של "לשבור ולנתץ" יש להציג תכנית אמיתית.

על הקבינט, המכונס עתה, מופעל לחץ בעיקר מצדו הימני של המפה הפוליטית עם טלפונים הזורמים מאז שעות הבוקר הקוראים "לרוצץ את ראש הנחש".