ידלין: "לישראל יש אינטרס להגן על ירדן"

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי התייחס לדיווחים שלפיהם ישראל תסייע צבאית לשכנתה ממזרח במידה ותותקף ע"י המורדים האיסלאמיים בעירק, ואמר כי יש אפשרות ש"ארה"ב וישראל יבואו לעזרתה". ידלין הבהיר כי סביר להניח שארה"ב וישראל יבואו לעזרת ממלכה ההאשמית אם תאוים

"לישראל יש אינטרס גדול שירדן תישאר יציבה" - כך אמר הערב (שבת) ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (במיל') עמוס ידלין, שהתייחס לאפשרות כי צה"ל יסייע צבאית לממלכה ההאשמית במקרה שתותקף על ידי המורדים הסונים, שכבשו עד כה חלקים ניכרים מעירק. "יש לנו אינטרס שהגבול עם הירדנים יישאר בטוח כמו שהוא היום", הוסיף ידלין. "ארה"ב וישראל יסייעו לירדן הרבה יותר מאשר הן יסייעו לעירק". את הדברים אמר בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת ידלין, האפשרות כי המורדים האסלאמים יפנו לכיוון ירדן לאחר מלחמתם בעירקים אינה סבירה, אך הם יעשו זאת במידה וייכשלו לכבוש את בגדד. "אני חושב שזאת אפשרות מאוד רחוקה שהמורדים בכלל יתקרבו לגבולות ירדן", אמר ידלין. "אין לזלזל בצבא הירדני, הוא צבא מאוד מאומן ובעל מוטיבציה".

ידלין העריך כי למורדים יהיה מאבק קשה בכיבוש בגדד. "המורדים נמצאים בשערי בגדד וישנו חשש כי הם יכבשו אותה, אך לדעתי יהיה להם לא פשוט לכבוש אותה", הוא ציין. "לצבא העירקי אין אמנם מוטיבציה להילחם במורדים הסונים, אך כשיידרש להילחם על השכונות השיעיות הוא יעשה זאת ביותר התלהבות. בנוסף, גם חטיבות אירניות יסייעו לעירקים וכן מל"טים אמריקנים".

ידלין הבהיר כי אם יהיה שיתוף פעולה בין האמריקנים לאירנים במאבק נגד המורדים, הוא יהיה ספציפי בלבד למטרה זו. "בין ארה"ב לאירן יש ניגוד אינטרסים אסטרטגי", ציין ידלין. "אם יהיה שיתוף פעולה ביניהם הוא יהיה טקטי בלבד".

הלחימה בעירק נמשכת

בינתיים, הצבא עירקי כבש היום את העיר תיכרית, הממוקמת מצפון לבירה בגדד, מידי המורדים הסונים, כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. העיר נכבשה מחדש במסגרת המאבק של הממשלה במורדים, ששולטים כבר היום בחלקים נרחבים של עירק.

הצבא כבש את תיכרית

על פי הדיווח, הקיצונים הסונים נדחקו לכיוון צפון ומערב אל מחוץ לעיר. מנהיג דתי בתיכרית אמר לרשת CNN כי כוחות הצבא נכנסו בתמיכה של כוחות מיוחדים ומטוסי קרב והצליחו להחזיר את העיר בחזרה לשליטת הממשלה.