חדירת המחבל בדרום: שני קצינים יודחו

צה"ל סיים את התחקיר הפיקודי שערך בעקבות האירוע, במהלכו מחבל שחדר מעזה לישראל הגיע עד למושב יתד ונתפס ע"י רכזי הביטחון של היישוב. בין הלקחים עליהם הוחלט: הערה פיקודית למפקד הגדוד שפעל באזור ונזיפה ודחיית דרגה למפקד הפלוגה. סגן מפקד הפלוגה וקצינת המבצעים יודחו מתפקידם

כשלים בהתנהלות הכוחות. ארכיון (דובר צה"ל)

צה"ל פרסם היום (ה') את לקחי התחקיר שנערך בעקבות האירוע שבו חדר מחבל חמוש מרצועת עזה לישראל ביום ראשון האחרון. בעקבות האירוע הוחלט, בין היתר, להדיח מתפקידם את סגן מפקד פלוגת חיל הרגלים שהוצבה באזור ואת קצינת המבצעים בחמ"ל של הגדוד, בשל כשלים שנמצאו בהתנהלותם באירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר הפיקודי, שנערך בראשות מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, חשף כשלים בהתנהלות הכוחות במספר מעגלים. במסגרת הלקחים שהופקו הוחלט גם על רישום הערה פיקודית בתיקו האישי של מפקד גדוד הח"יר שפעל באזור ונזיפה ודחיית מתן דרגה למפקד פלוגת חיל הרגלים. כמו כן, יבוצע הליך שיפוטי בדין משמעתי לסמלות המבצעים בחמ"ל הגדוד, לגשש הסיור ולתצפיתנית.

"בסיכום התחקיר עמד מפקד הפיקוד על חומרת האירוע וציין כי לצד הכשלים שנמצאו בפעולות הגדוד באירוע זה, מאופיין גדוד הסיור המדברי בשנים ארוכות של עשייה משמעותית בגזרה זו ובהצלחות מבצעיות רבות בכלל ובחודשים האחרונים בפרט", נמסר בהודעת דובר צה"ל עם פרסום הלקחים. "לפיכך, ודווקא לאור ניסיונו הרב ויכולותיו המבצעיות, היה מצופה הגדוד לתוצאה מבצעית טובה יותר באירוע זה".

ביום ראשון חדר המחבל כשהוא מחזיק ברימון יד והגיע עד למושב יתד. הוא נתפס על ידי אנשי אבטחת היישובים הפרוסים במועצה האזורית אשכול ורכזי הביטחון של היישוב טיפלו באירוע עד להגעתם של כוחות הביטחון.