כך סייעו בכירי לחמאס לסיום שביתת הרעב

חסן יוסוף ומוחמד אבו טיר, בכירי חמאס הכלואים בישראל, היוו גורם מפתח לסיום שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים עליה הוכרז בשעות הלילה. השניים הובלו באמצע הלילה לבית החולים שבו רוכזה הנהגת האסירים המנהליים והבהירו להם, כך מסתמן, כי חטיפת הנערים טרפה את הקלפים וכי הלהט שליווה את השביתה נעצר

סייע בסיום השביתה. אבו טיר (רויטרס)

63 ימים ארכה שביתת הרעב של העצירים הפלסטינים, עד שאמש (ג') הושגה הסכמה ביניהם לבין שירות בתי הסוהר והשביתה הופסקה. כעת מתברר שההחלטה על הפסקת שביתת הרעב התקבלה בהתייעצות צמודה עם שני בכירים חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי שקיבלו את ההחלטה להפסיק את השביתה היו 8 אסירים, שנחשבים הנהגת האסירים המנהליים. כל השמונה היו מאושפזים בשבועות האחרונים ובימים האחרונים רוכזו בבית חולים אחד - משם ניהלו משא ומתן עם שירות בתי הסוהר.

השביתה הסתיימה. ארכיון (רויטרס)

במסגרת המו"מ ביקשה ההנהגה להיוועץ עם בכירי חמאס חסן יוסוף ומוחמד אבו טיר - שניהם עצירים מנהליים וחברי פרלמנט מטעם חמאס. השניים הובאו הלילה ברכב של שירות בתי הסוהר מכלא עופר לבית חולים במרכז הארץ.

בבית החולים ניהלו השניים שיחה עם הנהגת האסירים. אלה מצידם ניסו להבין את האווירה השוררת בהנהגת חמאס וברחוב הפלסטיני. במהלך הדיון הבינו כי חטיפת הנערים טרפה את הקלפים וכי הלהט שליווה את השביתה בימיה הראשונים נעצר בשטחים. שיחה זו היא שהובילה להפסקת השביתה.

שביתת הרעב הופסקה

בהודעה שפורסמה הלילה מטעם האסירים שובתי הרעב, נאמר כי הם קיבלו את ההחלטה לחתום על ההסכם לאחר שניהלו משא ומתן עם גורמים בבתי הכלא הישראלים ולמרות תוקפנות צה"ל כלפי העם הפלסטיני בגדה ובעזה. רמז להחלטה ניתן היה לקבל כבר לפני כשבועיים, כשחסן סלאמה, עבאס א-סייד, ומחמוד שרייתח, מבכירי אנשי החמאס הכלואים בישראל חדלו מלשבות רעב.

"השובתים יישארו למעקב" (רויטרס)

בשב"ס אישרו הבוקר כי אכן התקבלה החלטה בקרב האסירים להפסיק את השביתה, אך בשלב זה מסרבים להתייחס להבנות שהושגו עמם. "עדיין אין בידנו נתון שכולם אכן חזרו לאכול", הבהירו היום גורמים בארגון, "בכל מקרה, השובתים יישארו בשלב הראשון למעקב בבתי החולים". 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ שוחח עם נציב השב״ס רב גונדר אהרון פרנקו ושיבח את התנהלות הארגון וסוהריו בימי השביתה. "מתחילת שביתת הרעב הוגדרה על ידי מדיניות ברורה בנושא אשר עיקרה שמירת חיי אדם מחד, ומאידך עמידה נחושה וללא פשרות אשר מטרתה לא לאפשר לשובתים להשיג את מטרותיהם באמצעות לחץ השביתה", אמר אהרונוביץ'. "סיום השביתה ללא כל הישג ובייחוד בכל הנוגע לעצם המעצר המנהלי מהווה נקודת ציון חשובה לעמידה של מדינת ישראל על זכותה להגן על עצמה בכל הכלים ובהם המעצר המנהלי ככל שתידרש לכך".