הדרמה מאחורי הדיווח הכוזב: "חייל נחטף"

כך נשמעה השיחה בין החמ"ל הצבאי למשטרה, בה הועבר הדיווח על החייל שטען כי נחטף: "הוא אומר שהכניסו אותו בכוח לתא האחורי של הרכב, הוא לא יודע לאן נוסעים". כל מערכת הביטחון הוכנסה לכוננות עד שהשקר נחשף‎

על רקע חטיפת שלושת הנערים והביקורת הציבורית שהוטחה במשטרה בעקבות הטיפול הלקוי של מוקד 100 בשיחת הטלפון של אחד מהם, גרם אתמול חייל שהתקשר לחמ"ל בבסיס הקריה בתל אביב לדריכות שיא במערכת הביטחון, לאחר שהודיע כי נחטף על ידי אלמונים. מפקד החמ"ל לא לקח סיכון, התקשר מיד למוקד המשטרה ודיווח על הנעשה. סריקות נרחבות נפתחו - עד שהתברר כי החייל בדה את האירוע. כך נשמעה השיחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד בחמ"ל: שלום מדבר...אני מהצבא.
מוקדנית המשטרה: כן.
מפקד בחמ"ל: אני מפקד תורן בחמ"ל, בקריה, התקשר חייל לחמ"ל לפי נוהל 9.
מוקדנית המשטרה: איזה נוהל זה? מה הוא אמר?
מפקד בחמ"ל: תרשמי את הטלפון שלו רגע, אני רוצה שתעשו לי איכון...
מוקדנית המשטרה: בבקשה.

החייל סיפר למפקד התורן בחמ"ל כי הוכנס בכוח לתא המטען של כלי הרכב הגדול, וכי ידיו נקשרו. מפקד החמ"ל העביר את הפרטים המלאים למשטרה, ביקש לבצע איכון למכשיר הטלפון שלו, והעביר את המידע הראשוני שיאפשר לאתרו. במשטרה לא נשארו אדישים ומיד פעלו להצבת מחסומים בצירי תנועה מרכזיים, כוחות רבים יצאו לשטח הכוללים מסוק משטרתי שסרק אחר כלי הרכב שתואר על ידי החייל:

מפקד בחמ"ל: הוא אומר שעצרו אותו, רכב גדול וירוק, הכניסו אותו בכוח לתא האחורי של הרכב.
מוקדנית המשטרה: רכב גדול וירוק...רק שנייה...הוא עכשיו בתא המטען של המכונית?
מפקד בחמ"ל: זה לא תא מטען, זה חלק...זה חוצץ כזה, זה אוטו גדול כזה שיש חציצה בין הנהג לחלק האחורי.
מוקדנית המשטרה: כן, הבנתי. הוא חייל שלך?

מהאזנה ניתן להבחין בדריכות הרבה של המעורבים בה, שהעבירו את הפרטים במהירות על מנת לאפשר את תחילת החיפושים אחר "החייל החטוף". הדברים מגיעים ימים ספורים לאחר הביקורת שנמתחה על מוקדן המשטרה, שלא זיהה את בהילות שיחת הטלפון שקיים אחד משלושת הנערים, שהצליח לחייג 100 ולדווח כי חטפו אותו.

מפקד בחמ"ל: הוא היה קשור בידיים והוא השתחרר מהידיים.
מוקדנית המשטרה: הוא קשור בידיים והוא רוצה להשתחרר...
מפקד בחמ"ל: הוא היה קשור והוא השתחרר.
מוקדנית המשטרה: בסדר, עכשיו הם עדיין איתו ברכב כן? החוטפים?
מפקד בחמ"ל: כן, הרכב בנסיעה והוא לא יודע לאן הם נוסעים.
מוקדנית המשטרה: או-קיי.
מפקד בחמ"ל: ויש חלונות כהים כאלה.

אחרי הדיווח במוקד המשטרתי ניסו להשיג את החייל והתקשרו לטלפון שלו, אך הוא לא ענה. בסופו של דבר ענה החייל לטלפון רק כשמפקד המוקד התקשר אליו מהטלפון האישי שלו. גם בשיחה זו הוא אמר לקצין כי אינו יודע איפה הוא. רק לאחר מכן אותר החייל כשהוא בריא ושלם על אוטובוס בצומת גלילות.

החייל היה עריק עוד לפני התקרית. אתמול הוא נחקר במשך שעות במשטרת תל אביב והועבר להמשך חקירה במצ"ח. כעת שוקלים במשטרה באילו אמצעים לנקוט נגדו.