אזהרה לחיילים משוחררים מעוקץ: "אל תמסרו פרטים"

משתחררים רבים קיבלו בימים האחרונים הודעות מבהילות על כך שסכום הפיקדון שלהם יימחק אם לא ימלאו פרטים אישיים. בצעד יוצא דופן שלחה הקרן להכוונת חיילים משוחררים הודעו אזהרה: "אל תמסרו את הפרטים". ככל הנראה חברות מסחריות עומדות מאחורי המהלך

ארכיון (יוסי זליגר, פלאש 90)

לאחר שרבבות חיילים משוחררים קיבלו בימים האחרונים הודעות טקסט שקוראות לעדכן פרטים בשל "מחיקת הפיקדון" - בקרן להכוונת חיילים משוחררים החליטו היום (ג'), בצעד יוצא דופן, לפנות למשתחררים ולהזהיר אותם מפני החברות שמנסות במרמה להוציא מהם פרטים אישיים. על פי ההערכה, החברות שעומדות מאחורי ניסיון ה"עוקץ" רוצות לסחור במידע ולשווק מוצרים ושירותים לקהל זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שהזהירה לכאורה את המשוחררים נכתב שם החייל המשוחרר עם הכיתוב: "טרם עדכנת ת.ש. להתראה לפני שהפיקדון נמחק" - יחד עם קישור לדף אינטרנט. צעירים רבים נבהלו, נכנסו לקישור ונפלו קורבן.

בשל גל פניות של משוחררים מודאגים למשרד הביטחון, שוגרה הבוקר הודעת הבהרה. "בימים אלה נשלחות הודעות SMS לבקש פרטייך האישיים", נכתב בה. "שים לב לא לחשוף פרטים לגורמים לא מזוהים. מוגש מטעם: הקרן להכוונת חיילים משוחררים".

ההודעה שנשלחה ממשרד הביטחון (חדשות 2)

"אני לא מבין איך הטלפון שלי הגיע לאותם גורמים", סיפר צעיר שהשתחרר מצה"ל וקיבל את ההודעה. "ישר חששתי והתקשרתי לקרן להכוונת חיילים משוחררים שאמרו לי שמדובר בהונאה ולא להתייחס לזה, אבל זה מאוד מסוכן כי בטח הרבה מאוד נפלו בפח".

"הנושא של סחר במאגרי מידע אינו דבר חדש בישראל וכעת אין שום חוק או עמדה בנוגע לכך", הדגיש גורם בכיר בקרן להכוונת חיילים משוחררים. "חתך הגילאים 18 עד 26 מעניין מאוד את הגורמים הפרטיים והמסחריים ותמורת המאגר הם מקבלים רווחים גדולים".

ההודעה הכוזבת (חדשות 2)

הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים מעניקות מענק שחרור ופיקדון אישי כספי כדי לסייע לצעירים שהשתחררו משירות צבאי. הפיקדון נשמר לחמש שנים עבור החיילים המשוחררים למספר שימושים המוגדרים על פי חוק כגון לימודים, הקמת עסק וחתונה.

סכום הפיקדון משתנה בהתאם למשך ואופי השירות של החייל או החיילת. לאחר חמש שנים ניתן למשוך את יתרת הפיקדון לכל מטרה, ולאחר שבע שנים הזכאות אובדת והיתרה נמחקת. 

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv