חיל האוויר תקף יעדים בסוריה: "אסד אחראי לירי לישראל"

צה"ל תקף תשע מטרות בצידו הסורי של רמת הגולן, ביניהן מפקדות ועמדות ירי של צבא סוריה, זאת בתגובה לירי ממנו נהרג אתמול נער ישראלי. השר יעלון מטיל אחריות על המשטר הסורי ומזהיר: "נגיב לכל פרובוקציה"

תמונות שהתפרסמו בסוריה לכאורה של התקיפה (רויטרס)

חיל האוויר תקף הלילה (ב') תשע מטרות בצידו הסורי של רמת הגולן, בניהן מפקדות ועמדות ירי של צבא סוריה. המהלך מגיע בתגובה לירי טיל הנ"ט אתמול לעבר ישראל, שממנו נהרג הנער מוחמד קראקרה בן ה-14 שנלווה לאביו בעבודתו על הגדר. הבוקר מפנה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אצבע מאשימה למשטר אסד ומזהיר מפני השלכות של ירי נוסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתר חדשות של המשטר הסורי דיווח כי בזמן התקיפה של חיל האוויר הישראלי, ירה צבא סוריה אש נ"מ מתותחי 23 מ"מ לעבר המטוסים.

"הלילה תקף צה"ל והשמיד מספר מטרות של צבא סוריה. התקיפה בוצעה בעקבות התקרית החמורה אתמול בה נהרג הנער הישראלי מוחמד קראקרה ונפצעו שניים נוספים", כתב יעלון בעמוד הפייסבוק שלו. "אנו רואים במשטרו של בשאר אסד ובצבא סוריה אחראיים לנעשה מהשטח שבשליטתם, ונוסיף ונגיב בצורה תקיפה וקשה כנגד כל פרובוקציה ופגיעה בריבונותנו".

בצה"ל מעריכים שצבא אסד הוא שירה את הטיל, אך לא ברור עדיין אם במטרה לפגוע באזרחים ישראלים או בכוחות המורדים הפועלים באזור. יעלון המשיך בדבריו להעביר מסר חריף למשטר בדמשק, לפיו ישראל לא תעבור לסדר היום על פגיעה דומה בעתיד. "לא נסבול פגיעה באזרחי ישראל ובכוחות צה"ל", הדגיש.

"אנו עדים בתקופה האחרונה לניסיונות חוזרים ונשנים לפעול נגד ישראל מתוך השטח שבשליטת משטר אסד. נגבה מחיר כבד מכל מי שינסה לשבש את חיינו, בין אם מדובר בצבא סוריה ובין אם מדובר בגורמי טרור הפועלים מהשטח הסורי", הוסיף שר הביטחון.

"אסד אחראי", יעלון (באדיבות המשפחה)

צה"ל פגע בעמדות ירי ובמפקדות

התקיפה הישראלית הגיעה שעות ספורות לאחר הירי הקטלני ממנו נהרג הנער בן ה-14, תושב עראבה, ולפציעתו של אביו ששהה במקום במסגרת עבודתו בחברה קבלנית המועסקת על ידי משרד הביטחון. בצה"ל הגיבו מיד באש לעבר מקור הירי, אולם לאחר מכן הוחלט להעמיק את התגובה ובשעות הלילה בוצעה התקיפה.

בפעולה לקחו חלק חיל האוויר ומספר סוללות של חיל התותחנים. בין המטרות שהותקפו - עמדות ירי ומפקדות של צבא סוריה. בצה"ל טוענים כי זוהתה פגיעה מדויקת במטרות שהותקפו. מדובר צה"ל נמסר כי "הירי אתמול הינו מעשה התגרות חמור ביותר המבוצע כהמשך למספר פיגועים במהלך החודשים האחרונים כנגד כוחות צה"ל במרחב הגבול בכלל ובאזור זה בפרט. צה"ל יפעל בנחישות בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון כדי להגן על תושבי מדינת ישראל".

החורים במשאית בזירת האירוע (דובר צה"ל)

רה"מ: "הלב נקרע"

הלווייתו של הנער מוחמד קראקרה צפויה להיערך היום בשעות הצהריים בכפר עראבה. אתמול שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם פהמי, אביו של של הנער, שנפצע אף הוא בתקרית. "האויבים של מדינת ישראל לא בוחלים באמצעים, הם לא בוחלים בלתקוף אזרחים ולהרוג ילדים כפי שקרה הבוקר", אמר לו. "הם לא מבחינים בין אזרחיה היהודים והלא יהודים של מדינת ישראל".

בהמשך הוסיף נתניהו: "כעם, הלב שלנו נקרע עם חטיפתו של כל נער ורציחתו של כל נער ואני בטוח שאני מייצג את כולכם כשאני שולח את תנחומינו למשפחה הדואבת הזאת".

 

הנער שנהרג בתקרית, ארכיון (באדיבות המשפחה)

 האב: "כנראה שנגזר על בני למות איתי בצפון"

בשיחה עם חדשות 2 Online סיפר אתמול האב כי בנו התלווה אליו ליום העבודה כחלק מבילוי ביומו הראשון בחופש הגדול. "כנראה שנגזר עליו למות איתי כאן בצפון", אמר. אמו של הנער, שהגיעה לבית החולים, אמרה בבכי: "הבן שלי הגאון הלך. אני לא מבינה איך נתתי לו לצאת לשם. הוא רצה ללמוד רפואה. רק אתמול קניתי לו בגדים חדשים".

האב, בשנות ה-50 לחייו, מועסק כעובד קבלן של משרד הביטחון ושימש כנהג משאית. הוא ביצע עבודות סמוך לגדר המערכת. בעקבות הפיצוץ שממנו הוא נפצע באורח בינוני, הוא פונה לבית החולים זיו שבצפת. "אני עדיין לא מבין ולא מעכל את זה", אמר. "שמעתי פיצוץ מצידה האחר של המשאית ואז הוא פשוט נפגע וגסס מולי".

לבית החולים הגיע גם פצוע נוסף במצב קל, וכן עובדים נוספים שהיו עדי ראייה בזירת הפיצוץ. אחד מהם טען כי ראה את נפילת הטיל ליד המשאית ושמע את קולות הנפץ שלאחר מכן. "שמענו פיצוץ עז, ניסינו לעזור ולהישאר ליד המשאית, אך לא היה מה לעשות עם בני", סיפר בכאב. "הוא (האב) הצליח להיחלץ מגג המשאית ואני בעצמי סייעתי לחלץ פצוע אחר שהיה באזור. זה היה מחזה קשה מאוד לראות אותו מתרוצץ לכל עבר לאחר שנודע לו שבנו אינו בין החיים".