אחרי החטיפה: יוצבו מצלמות בטרמפיאדות ביהודה ושומרון

במערכת הביטחון הוחלט על צעדים שנועדו להגן על העומדים בטרמפיאדות ביהודה ושומרון. בין השאר יוקם מערך סיורים ייעודי, תותקן תאורה ויוצבו מעקות בטון למניעת פיגוע דריסה. גורם צבאי מבהיר: "נגביר את תחושת הביטחון‎"

אבטחה בטרמפיאדות, למצולמים אין קשר לכתבה (רויטרס)

במערכת הביטחון ממשיכים בחיפושים אחר שלושת הנערים - אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל שנחטפו לפני עשרה ימים לאחר שעלו על טרמפ ביהודה ושומרון. במקביל למאמצים לאיתורם, מתכננים בצה"ל שינויים משמעותיים באבטחת הטרמפיאדות באזור, וזאת על מנת למנוע מקרים נוספים של חטיפות בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התכנית המתגבשת בצה"ל, בכל טרמפיאדה ביהודה ושומרון יוצבו מצלמות אבטחה, בנוסף לאלה הקיימות כיום. עוד בוחנים את האפשרות לשפר את איכות המצלמות שכבר קיימות היום בחלק מהמקומות המועדים לפורענות. בנוסף תתוגבר התאורה בטרמפיאדות ויוצבו מעקות בטון למניעת פיגועי דריסה.

במקביל, החל ביום חמישי האחרון לפעול בטרמפיאדות באזור מערך אבטחה ייעודי הכולל קצינים, נגדים וחיילים לוחמים. אלה פועלים לצד שוטרים שעורכים סיורים בשורה של טרמפיאדות. ‎בנוסף חודדו נהלי העבודה מול רכזי הביטחון השוטף באזור.

הגורמים הרלוונטיים בצה"ל ממתינים לאישור מצד בכירים בצבא לתכנית, אך במקביל כבר עושים מאמץ להוציא אותה לפועל. "המטרה היא להגביר את תחושת הביטחון של המתנחלים באזור ולהרתיע פלסטינים שרוצים לבצע פיגועים", סיפר גורם צבאי.

החיפושים נמשכים, ארכיון (באדיבות המשפחות)

מעבר לאבטחה, פועלים גם בניסיון לשפר את התחבורה הציבורית ביהודה ושומרון. צה"ל המליץ למשרד התחבורה לתגבר ולשנות את קווי התחבורה באזור ולהוסיף קווי לילה, זאת על מנת למנוע אירועי ביטחון וחטיפה. הנושא נמצא כעת בעבודה משותפת.

על פי תושבים באזור, נושא התחבורה הוא בעייתי מאוד שכן תדירות הקווים ומספרם נמוך משמעותית בשל מחסור תקציבי הנוגע בעיקר למיגון אוטובוסים.

"ניצור נוכחות צבאית נרחבת אף יותר בטרמפיאדות, והרתעה מחטיפות עתידיות", אמר סגן מפקד החטיבה המרחבית יהודה שבגזרת חברון, סא"ל שמעון פרץ, בשיחה עם אתר צה"ל. "בימים אלו אני כבר מכין את רשימת החיילים שיהיו חלק ממערך האבטחה וישתתפו בסיורים. לדעתי מדובר בפעם הראשונה שדבר כזה נראה בגזרה".

כוח צה"ל בחברון, השבוע (רויטרס)

מבצע "שובו אחים": היום העשירי

בעוד שנראה כי היממה העשירית למבצע "שובו אחים" לא נושאת עמה בשורות חדשות שישפכו אור על גורלם של שלושת הנערים החטופים, אומר ראש הממשלה נתניהו כי בידי ישראל "הוכחות חד-משמעיות" לכך שחמאס עומד מאחורי המעשה.

"בקרוב המידע הזה יהיה נחלת העולם ואז ייבחנו דבריו של אבו מאזן בסעודיה באופן מעשי", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית. "דבריו יבחנו לא רק על ידי הפעולות להשיב את הבנים הביתה אלא גם בנכונותו לפרק את ממשלת האחדות עם חמאס, שחטף את הנערים וקורא להשמדת ישראל".

נתניהו התייחס גם להמשך פעילות כוחות הביטחון ברחבי יהודה ושומרון: "אנחנו מצויים בעיצומו של מאמץ מתמשך וממוקד שכרוך בחיכוך מסוים עם האוכלוסייה האזרחית ביהודה ושומרון. אין לנו כוונה לפגוע בזדון באיש. מדי פעם יש קורבנות כתוצאה מפעולות הגנה עצמית של אזרחנו".

דברי ראש הממשלה מגיעים לאחר שהלילה, במהלך פעילות הכוחות התפתחו עימותים אלימים, שבהם נהרגו שני נערים פלסטינים. על פי דיווחים פלסטיניים, שני הנערים נמצאו כשהם ללא רוח חיים - אחד מהם על גג בניין במרכז רמאללה והשני במרכז שכם. מצה"ל נמסר כי "הנושא בבדיקה". עשרה נוספים נפצעו בעימותים עם כוחות הצבא ברמאללה.

במהלך הלילה עצרו כוחות הביטחון פעילי טרור ובין השאר הוחלט לשים דגש על חיפושים במערות ובמקומות מסתור, שאפשר ששימשו את החוטפים במהלך פעילותם. חיילי חטיבת הנח"ל פעלו אף הם הלילה באזור מחנה הפליטים דהיישה ועברו בין הבתים באזור.

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

האיש האחרון שראה את החטופים: "הייתה לי תחושה רעה"

הערכה: מידע חדש מקרב את מערכת הביטחון לחטופים

חמאס: "נתניהו יתחרט על מעשיו"

בשל המצב הביטחוני: הממשלה תאשר תקציב נוסף ליהודה ושומרון

אמו של החטוף לבני נוער: "אם הם לא ישובו – אל תישברו"

אהרונוביץ': "הביקורת על המשטרה - מוצדקת"

הוריו של גיל-עד שאער: "אין בלבנו תרעומת על המשטרה"

אמו של החטוף במכתב ללוחמים: "סומכים עליכם ב-200%"

מפקד פיקוד מרכז: "ראשי חמאס מרגישים את הפגיעה"

הקבינט התכנס: גם האסירים ישלמו מחיר

גם ניו יורק מתגייסת למען הנערים החטופים