התלווה לאביו לעבודה ונהרג בגבול: "הוא גסס מול עיניי"

פהמי קראקרה, שבנו מוחמד (14) נהרג מפגיעת טיל נ"ט בגבול סוריה מספר כי בנו התלווה אליו ביום הראשון החופש: "אני עדיין לא מבין ולא מעכל את זה; כנראה נגזר עליו למות איתי כאן בצפון". אמו מיררה בבכי: "לא מבינה איך נתתי לו לצאת לשם"

שעות ספורות אחרי הפיצוץ שגבה את חייו של מוחמד קראקרה (14) , לאחר שנפגע היום (א') מטיל נ"ט סמוך לגדר הגבול ברמת הגולן, מגולל אביו, פהמי, שנפצע אף הוא באירוע - את דקות האימה. בשיחה עם חדשות 2 Online הוא סיפר כי הבן התלווה אליו ליום העבודה כחלק מבילוי ביומו הראשון בחופש הגדול, והוסיף בכאב: "כנראה שנגזר עליו למות איתי כאן בצפון". אמו של הנער, שהגיעה לבית החולים, אמרה בבכי: "הבן שלי הגאון הלך. אני לא מבינה איך נתתי לו לצאת לשם. הוא רצה ללמוד רפואה; רק אתמול קניתי לו בגדים חדשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האב, בשנות ה-50 לחייו, הועסק כעובד קבלן של משרד הביטחון ושימש כנהג משאית. הוא ביצע עבודות סמוך לגדר המערכת. בעקבות הפיצוץ שממנו הוא נפצע באורח בינוני, הוא פונה לבית החולים זיו שבצפת. "אני עדיין לא מבין ולא מעכל את זה. שמעתי פיצוץ מצידה האחר של המשאית ואז הוא פשוט נפגע וגסס מולי".

הרכב שנפגע

לבית החולים הגיע גם פצוע נוסף במצב קל, וכן עובדים נוספים שהיו עדי ראייה בזירת הפיצוץ. אחד מהם טען כי ראה את נפילת הטיל ליד המשאית ושמע את קולות הנפץ שלאחר מכן. "שמענו פיצוץ עז, ניסינו לעזור ולהישאר ליד המשאית, אך לא היה מה לעשות עם בני", סיפר בכאב.

"שמענו פיצוץ, לא היה מה לעשות" (הצלה יו"ש)

"הוא (האב) הצליח להיחלץ מגג המשאית ואני בעצמי סייעתי לחלץ פצוע אחר שהיה באזור. זה היה מחזה קשה מאוד לראות אותו מתרוצץ לכל עבר לאחר שנודע לו שבנו אינו בין החיים".

בהמשך הוסיף העד, המועסק אף הוא באזור, כי הוא אינו מעוניין לשוב לעבודתו במקום. "מה שבטוח הוא שלשם אנחנו לא חוזרים. לפני כחודש, כשהגענו לכאן, אמרו לנו שהמצב רגוע והסביבה כאן בטוחה.  היום שילמנו את המחיר. התקווה שלנו כעת היא שכולנו נוכל לחזק את האב בעקבות האסון הנורא".

מנחמים רבים הגיעו לבית המשפחה: "רק אתמול שיחקנו כדורגל ביחד"

אביו של מוחמד, פהמי, שנפצע קל-בינוני באירוע, שוחרר כעבור כמה שעות מבית החולים - והגיע תוך זמן קצר לביתו בכפר עראבה, שסמוך לו החלו להקים את סוכת האבלים. למקום החלו להגיע מנחמים רבים מהכפר ומהאזור, שהגיעו לחזק את בני המשפחה הכואבים.

פינוי לרמב"ם (סוכנות הידיעות תצפית)


בין המנחמים שהגיעו גם תלמידים ובני כיתתו של מוחמד שסיפרו לחדשות 2 Online: "הוא היה תלמיד מצטיין, בולט, הצחיק את כולנו ותמיד עשה לכולם רק טוב. הוא לא סיפר שנסע עם אביו לצפון, אבל כן סיפר לכולם על העתיד, ועל זה שהוא רוצה ללמוד רפואה".

חבריו ההמומים הוסיפו שרק אתמול נפגשו עמו ושיחקו כדורגל, דיברו על המונדיאל - ותכננו לצפות במשחקים גם היום. "תכננו לצפות יחד במשחקים גם הערב, אבל אז קיבלנו את הבשורה המרה. מחר היינו אמורים לצאת לטיול. באנו לכאן כדי לנחם את משפחתו של מוחמד ולומר להם שלא נשכח אותו לעולם".

"לא ידענו על התרעות"

שלומי חזן, ששהה באזור הפיצוץ מאחר ועובדיו היו במקום סיפר כי ראה באופן ממשי כיצד המשאית נפגע. "זה היה בסביבות 10:15 או 10:30 בבוקר", סיפר לחדשות 2 Online . "הגעתי כדי לראות את העובדים שלי, הם התקדמו. אחרי נסעו האבא והבן עם מיכל המים. תוך כדי שכתבתי ביומן הרגשתי שכל האוטו שלי עף עם החלונות מתנפצים. רצתי עם כאבים בחזה מההדף. ראיתי בחזרה את הבן של העובד ברגעיו האחרונים. זה היה מחזה קשה", שחזר.

"כשברחתי הצידה פרצה אש בשיחים וברחתי משם", נזכר חזן. "זחלתי מתעלה בצדי הדרך. אחר כך עבר טנדר של אחד העובדים והעלו אותי למוצב הקרוב. שם החלו לטפל בי הכוחות של צה"ל ומד"א". חזן אף ציין כי בינו לבין הפצוע קיימת היכרות רבת שנים. "שתיתי איתו קפה כמה דקות לפני כן, אמרתי שלום לבן שלו. אנחנו מכירים כבר תקופה ארוכה", אמר.

פצוע מפונה לביה"ח רמב"ם


בהמשך טען חזן כי לא היו שום התרעות בנוגע לסיכונים ביטחוניים באזור. "הצבא נכח עם סיורים במקום, ראינו אנשים בצד הסורי - אך לא משהו חשוד".

גם בני כהן, מנהל העבודה של חזן טוען כי לא היו התרעות בנוגע לאירועים ביטחוניים באזור. "לא היה שום חשש. אנחנו עובדים שם כבר שלושה שבועות והכל היה בסדר. העובדים הרגישו בטוחים בזכות הנוכחות של צהל", הבהיר כהן

הערכה בצה"ל: מדובר בפיגוע

הפיצוץ אירע סמוך לרכב השייך לעובדי קבלן של משרד הביטחון שעבדו באזור תל-חזקה. ההערכה בצה"ל היא כי מדובר בירי מכוון של טיל משטח סוריה לעבר הרכב.

מסוק צבאי פינה פצוע אחד במצב קל לבית החולים רמב"ם בחיפה. שני פצועים נוספים, אחד במצב בינוני והאחר במצב קל, פונו לבית החולים זיו בצפת. בעקבות הפיצוץ נפער חור בגדר הגבול. צה"ל הגיב בירי טנקים לעבר שטח סוריה. לפי שעה, לא התקבלו הנחיות מיוחדות לתושבי הצפון.

מפת האירוע (אתר מפה)

מדובר צה"ל נמסר כי "רכב אזרחי השייך לחברה קבלנית המועסקת על ידי משרד הביטחון נפגע מפיצוץ במרחב הגבול במרכז רמת הגולן" וכי האירוע בבדיקה.

מחלקת ההסברה של המורדים הסורים באזור קוניטרה פרסמה הודעה בעקבות האירוע שבה הפנתה אצבע מאשימה לעבר כוחות אסד: "כוחות הכיבוש הפרסי שיגרו הבוקר הטילים מעמדת סריה סביידה על אחד הסיורים הישראליים ופגעו בו ישירות". עוד נכתב כי "מדובר בהפרה של ההסכמים הבינלאומיים שכבר התבצעה כמה פעמים".

בסוכנות הידיעות רויטרס ציטטו גורם בדובר צה"ל, שלפיו לא ברור האם הרכב נפגע ממטען צד או מפצצת מרגמה. "זהו האירוע המשמעותי ביותר שהיה לנו בגבול סוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה", אמר.