חטיפת הנערים: חיפושים בבורות ומערות

כוחות מיוחדים של כיבוי והצלה הוזעקו לסייע בחיפושים המתרכזים ביומו התשיעי של מבצע "שובו אחים" בבורות מים ומערות. משאבות מים מיוחדות הובאו, והכוחות נערכים להשתלשלות לעומק האדמה

מאמצי החיפוש, היום (דוברות כיבוי והצלה יו"ש)

ביומו התשיעי של מבצע "שובו אחים", לאיתור שלושת הנערים החטופים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, צה"ל ממשיך לסרוק בכוחות גדולים אזורים נרחבים בחברון. היום (ש') מתרכזים החיפושים בעיקר בבורות מים ובמערות, ככל הנראה בעקבות מידע שהתקבל מחקירותיהם של מספר מהעצורים בפשיטות כוחות הביטחון בימים האחרונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביממה האחרונה, בנוסף לשורת המעצרים המתבצעת בלילה, הוזעקה במהלך היום גם היחידה לחילוצים מיוחדים של מחוז יו"ש, המתמחים בריקון ושאיבה של בורות מים ויכולת השתלשלות אליהם. כמו כן, לבקשת צה"ל הובאו למקום משאבות עומק על מנת לבצע שאיבות מאותם בורות מים.

גורם צבאי בכיר מסר כי "מאתמול בצהריים עיקר המאמץ הוא בחברון, חטיבות החי"ר פועלות שם מהבוקר על שטח די גדול - כל מטר, ואדי ומעיין נסרקים. החקירה היא המאמץ העיקרי - אנו מתחקרים אנשים שיכולים לסייע מודיעינית".

לדברי הגורם, מדובר באזור הררי שתוואי השטח בו מקשה על החיפושים. "החיילים הופכים ושואבים בריכות מים - מפקד הכוח מקבל שטח, בסיום הסריקה מדווח שסיים ועובר לשטח הבא", סיפר הגורם הביטחוני. "ייקח כמה ימים לסרוק את כל השטח. יחסית לפעילות החיכוך מועט".

במקביל, נמשכות הסריקות של הכוחות והיחידות בבתים בשכונות הצפוניות של חברון, כשבמהלך הלילה בוצעו מעצרים של 10 פלסטינים נוספים. עוד במהלך הלילה, תגברו כוחות צה"ל משמעותית את הפעילות במרחב שמצפון לחברון וערכו במקום סריקות נרחבות - זאת בעקבות שורת התפתחויות בגזרה. בצה"ל הכריזו על המרחב שטח צבאי סגור. בנוסף, בוצעו 15 פעילויות נגד ה"דעווה", מנגנון התעמולה, הגיוס והקשר עם הקהילה של ארגון חמאס. כמו כן, בוצעו 21 החרמות כספים ובוצעו 146 סריקות של בתים במרחב חברון.

יעלון נפגש עם הכוחות המיוחדים: "לפעול בהנחה שהחטופים בחיים"

אתמול נפגש אמש שר הביטחון משה (בוגי) יעלון עם לוחמי ימ"מ וסיירת מטכ"ל שפועלים ביהודה ושומרון עקב חטיפת שלושת הנערים. במהלך המפגש עם הלוחמים אמר להם השר יעלון: "במידה ותגיעו למגע עם האחראים לחטיפה, צריכה לעמוד לנגד עיניכם ההנחה שהחטופים בחיים".

מתפללים לשלומם, ארכיון (באדיבות המשפחה)

לדברי שר הביטחון, פעילות צה"ל בימים האחרונים גבתה מחיר כבד מחמאס ביהודה ושומרון - "מחיר שהוא הרבה יותר כואב מתקיפות מטוסים". יעלון ציין כי התשתית האזרחית של חמאס נפגעה קשות. "מדובר בכסף, במוסדות צדקה, בתשתית אזרחית ובתשתית הטרור", אמר. "לא סתם אנחנו שומעים את הזעקות והאיומים שלהם".

"לא נפסיק את הפעילות מול תשתיות חמאס עד שנרגיש שאנחנו ממצים אותה", הבהיר יעלון. "אין לנו כל כוונה להבעיר את השטח ואנחנו פועלים באחריות ובשיקול דעת. את הטבעת סביב החוטפים צריך להמשיך ולהדק. יש לי הערכה רבה על המאמץ ועל האופן בו המבצע הזה מתנהל".