השר לפיד: "קשה להבין את הדברים שנאמרו בשיחה למוקד"

שר האוצר התייחס לשיחה שביצעו הנערים החטופים למוקד 100 בערב חטיפתם והבהיר כי קיים קושי רב להבין את הדברים שנאמרו במהלך השיחה. "הקלטת עברה ניתוח ברמה הגבוהה והקולות בה נוקו - אך מי שיאזין לקלטת המקורית ייתקשה להבין מה נאמר בה", אמר לפיד

שר האוצר יאיר לפיד (חדשות 2)

שר האוצר יאיר לפיד, שהיה בין שרי הממשלה הראשונים שהקשיב להקלטת שיחת הנערים החטופים למוקד 100, התייחס הערב (ו') לשאלת תפקוד המשטרה בנושא. "הצורך להאשים את עצמנו - בעייתי", הבהיר לפיד.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קשה מאוד להבין מהקלטת הזאת משהו", אמר לפיד בריאיון לאולפן שישי. "ההקלטה עברה תהליך שלם של זיהוי וניתוח, והקולות עברו ניקוי ברמה הכי גבוהה שאפשר".

לפיד אף ציין כי "מי ששומע את הקלטת המקורית, צריך לבדוק ולבחון כיצד לפעול, אבל יחד עם זאת אני מתקשה להאשים מוקדן שיושב כל היום ושומע הודעות - שחלקן ההודעות כוזבות. צריך לזכור שהאשמים היחידים הם חמאס, לא שוטרים, לא מוקדנים, לא שב"כ. הצורך שלנו להאשים את עצמנו הוא בעייתי".

בהמשך, אמר לפיד כי כוחות הביטחון והממשלה ימשיכו לפעול בנחישות בכדי לדלות מידע נוסף אודות מקום הימצאם. "ברור לאן המבצע הולך - הוא הולך למצוא את הילדים", הצהיר לפיד. "הדבר הראשון שאנחנו רוצים הוא קודם כל להחזיר את הילדים האלו הביתה".

"לשבור את החמאס"

בתום היום השמיני למבצע "שובו אחים" טען השר לפיד כי במסגרת המבצע עלו מספר בעיות הנוגעות לביטחון ישראל, ביניהן פעילותו של ארגון חמאס. "המבצע הזה העלה בעיות שצריך לטפל בהן. יש לשבור את חמאס. מבחינת התשתית וכן גם בכיוון הפיננסי. צריך לטפל גם בהנהגת חמאס, לא רק בפעילים בחברון. מכך צריכה להיווצר הפרדה בין אבו מאזן לחמאס".

לפיד אף התייחס להצהרתו של אבו מאזן במהלך השבוע במסגרת דיוני הליגה הערבית, בגנותו של חמאס: "אבו מאזן יושב בליגה הערבית ואומר בשפה הערבית שהחטיפה היא דבר נורא. זו אמירה אמיצה שאפשר להיהרג בגללה במזרח התיכון. הם מתחילים להבין שהאחדות הייתה טעות. את הטעות הזאת יש אפשרות לתקן וצריך ללחוץ כדי שהיא שתתוקן".

בהמשך הוסיף לפיד כי הוא "מברך על שאבו מאזן מדבר באומץ על כך שהחטיפה היא דבר נורא ומדבר בליגה על התיאום הביטחוני. התיאום עובד, משמעותי, הקבינט מלווה את התיאום באופן מאוד צמוד. יש פה מגמה שאפשר להסתכל עליה ולהגיד שיש בה סימנים מעודדים".

"לשבור את חמאס", ארכיון (רויטרס)

השר לפיד אף התייחס לשאלת המשך התהליך המדיני לנוכח ההתפתחויות הביטחוניות האחרונות, וטען כי הוא יושפע מהאופן שבו יסתיים מבצע "שובו אחים". "חשוב לשים לב גם להתחממות בעזה, לצד ארסנל חדש לגמרי של טילים לטווח בינוני שנמצא ומחכה לשיגור", טען לפיד. "צריך לנהל את המבצע בסבלנות, באחריות, זאת מתוך הבנה שאין פתרונות קסם".

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

"פועלים מתוך הנחה שהחטופים בחיים"

נתניהו נפגש עם משפחות החטופים

"האינדיקציות מראות שהם בחיים"

חמאס: "נתניהו יתחרט על מעשיו"

בשל המצב הביטחוני: הממשלה תאשר תקציב נוסף ליהודה ושומרון

נתניהו על פרשת החטופים: "אנחנו יודעים כעת יותר מאשר לפני ימים אחדים"

שבוע לחטיפה: מערכת הביטחון ממשיכה בחיפושים אחר הנערים

אמו של החטוף לבני נוער: "אם הם לא ישובו – אל תישברו"

הצצה: "העיניים של צה"ל" במבצע להשבת החטופים

אהרונוביץ': "הביקורת על המשטרה - מוצדקת"

50 משוחררים מעסקת שליט נעצרו במהלך הלילה