הערכה: מידע חדש מקרב את מערכת הביטחון לחטופים

למה התכוון נתניהו כשאמר "אנחנו יודעים היום יותר ממה שידענו לפני ימים אחדים"? במערכת הביטחון נבדק מידע חדש שמוביל להערכה שהחטופים נמצאים בחברון. ואיך ישפיע הרמדאן בשבוע הבא על המשך המבצע הצבאי?

בפתח היממה השמינית למבצע "שובו אחים" - עדיין אין מידע קונקרטי שישפוך אור על מה שעלה בגורלם של שלושת הנערים החטופים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח. עם זאת, במערכת הביטחון נבדק מידע חדש שטרם הוביל לפריצת דרך משמעותית, אך עשוי להביא להתפתחויות בשעות או בימים הקרובים. לכך התכוון הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו כשאמר שכוחות הביטחון "יודעים היום יותר משידעו קודם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי המידע החדש שנבדק, ההערכה היא שהחטופים נמצאים בשטח חברון, ולכן מיקוד הפעולה נעשה באזור הזה. בהמשך צפויים מעצרים ברחבי הגדה כדי להמשיך ולהפעיל לחץ על חמאס ועל המעגל הקרוב של החוטפים. יש לציין כי מדובר בתשתית ממודרת וקשוחה שלא ממהרת לחשוף את עצמה, ולכן מדובר במשימה מסובכת עבור צה"ל ושירות הביטחון הכללי.

עד מתי יימשך המבצע הצבאי? מוקדם יותר השבוע אמרו גורמי ביטחון כי חג הרמדאן שיחול בשבוע הבא לא יהווה קו אדום לפעולות צה"ל בגדה. עכשיו ההערכה הזו השתנתה. אפשר שבמהלך ימי החג יצומצמו חלק מהפעילויות הצבאיות בתקופה הזו. עם זאת, המרדף המודיעיני אחר בדלי מידע שיובילו אולי למציאתם של שלושת החטופים יימשך במלוא עוזו.

מבחינת הפלסטינים, יש מי שמזהה אצל יושב הרשות אבו מאזן התלבטות עמוקה. גורם בכיר שבקיא בהוויה הפלסטינית אומר כי אבו מאזן נמצא בצומת דרכים - האם להמשיך בדרך הפיוס עם חמאס או לשבור את הכלים. לדברי הגורם, נראה כי אבו מאזן לא מעוניין עוד בפיוס - וזו גם ההערכה שמתגבשת במערכת הביטחון.

"נתניהו יתחרט על כל מעשיו"

בחמאס לא מגלים, לפחות בדיבורים, סימני שבירה. במסיבת עיתונאים שערך היום דובר התנועה סאמי אבו-זוהרי הוא אמר כי "חמאס מסוגלת להתמודד מול ישראל - והימים שלפנינו יראו זאת. הם יוכיחו שנתניהו עתיד להתחרט על כל מעשיו נגד חמאס ונגד העם הפלסטיני".

אבו-זוהרי תקף בחריפות את צעדיו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שאמר אתמול כי הרשות משתפת פעולה עם ישראל במאמצים לאיתור החטופים. "התיאום הביטחוני של הרשות עם ישראל הוא פשע", הצהיר. "האינתיפאדה היא מפעל קדוש".

"לא מרפים מהמשימה"

ראש הממשלה נתניהו אמר היום כי "המשימה הראשונה והעליונה שלנו היא להחזיר הביתה בשלום את שלושת החטופים. עם ישראל כולו מאוחד במשימה הזאת. אנחנו לא מרפים ממנה, כוחות הביטחון פועלים מסביב לשעון הן בפעילות מודיעינית והן בפעילות מבצעית.

"אני מתרשם עמוקות מהדבקות במשימה של אנשי צה"ל, שב"כ, השוטרים ולוחמי מג"ב. אנחנו יודעים היום יותר ממה שידענו לפני ימים אחדים, אבל יש עוד דרך לפנינו וצריך להתאזר בסבלנות ואורך רוח".