קיצצו את הכנפיים: המטס בטקס סיום קורס טיס צומצם משמעותית

תיקון בזבוז שנמשך לאורך שנים או פגיעה במסורת ישראלית? בחיל האוויר החליטו לקיים את טקס סיום קורס טיס הקרוב במתכונת מצומצמת, כשהמטס המסורתי יהיה קטן בהרבה מהמטס שמתקיים בדרך כלל. במקביל, בעקבות הסיכום על העברת מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, האימונים המבצעיים בחיל האוויר חוזרים לשגרה

חגיגה מצומצמת. ארכיון (דובר צה"ל)

טקס סיום קורס טיס הוא אחד הטקסים החשובים ביותר בצה"ל והחשוב ביותר בחיל האוויר. פסגת הטקס בבסיס חיל האוויר בחצרים - מטס של מטוסי קרב, מטוסי תובלה ומסוקים, מטס שעלותו של מיליוני שקלים. כעת, לאחר שבועות של ויכוח על תקציב הביטחון שנפתר רק השבוע, מטס הראווה השנה יצומצם משמעותית, והטקס יתמקד רק בחשיפת דרגותיהם של הטייסים החדשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עלות שעת טיסה של מטוס קרב היא עשרות אלפי דולרים. הפעלת כלי הטיס שמשתתפים מדי חצי שנה במסדר סיום קורס טיס עולים כסף רב, שיוצא מכיסו של משלם המסים. לאורך השנים נשמעה מדי פעם ביקורת נגד חיל האוויר על עלותו של הטקס שממומן כולו מהתקציב השוטף של הצבא.

השנה הביקורת הזו נפלה על אזניים קשובות. כדי להצניע את ההוצאות הכספיות אחרי שבועות ארוכים של דרישה תקציבית ממערכת הביטחון, הטקס הקרוב יהיה מצומצם מאוד - ולמעשה הצנוע בהיסטוריה של הדורות האחרונים.

לא יגיע לטקס. אף 15 (רויטרס)

במטס הראווה לא ישתתפו מסוקי קרב ולא מטוסי קרב, אלא מטוסים בודדים בלבד. עיקר הטקס יתמקד בחשיפת הדרגות של הטייסים.

במקביל, בעקבות פתרון המחלוקת בין האוצר למשרד הביטחון השבוע, הוחלט בצה"ל להחזיר את מטוסי חיל האוויר לאימונים סדירים. זאת לאחר שחודשים האחרונים צומצמו האימונים כחלק מהקיצוצים.