נתניהו על פרשת החטופים: "אנחנו יודעים כעת יותר מאשר לפני ימים אחדים"

שבוע לחטיפת שלושת הנערים החטופים, ובמערכת הביטחון ממשיכים במאמצים למצוא קצה חוט בנוגע לפרשה. בתום דיון הערכת מצב, רה"מ נתניהו אמר כי כוחות הביטחון עושים הכל כדי להחזיר את הבנים החטופים, ושמעצר חלק ממשוחררי עסקת שליט מהווה מסר למי שמנסה לפגוע בישראל. במקביל, החמאס תוקף את מדיניות אבו מאזן

לקראת תום היממה השביעית של מבצע "שובו אחים", החיפושים אחר שלושת החטופים ועקירת תשתית החמאס בגדה נמשכים. אחר הצהריים (ה') הסתיים דיון הערכת מצב במפקדת החטיבה המרחבית יהודה, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. נתניהו הבהיר: "אנחנו לא מרפים מהמשימה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "המשימה הראשונה והעליונה שלנו היא להחזיר הבייתה בשלום את שלושת החטופים. עם ישראל כולו מאוחד במשימה הזאת. אנחנו לא מרפים ממנה, כוחות הביטחון פועלים מסביב לשעון הן בפעילות מודיעינית והן בפעילות מבצעית. אני מתרשם עמוקות מהדבקות במשימה של אנשי צה"ל, השב"כ, השוטרים ולוחמי מג"ב. אנחנו יודעים היום יותר ממה שידענו לפני ימים אחדים, אבל יש עוד דרך לפנינו וצריך להתאזר בסבלנות ואורך רוח.

"במקביל אנחנו פוגעים בחמאס, ואנשיו הם אלה שחטפו את אנשינו. בשטח פועלים כוחות גדולים, הם עוצרים אנשי חמאס, סוגרים מוסדות ומחזירים כספי חמאס. ביממה האחרונה החזרנו לכלא יותר מ-50 משוחררי עסקת שליט. זהו מסר רב עוצמה לכל מי שמנסה לפגוע בישראל. ראשי החמאס קראו פעם אחר פעם לחטוף ישראלים. זה גוף אחד עם מטרה אחת להשמיד את מדינת ישראל. אני מצפה מאבו מאזן שיוציא מממשלתו את ארגון הטרור הרצחני הזה. יש בעת הזאת אחדות שורות מרשימה בקרב אזרחי ישראל, כך יאה לעם הנלחף על חייו מול אויב צמא דם. נכתב בתהילים: 'ארדוף אויבוי ואשיגם', ובעיר האבות חברון אני מבטיח שנרדוף את אויבנו ונשיגם ואני מבטיח שנעשה הכל כדי להחזיר את הבנים שלנו הביתה".

חמאס: "התיאום הביטחוני עם ישראל הוא פשע"

במקביל, הפרשה מעמיקה את הסכסוך הפנים פלסטיני. החמאס טוען מול אבו מאזן כי התיאום הביטחוני של הרשות עם ישראל הוא "פשע", ומעצר משוחררי עסקת שליט זו הפרה של הסכם עם ישראל. לכן, בחמאס פונים למצרים שערבה להסכם שחרור שליט מ-2011. האינתיפאדה, לדבריהם, היא "מפעל קדוש" ולכן בחמאס דוחים את דברי אבו מאזן אתמול נגד אינתיפאדה והם פונים למדינות ערב להתערב בנעשה בקרב הפלסטינים.

במערכת הביטחון ממשיכים בסדרת הפעולות בכדי למצוא פיסות מידע בנוגע לגורלם של שלושת הנערים החטופים. במהלך הלילה נעצרו 30 מבוקשים פלסטינים, זאת במסגרת פעילות צה"ל ושירות הביטחון הכללי שהתרכזה בחברון וברמאללה.

מיום תחילת המבצע לאיתור הנערים נעצרו 280 מבוקשים פלסטינים וכ-1,000 בתים נסרקו. פעילות הכוחות הלילה התרכזה מול גורמים אזרחיים - בעיקר במישור הכלכלי. במסגרת הפעילות הביטחונית באזור ג'נין זיהה כוח צה"ל חמושים פלסטינים. בין הכוח לבין החמושים נרשם חיכוך, כשמטען חבלה הושלך לעבר הלוחמים, אלה השיבו באש שממנה נפצעו שני פלסטינים.

נעצרו 53 ממבוקשי עסקת שליט

הכוח סרק במהלך הפעילות כמאה בתים ויעדים באיזור, בחלקם נמצאו אמצעי לחימה מאולתרים. בין היתר, פשטו הכוחות גם על אחוזת הסטודנטים בביר-זית, שם הוחרם ציוד רב ונעצרו שניים ממשוחררי עסקת שליט שהסתתרו במקום. "צה"ל בשיתוף כוחות הביטחון מוסיפים לבצע חריש עמוק ורחב כנגד תשתיות החמאס, בכירי הארגון ומחבליו", הבהירו היום בצה"ל.

אמש פורסם כי במסגרת המבצע, יוכלו אנשי השב"כ לנקוט בצעדים שונים של חקירה נוקשה ואף למנוע שינה מהנחקרים. אמצעי לחץ נוסף שהוחלט לנקוט בו הוא השבת משוחררי עסקת שליט לריצוי מאסרם המלא.

עד כה נעצרו 53 משוחררי עסקת שליט, נגדם קיים מידע כי הפרו את תנאי שחרורם - בין היתר התחייבות שלא לחרוג מתחום מושבם והתחייבות שלא לחזור לפעילות טרור. כל מי שיימצא כי הפר את תנאי שחרורו יובא בפני שופט צבאי, אלא אם נשפט בבית משפט אזרחי - ויוחזר לרצות את תקופת המאסר המקורית שנקצבה לו.

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

המשפחות האזינו לקלטת הדרמטית

שר הביטחון למשפחות: "נכונו עוד שעות של חוסר ודאות"

הצצה: "העיניים של צה"ל" במבצע להשבת החטופים

50 משוחררים מעסקת שליט נעצרו במהלך הלילה

הוריו של גיל-עד שאער: "אין בלבנו תרעומת על המשטרה"

"חמאס ביו"ש ישלם מחיר כבד מאוד"

אמו של החטוף במכתב ללוחמים: "סומכים עליכם ב-200%"

מפקד פיקוד מרכז: "ראשי חמאס מרגישים את הפגיעה"