יעלון: "חמאס ביהודה ושומרון ישלם מחיר כבד מאוד"

במערכת הביטחון ממשיכים לפעול לפי הנחת העבודה שהחטופים עוד בין החיים. עם זאת, המאמץ להחלשת חמאס בגדה צפוי להמשיך עוד שבועות רבים ואף לגלוש לחג הרמדאן. קצין בכיר: "נוכל להגיע אל החטופים בתוך ימים"

החיפושים בחברון, היום (רויטרס)

מבצע "שובו בנים" ייכנס הלילה (ג') ליממה השישית, וכוחות הביטחון ממשיכים לסרוק במרחב יהודה ושומרון אחר החוטפים והחטופים. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קיים הערב הערכת מצב בהשתתפות בכירים בצה"ל, שב"כ ומתאם הפעולות בשטחים, שבסופה אמר כי "חמאס ביהודה ושומרון ישלם מחיר כבד מאוד בעקבות החטיפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המאמץ העיקרי שלנו הוא להגיע לחטופים ולחוטפים ולא ננוח ולא נשקוט עד שכך יהיה", הוסיף שר הביטחון. "אנו ממשיכים במאמץ המבצעי והמודיעיני, במבצע מורכב שמבחינתנו אינו מוקבל במקום ובזמן, ולכן נדרשים סבלנות ואורך רוח".

יעלון הדגיש כי כוחות גדולים פועלים בשטח, הן בחיפושים ובסריקות אחר הנערים והן בביצוע מעצרים של אנשי חמאס ובפגיעת תשתיות הארגון ביו"ש. "נניח ידינו על החוטפים ונדע להגיע לראשי חמאס בכל מקום ובכל עת. איננו מתכוונים להתפשר על ביטחונם של אזרחי ישראל ונדע לפעול בנחישות, באחריות ובשיקול דעת".

 

יעלון בהערכת מצב (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

יחד עם זאת, קצין בכיר בצה"ל הביע אופטימיות זהירה, וטען כי צה"ל "יוכל להגיע לחוטפים בתוך שעות, ימים או אולי קצת יותר". במערכת הביטחון מעריכים שהפעילות הרחבה תניב תוצאות. במקביל, צה"ל ממשיך להפעיל לחץ על חמאס והקהילה האזרחית, שעשוי להימשך שבועות ארוכים ואף חודשים.

בכיר בצה"ל: "חג הרמדאן הוא לא קו אדום מבחינתנו"

הנחת העבודה של הצבא היא שהחטופים בחיים, ללא מידע אחר שיסתור זאת. המאמץ להגיע אל החטופים נמשך כל הזמן מתוך תקווה להתקרב ליעד בהקדם. מהנחת העבודה הזו נגזרות פעולות מהירות ואינטנסיבות, אבל מבצע "רידוד" החמאס יכול להימשך עוד שבועות רבים.

הבמצע עלול להימשך חודשים רבים (דובר צה"ל)

בכל הנוגע ללחץ על הקהילה האזרחית וחמאס, טווח הזמנים שונה: קצין בכיר נוסף אמר כי חג הרמדאן, שיחל בעוד כשבועיים, הוא "לא קו אדום מבחינתנו". הלחץ על האוכלוסיה האזרחית, שתצטרך ככל הנראה להעביר את החג בתוך כתרים, סגרים וחיפושים, והדבר מלחיץ את הקהילה המקומית.

הצבא מפעיל כוחות נרחבים בגזרה - כעשר חטיבות - ונדרשת סבלנות בנושא. בכל הקשור ל"רידוד" החמאס, במערכת הביטחון מביטים קדימה ומעריכים כי הפעילות תימשך הרבה מעבר לשבועיים. תמונת המצב של הפעילות המבצעית היא פעילות רחבה שנועדה גם לאתר את החוטפים וגם לפגוע באופן ממשי בתשתיות החמאס, במנהלות ובסיוע האזרחי.

מעצרים נרחבים בגדה (רויטרס)

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

מפקד פיקוד מרכז: "ראשי חמאס מרגישים את הפגיעה"

הסערה נמשכת: תלונה במשטרה נגד ח"כ זועבי

"הופתעו כשנכנסנו": כך פשטו הכוחות על שכם

שגריר ישראל לאו"ם על פרשת החטיפה: "איפה אתם?"

צה"ל לחיילים: למחוק שמועות על החטיפה בוואטסאפ

לזה מחכים: אותות חיים מחטופים

הקבינט התכנס: גם האסירים ישלמו מחיר

קרב בכנסת: "סתמי את הפה, את גזענית"

משפחות הנערים נפגשו: "מתגעגעים אליכם, תהיו חזקים"

גם ניו יורק מתגייסת למען הנערים החטופים

הפעילות התרחבה גם לשכם: 200 עצורים מתחילת המבצע‎