"הופתעו כשנכנסנו": כך פשטו הכוחות על שכם

מבצע "שובו אחים" נמשך, וכוחות צה"ל והמשטרה ממשיכים במאמצים לאתר את הנערים החטופים זה היום החמישי. גורם צה"לי: "מדובר באחד המבצעים הגדולים בשכם בשנים האחרונות, הם לא ציפו לנו". צפו בתיעוד הפשיטה

מבצע "שובו אחים" - היום החמישי: כוחות הביטחון ממשיכים במאמצים לאתר את שלושת הנערים החטופים, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח, שהקשר עימם אבד לפני כחמישה ימים. קצין בכיר בצה"ל הגדיר בשיחה עם חדשות 2 Online את הפעילות הנערכת בשטח ביממה האחרונה כ"מבצע הגדול ביותר בשכם בשנים האחרונות". בתיעוד של הכוחות בשטח שהותר היום (ג') לפרסום, ניתן לראות את הלוחמים עוברים מבית לבית ומאתרים אמצעי לחימה רבים ששימשו את פעילי חמאס הנמצאים באזור. משדר מיוחד כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפנות בוקר התרחב המבצע מחברון וג'נין גם לאזור שכם, כשכוחות הביטחון המשיכו לפעול נגד חמאס, במה שהפך להיות המבצע הצבאי הגדול ביותר ביהודה ושומרון מאז מבצע חומת מגן ב-2002. גל המעצרים נמשך והלילה פשטו כאלף לוחמים של הנח"ל על שכם ועצרו 41 פעילי חמאס - סך הכל כ-200 עצורים מאז תחילת המבצע. "הם לא צפו שניכנס גם למחנה הפליטים בלטה", סיפר הגורם הצבאי.

"ניקוי אורוות" בשכם (דובר צה"ל)

בצה"ל היו מי שהגדירו את המבצע הצבאי רחב ההיקף כ"ניקוי אורוות" של אזור שכם מפעילי ארגון הטרור. "עיקר המאמץ היה בבלטה, שם נמצאו אמצעי לחימה, אקדחים, רימונים והוחרמה מחרטה לייצור נשק מאולתר", אמר הגורם. בנוסף הוחרמו מחשבים השייכים לפעילי חמאס.

נתניהו כינס דיון מיוחד: "הוחלט להמשיך בלחץ"

שעות לאחר המבצע, כינס ראש הממשלה נתניהו פעם נוספת את הקבינט הביטחוני לדיון בקריה בתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. "הוחלט להמשיך בלחץ על החמאס כשהשר לביטחון הפנים הוסמך להחמיר בתנאי אסירי החמאס", ציינו גורמים מדיניים בתום הישיבה.

להחמיר בתנאי חמאס. נתניהו (רויטרס)

לדברי אותם גורמים, המשימה הראשונה שעומדת בראש המבצע היא החזרת החטופים. "אנו נמצאים בעיצומה של מערכה מבצעית ומדינית. מבצעית - כוחות הביטחון מפעילים לחץ הולך וגובר על החמאס. במערכה המדינית - ישראל פועלת לדה-לגיטמציה לברית שנכרתה בין חמאס לרשות הפלסטינית, ולהדגשת ההסתה במערכת החינוך של הרשות שכללה קריאה לביצוע חטיפות וגלוריפיקציה שלהן".

גם היום, כפי שנאמר גם בשיחתו של נתניהו עם אבו מאזן, רואים בישראל ביו"ר הרשות הפלסטינית כאחראי לכל פיגוע שיוצא משטח הרשות. ראש הממשלה ציין אתמול כי החוטפים יצאו וחזרו לשטח הרשות הפלסטינית וגם היום קוראת ישראל לפירוק השותפות בין החמאס לרשות.

חיפושים בלתי פוסקים (רויטרס)

בהודעה רשמית שפרסם חמאס -חברון, מגנה הארגון את הצעדים שבהם נקט צה"ל ברחבי הגדה מבלי להתייחס לחטיפה. "חמאס זו לא תנועה של עשרות או מאות, אלא של עשרות אלפים, לא תשברו אותנו", נכתב בהודעה. כמו כן, מפנים בארגון אצבע מאשימה דווקא ליו"ר הרשות אבו מאזן, וקוראים לו לשחרר את כל אנשי חמאס העצורים על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

בשעות הצהריים הגיע מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לסיור בגזרת חברון וגוש עציון על מנת לעקוב מקרוב אחר המאמצים הנמשכים לאיתור הנערים. "המאמץ העיקרי בשלב זה הוא השבת הבנים הנעדרים והמשך הסיוע לפעילות צה"ל והשב"כ", הדגיש המפכ"ל. "אנו ממשיכים במתכונת פעילות מיוחדת וערוכים לכל תרחיש. משימתנו היא מתן מעטפת ביטחונית מלאה לתושבי יהודה ושומרון".

הורי הנערים נפגשו לראשונה (חדשות 2)

משפחות הנערים נפגשו: "אסירי תודה על הסיוע"

שעות קודם לכן נפגשו הוריהם של גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל לראשונה ביישוב נוף-איילון על מנת לתמוך אלה באלה ולשתף במעט המידע אודות גורלם של הבנים. "המפגש הזה היה מאוד משמעותי עבורנו ומאוד חשוב", סיפרה רחל פרנקל, אמו של נפתלי בתום הפגישה המרגשת.

"פגשנו אנשים טובים, חזקים ומלאי ביטחון בבורא עולם", הוסיפה פרנקל על הפגישה. "אנחנו רוצים לחזק את כוחות הביטחון שעובדים יומם ולילה ואת ראש הממשלה שעומד איתנו בקשר. אנחנו מתפללים שכל החיילים והילדים שלנו יחזרו ללא פגע".

שלושת הנערים החטופים

פרנקל הודתה לאזרחים הרבים המסייעים למשפחות בתקופה קשה זו, וקראה לציבור בישראל להתפלל לשלום הנערים. "אנחנו אסירי תודה לכל מי שמעורב במאמץ האדיר הזה", אמרה האם. "אנחנו מרגישים חיבוק אדיר מכל עם ישראל. זה מלווה אתנו שעשה שעה וזה מחזק אותנו".

היא ביקשה לפנות ישירות לבנים, בתקווה שהמסר יועבר אליהם ויחזק את ידם. "אנחנו רוצים לחזק את הילדים: אייל, גיל-עד ונפתלי, אנחנו אוהבים אתכם ומתגעגעים אליכם מאוד, תהיו חזקים", אמרה פרנקל.

מבצע "שובו אחים" - עדכונים אחרונים:

מפקד פיקוד מרכז: "ראשי חמאס מרגישים את הפגיעה"

הסערה נמשכת: תלונה במשטרה נגד ח"כ זועבי

"הופתעו כשנכנסנו": כך פשטו הכוחות על שכם

שגריר ישראל לאו"ם על פרשת החטיפה: "איפה אתם?"

צה"ל לחיילים: למחוק שמועות על החטיפה בוואטסאפ

לזה מחכים: אותות חיים מחטופים

הקבינט התכנס: גם האסירים ישלמו מחיר

קרב בכנסת: "סתמי את הפה, את גזענית"

משפחות הנערים נפגשו: "מתגעגעים אליכם, תהיו חזקים"

גם ניו יורק מתגייסת למען הנערים החטופים

הפעילות התרחבה גם לשכם: 200 עצורים מתחילת המבצע‎