צה"ל לחיילים: למחוק שמועות על החטיפה בוואטסאפ

במחלקת ביטחון המידע של צה"ל הנחו את החיילים שלא להפיץ שמועות באפליקציית המסרים הפופולארית, וכן למחוק כאלה שהגיעו אליהן. סגן מפקד גדוד: "השמועות בלבלו את החיילים בשטח וזה הקשה עלינו לבצע את העבודה שלנו". לא זוהתה השבוע עלייה משמעותית בסטטוסים החושפים מידע מסווג

אחת השמועות מהווטסאפ. אילוסטרציה (חדשות 2)

חטיפת שלושת הנערים הביאה לגל שמועות חסר תקדים באשר לגורלם: באגף המודיעין בצה"ל אומרים כי מעולם לא היה שיח רב כל כך ברשתות החברתיות עוד לפני שהאירוע עצמו פורסם באמצעי התקשורת - כמו באירוע הנוכחי, שהחל ביום ה' בשבוע שעבר. בדובר צה"ל כבר נאלצו להכחיש את השמועות מספר פעמים, שגם הפריעו לטענת הצבא לכוחות בשטח לבצע עבודתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אותן הודעות שרשרת, שבין היתר דיווחו באופן בלתי אחראי על מצבם של החטופים, הועברו גם בין קצינים וחיילים רבים בצה"ל - דבר שעל פי מחלקת ביטחון המידע עלול לפגוע במבצע עצמו ובאיסוף המודיעין. באגף המודיעין הנחו בימים אלה את החיילים להימנע מהפצת הודעות השרשרת והעלאת המידע לפייסבוק, ואף הורו להם למחוק את ההודעה כשהיא מתקבלת.

"אם בפעם הבאה ההודעות יכללו מידע רגיש, הפצתן עלולה לגרום לשיבוש של פעילות צה"ל", הבהיר סא"ל ע', סגן ראש מערך ביטחון המידע בצה"ל. הוא הביא כדוגמה מקרה של מעצר חשודים פלסטינים: "אם חייל שולח בוואטסאפ את מיקום יעד המעצר, המבוקש יכול להיעלם ממנו, במקרה הטוב, ולהטמין בן מטען שיחכה לכוחות במקרה הרע".

במערך ביטחון המידע מציינים שמנטרים בדרך קבע חשבונות פייסבוק של חיילים, לא זוהתה השבוע עלייה משמעותית בסטטוסים החושפים מידע מסווג.

חייל במבצע המעצרים (רויטרס)

"השמועות בלבלו את החיילים בשטח"

השמועות שרצו בימים האחרונים, הביאו לכך שדובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז הבהיר בשני תדרוכים לתקשורת כי מדובר במידע אינו מבוסס ואינו אחראי. בנוסף, אף הוצאה לראשונה הודעה מטעם דובר צה"ל בה הבהירו שהמידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה"ל ובקולו. השמועות, שהגיעו מספר פעמים למשתמשים רבים בכל הארץ בעיקר בוואטסאפ - עוררו גם את זעמן של המשפחות שמחכות שבניהן יימצאו.

"השמועות שהופצו דרך הווטסאפ גרמו לבלבול ולחוסר וודאות בקרב החיילים, וזה הקשה עלינו לבצע את העבודה שלנו", אמר לאתר צה"ל סגן מפקד גדוד אסף, רס"ן עידו, שנמצא בשטח ומבצע סריקות מסביב לשעון.

"למשל, היו לוחמים שקיבלו את ההודעה המזויפת על חילוץ של החטופים - ולא הבינו למה בכל זאת מקפיצים אותם", הוא הוסיף, אך ציין כי "המפקדים הפיגו את השמועות, והמתח המבצעי לא נשבר. אנחנו נחושים להשיב את הנערים הביתה".

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

אביו של גיל-עד שער לבנו שנחטף: "מחכה לעטוף אותך, להגן עליך"

מחבקים את הורי הנער שנחטף במעגלי תפילה

מסתמן: גם אם יגיעו אל החטופים - המבצע יימשך

ראש הממשלה: "להיערך לאפשרות שייקח עוד זמן"

גורם צבאי: "צה"ל ערוך גם בפיקוד צפון ודרום"

דובר צה"ל: "נמשיך בפעילות בעוצמה רבה בכל יהודה ושומרון"

מזכיר המדינה קרי על חטיפת הנערים: "קורא לשחרורם המיידי, מתפלל לשובם המהיר"

אחד הנערים לחש בשיחת טלפון למשטרה: "נחטפנו"

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv