נתניהו לאבו-מאזן: מצפה ממך לסייע בהשבת החטופים ובלכידת החוטפים

לראשונה מאז משבר הנערים החטופים שוחח רה"מ עם יו"ר הרשות ומתח ביקורת על הקמת ממשלת האחדות: "צריך להבין את ההשלכות של השותפות עם חמאס, - זה רע לישראל, לפלסטינים ולאזור". הרשות הוציאה הודעה שבה גינתה את החטיפה ואת פעולת צה"ל בחברון‎

נתניהו ואבו-מאזן, ארכיון (רויטרס)

לראשונה מאז חטיפת שלושת הנערים ביהודה ושומרון לפני ארבעה ימים, שוחח הבוקר (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ואמר לו כי הוא מצפה ממנו לסייע בהשבתם ובלכידת החוטפים. "החוטפים יצאו משטח בשליטות הרשות וחזרו לשטח הרשות", הדגיש נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחת טלפון שקיימו השניים, אמר ראש הממשלה כי "מקרה זה חושף את אופיו של הטרור שאנחנו נלחמים מולו. טרוריסטים חוטפים ילדים ישראלים חפים מפשע, ואילו אנחנו מטפלים בבתי החולים שלנו בהצלת ילדים פלסטינים חולים. זה ההבדל בין המדיניות האנושית שלנו לטרור הרצחני שתוקף אותנו".

הנערים החטופים, ארכיון (באדיבות המשפחות)

לאחר החטיפה, הדגיש ראש הממשלה כי החמאס הוא שעומד מאחורי חטיפת שלושת הנערים, ובשיחה עם אבו-מאזן הוא שב והבהיר את עמדתו כלפי ארגון הטרור העזתי: "צריך להבין את ההשלכות של השותפות עם חמאס - זה רע לישראל, רע לפלסטינים, וזה רע לאזור".

עוד קודם לכן פרסמה הרשות הפלסטינית הודעת גינוי לחטיפה, כמו גם לפעולת צה"ל ולמעצרים בגדה המערבית. "נשיאות הרשות הפלסטינית מגנה את חטיפת שלושת הנערים וגם מגנים את פעולות צה"ל בחברון ומעצר הפעילים", נכתב בהודעה.

גנץ בהערכת המצב, אמש (דובר צה"ל)

גנץ: "המטרה - להשיב את הבנים ולפגוע בחמאס"

במקביל, מבצע החיפושים אחר שלושת הנערים, אייל יפרח, גילעד שאער, ונפתלי פרנקל נמשך. במערכת הביטחון נערכים להסלמה נוספת בגדה המערבית, כך על פי הערכת מצב שקיים אמש הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ בחטיבה מרחבית יהודה, שבה הדגיש כי אחת מהמטרות העומדות לנגד עיניו כעת היא פגיעה בארגון שאחראי לחטיפה - החמאס.

"יש לנו מטרה, למצוא את שלושת הבנים האלה ולהביא אותם הביתה, ולפגוע כמה שיותר קשה בחמאס, וזה מה שאנחנו נעשה", הדגיש הרמטכ"ל במהלך הערכת המצב שבה השתתפו גם אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון ומפקדי החטיבה. "אנחנו בדרך למערכה משמעותית ונעשה פה יישור תוכניות. אנחנו צריכים לראות את התוכניות שמביאות אותנו לידי ביטוי הלכה למעשה".

גנץ שיבח את פעילות הכוחות, שמנסים לאתר את הנערים. "אני סבור שעד כה נעשתה עבודה טובה מאוד על ידי כל מי שמעורב באירוע הזה - משטרת ישראל, על כל מרכיביה, שוטרים, מז"פ, מג"ב, ימ"מ, צה"ל - בים, באוויר וביבשה", הדגיש הרמטכ"ל.

"מדובר באירוע מאוד מאוד חמור, שמצטרף לאירועים אחרים. צה"ל בשיתוף פעולה הדוק מאוד עם כלל ארגוני הביטחון, ופועל על פי הנחיית הדרג המדיני מזה יומיים - בכל מקום שבו נדרשת פעולה, בהיקפים הולכים ומתרחבים", הוסיף הרמטכ"ל. "אנחנו נמשיך את הפעולה הזאת, ונעשה כל שנדרש על מנת להביא את הפרשה לסיומה מהר ככל שניתן".

מבצע "שובו אחים" להשבתם של הנערים החטופים החל לפני ארבעה ימים, ובמסגרתו פועלים הכוחות בשטח לאיתורם ולמעצר פעילי טרור בכירים היכולים לשפוך אור על שאירע. הלילה נעצרו כ-50 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ביניהם עזיז-אל דוויק, ראש המועצה המחוקקת של חמאס. בנוסף, תפסו כוחות הביטחון כמויות גדולות של אמצעי לחימה פשוטים. בסך הכול, מאז החל המבצע לפני שלושה ימים, נעצרו כ-150 מבוקשים, בעיקר פעילי חמאס.

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

דובר צה"ל: "נמשיך בפעילות בעוצמה רבה בכל יהודה ושומרון"

פולארד: "מחזק את משפחות החטופים"

חמאס מכחיש: לא חטפנו את הנערים

אמו של החטוף נפתלי: "אבא ואמא אוהבים אותך עד אין קץ, עם ישראל הופך עולמות להחזירך"

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"