דובר צה"ל: "נמשיך בפעילות בעוצמה רבה בכל יהודה ושומרון"

זמן קצר לאחר שהותר לפרסום כי אחד הנערים החטופים הצליח להתקשר למשטרה ולדווח כי נחטפו, דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז שב והדגיש כי החיפושים מתנהלים בכל מרחב יהודה ושומרון. "החלק הדרומי של יהודה ושומרון מצוי בסגר מאז ליל אמש כדי להבטיח את הפעילות המבצעית", הוסיף

"צה"ל פועל בעוצמה רבה בכל השטח": דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, עדכן הערב (א') על בני הישיבה שנחטפו על ידי פעילי טרור, והבטיח: "נמשיך לפעול ולא נחסוך בשום מאמץ". את הדברים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בראשית דבריי אני רוצה לחזק את המשפחות ולהבטיח שגם בשעות האלה צה"ל פועל בעוצמה רבה עם כוחות רבים בכל השטח כדי להגיע אל הנערים", הוסיף אלמוז. "המטרה שלנו היא משותפת לצה"ל, לשב"כ וגם למשטרת ישראל - אנחנו פועלים יחד, נכנסים לשטח, פועלים בעוצמות גדולות מאוד כדי להצליח בפעילות, ומטרתנו היא להגיע לנערים".

"ביממה האחרונה הרחבנו את הפעילות ועצרנו עשרות פעילי חמאס, בהם חברי מועצה מקומית, ובראשם חסן יוסף. אנחנו נמשיך בעוצמה רבה בכל השטח של יהודה ושומרון בהשתתפות כוחות גדולים. החלק הדרומי של יהודה ושומרון מצוי בסגר מאז ליל אמש כדי להבטיח את הפעילות המבצעית", סיכם אלמוז. 

בקלטת השיחה, שעצם קיומה הותר לפרסום הערב, מתועדת הפנייה של אחד הנערים החטופים למוקד 100 של המשטרה, שניות בלבד לאחר ביצוע החטיפה, בשעה 22:25 בליל יום חמישי. המוקדן הצעיר שענה לשיחת הטלפון שמע רעשים וסוג של לחישה מעבר לקו שבה נאמר "חטפו אותי" או "חוטפים אותי". המוקדן שענה לשיחה התייעץ עם שוטרת מה לעשות עם המידע, שהתקבל בדיוק בזמן בו בוצעה החטיפה. במוקד ניסו לחזור למספר ממנו בוצעה השיחה, אולם לא הייתה תשובה. כתוצאה מכך, לא ייחסו חשיבות מיוחדת למקרה.

ככל הנראה שהסיבה לפיה בחרו שלא להתייחס לדיווח היא ששיחות והטרדות מהסוג הזה מתקבלות באלפים לאורך כל השנה במוקדי הדיווח של המשטרה - גם מפי פלסטינים בעצמם, זאת כדי להטעות את השוטרים ולהעסיקם לשווא. להערכת הגורמים בתחנה, הקריאה הזו לא הולידה צורך בפעילות מיוחדת. רק בסביבות השעה 3:30 לפנות בוקר, כחמש שעות לאחר החטיפה, החלו להידלק כל הנורות האדומות - זאת לאחר שהורי החטופים הגיעו לתחנות המשטרה להתלונן שבניהם לא הגיעו הביתה.

הנערים החטופים (פייסבוק ותצפיות)

מאמצי החיפוש נמשכים: סגר הוטל על חברון

יצחק אהרונוביץ', השר לביטחון פנים הממונה מתוקף תפקידו על משטרת ישראל, נשאל על ידי העיתונאים שהמתינו מחוץ לבית משפחת פרנקל ביישוב נוף איילון, על הדיווחים שלפיהם המשטרה ידעה על החטיפה אך התעכבה בהעברת המידע לצה"ל. "מחדל או לא - הייתי ממליץ לא להיכנס לנושא", השיב אהרונוביץ'. "אני מכיר את הפרטים והדברים ייבדקו. אני לא חושב שאפשר למנוע את זה".

ביום השלישי לחטיפתם של שלושת הנערים, צה"ל הטיל סגר על העיר חברון - זאת במטרה לא לאפשר יציאה מהעיר שתאפשר לחוטפים שאולי נמצאים בתחומה, לחמוק. עשרות פלסטינים באזור חברון נעצרו ועוכבו לחקירה. מוקדם יותר, סיפק קצין בכיר בצה"ל רמז להתקדמות, כאשר אמר: "אנחנו לא פועלים באפלה מוחלטת ולא בחלל ריק". מעבר לדברים הללו, הקצין סירב לפרט.

גורמים בצה"ל אומרים היום שהאמירה לפיה החטיפה בוצעה על ידי אנשי חמאס מבוססת. "המאמצים להגיע לחוטפים ולחטופים יימשכו לא רק במרחב חברון – שמהווה מוקד החיפושים - אלא גם במרחבי יהודה ושומרון", הוסיפו. במקביל, נערך מצוד אחר שני פעילי חמאס בולטים שנעדרים מאז יום חמישי, ונבדק הקשר בין היעלמותם לבין חטיפת הנערים. כלי תקשורת פלסטינים מדווחים כי קרובי משפחה של הפעילים נעצרו לחקירה.

הקצין הבכיר אמר עוד: "זה אירוע חריג במיוחד, ומבחינת מבצע החטיפה, אפשר להגדירו ברובד העליון של היכולות החמאסיות, להבדיל מניסיונות חטיפה אחרים שאותם ניתן היה או לסכל או לחשוף את המבצעים במהירות". הנחת העבודה בצה"ל ממשיכה להיות שהנערים בחיים וכל מאמץ ראוי יתבצע על מנת להשיבם.

סיקור מיוחד: חטיפת הנערים

רה"מ על מבצע החיפושים אחר הנערים החטופים: "נדרשת פעולה מורכבת"

פולארד: "מחזק את משפחות החטופים"

המבצע לאיתור החטופים: "לא פועלים באפלה מוחלטת"

חמאס מכחיש: לא חטפנו את הנערים

למנוע חטיפות: כך זה נראה מהחמ"ל ביהודה ושומרון

אמו של החטוף נפתלי: "אבא ואמא אוהבים אותך עד אין קץ, עם ישראל הופך עולמות להחזירך"

שם המבצע לאיתור החטופים: "שובו אחים"

השר לביטחון פנים: "מחדל? ממליץ לא להיכנס לנושא"

מבצע מעצרים נרחב - חמאס במוקד

חטיפת הנערים: החיפושים החלו באיחור של שעות

נתניהו: "הנערים שלנו נחטפו על ידי ארגון טרור"

בכיר בחמאס מודה: "לא יודעים מה קורה"

חמאס: "מבצעי המבצע בחברון - גיבורים"