הירי במפגין פלסטיני בביתוניא: נתיחת הגופה מצביעה על ירי חי

פתולוגים ישראלים ופלסטינים, בליווי משקיפים בינלאומיים, קובעים: לא ייתכן שהנער שנהרג בהפגנות יום הנכבה סמוך למחסום ביתוניא, נהרג מכדור גומי. בצה"ל יבדקו את הטענות. גופת הצעיר הנוסף שנהרג בתקרית עדיין לא נבדקה

הפגנות יום הנכבה, ארכיון (AP)

צוות של פתולוגים ישראלים ופלסטינים, בליווי של שני משקיפים בינלאומיים, ניתחו את גופת הנער, אחד משני הפלסטינים שנהרגו סמוך למחסום ביתוניא לפני כחודש, על מנת להבין ולהכריע בוויכוח שפרץ בין הפלסטינים לבין צה"ל. את התוצאות לא בטוח שישמחו לקבל בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהממצאים הראשוניים של נתיחת הגופה שנערכה באבו דיס, עולה כי הנער נהרג מאש חיה, וכי לא ייתכן שנורה מכדור גומי. חור הכניסה וחור היציאה בגופתו מעידים על כך, וכך גם גם הטווחים שמהם נורה הנער.

בצה"ל יבדקו כעת את הטענות שהועלו לאחר נתיחת הגופה, והדוח הסופי בעניין צפוי להתקבל בעוד כשלושה ימים, רק אז תוכח הטענה ותתברר עד תום. גופתו של הצעיר הנוסף שנהרג במהלך הפגנות יום הנכבה סמוך לרמאללה עדיין לא נבדקה.

"הסרטון מגמתי"

ימים ספורים אחרי ששני פלסטינים נהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון במהלך הפגנה לציון יום הנכבה מול כלא עופר, סמוך למחסום ביתוניא, פרסמו הפלסטינים סרטון ממצלמות אבטחה המתעד לטענתם את האירוע.

בתיעוד ניתן היה לראות כיצד אחד המפגינים מגיע עם קלע דוד ומנופף בה מול החיילים. לאחר מכן, בנקודת זמן אחרת בתיעוד, נראה אחד המפגינים נופל על הקרקע, ככל הנראה מירי שבוצע לעברו, כשהמפגינים האחרים חשים לעזרתו. לאחר מכן, ניתן לראות מפגין נוסף הולך ולפתע מתמוטט על הקרקע.

הפלסטינים טענו כי נורו ארבעה קליעים של אש חיה לעבר המפגינים. כתוצאה מהירי, שניים נהרגו ואחר נפצע. לדבריהם, הם "אינם יודעים היכן פגע הכדור הרביעי".

עוד נטען, כי שני המפגינים, אחד מהם נער, נורו למוות מאש חיה שנורתה בידי כוחות הביטחון הישראלים. בישראל הכחישו את הטענות ואמרו כי השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, עובדה שאותה מאשרים גם הפלסטינים, שאמרו כי "החיילים השתמשו במכלי גז מדמיע". 

בתגובה לסרטון אמרו בדובר צה"ל כי הוא ערוך בצורה מגמתית ואינו משקף את האלימות בהפרת הסדר. "מבדיקה ראשונית עם הכוחות שפעלו במרחב הפרת הסדר לא בוצע ירי חי", הוסיפו, "עם זאת הפרקליטות הצבאית הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח בנושא".