החיילים שיעשו הכל בשביל לצפות במונדיאל: "מוציאים גימלים, משיגים פטורים"

אחד למזלו מסיים מוקדם, אחר מנסה להוציא פטור ויש מילואימניקים שמביאים מקרן, פיצוחים ואוכל. חיילי צה"ל מנסים לעשות הכל כדי להצליח לצפות במשחקי גביע העולם שיחלו מחר. מפקד פלוגה: "אני בטוח שהגזרה תהיה שקטה, גם הצד השני צופה במשחקים". באוגדת עזה חלק מהחיילים יתארחו בבתי התושבים

רבים על משמרות ותורנויות. אילוסטרציה (רויטרס)

חלק יהיו במוצב, אחרים באימון וחלק אפילו בים, אבל רבים מחיילי צה"ל משתוקקים לראות את משחקי המונדיאל שייפתחו מחר בברזיל. בצבא אין היערכות מיוחדת לצפייה במשחקי גביע העולם, אבל כבר עכשיו המריבות על ה"משמרות" וההצבות החלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במהלך השבוע אנחנו עובדים על פי לוח זמנים שנגמר לפני שהמשחקים מתחילים אז אנחנו מרוצים", סיפר לוחם צה"ל שנמצא בהכשרה בשבועות אלה. "חבר שלי שמשרת בדרום הוציא גימלים לשבוע רק כדי לראות את המשחקים כי הם סוגרים שבת בטירונות".

"הלוואי שהיו נותנים לנו לראות, אבל אין לנו בשטח טלוויזיה", סיפר לוחם בחטיבת כפיר. "האמת שאנחנו מתכננים לא לדעת את התוצאה - ואז שנחזור הביתה נראה את זה כמו שצריך, כדי לא להרוס לעצמנו". הוא אמר כי יש חשש בקרב החיילים שהם לא יוכלו לצפות במשחקים רבים בגלל פעילות צבאית. "בתקופה האחרונה יש כל מיני בקשות מחשידות ליום חמישי, אבל המפקדים לא כל כך תמימים לצערנו".

לא להחמיץ את מסי (רויטרס)

קרב הוותיקים-צעירים, גם במונדיאל

בחטיבת השריון 188, שלוחמיה פרוסים במספר גבולות, מתכננים הקרנות פלוגתיות עם הלוחמים והקצינים וכך גם בגדוד מיתר שבצפון. בחטיבה 7, שלוחמיה נמצאים באימון ברמת הגולן, ישמעו את המשחקים ברדיו שיביאו לשטח ואילו חלק חיילים מאוגדת עזה כבר הוזמנו לבתי תושבים באזור, שיארחו אותם לרגל החגיגה.  

מפקד פלוגה, שמשרת כעת ביהודה ושומרון, בטוח כי בזמן המשחקים הגזרה שבה הוא נמצא תהיה שקטה. "אני מניח שגם בצד השני ייצפו במשחקים אז יהיה שקט וזה היתרון. החיילים כבר מעכשיו משגעים אותנו על מי יראה ומתי יראה. אני מבין אותם לגמרי למען האמת".

נ' ממשמר הגבול מרוצה, לאחר שהלו"ז שנקבע להם לא מפריע לצפייה במשחקים. "כולם מדברים על זה ורוצים שזה כבר יתחיל, המפקדים בעניין ונצפה במשחקים יחד במועדון יחידה".

הבדל בין צעירים לוותיקים

לוחם שמשרת בגבול הצפון, אמר כי החיילים ה"צעירים" לא יצפו במשחקים, כי יהיו בבט"ש, זאת לעומת ה"ותיקים", שיזכו ליהנות ביום חמישי הקרוב במשחק הראשון ולצפות בו. "גם אנחנו היינו צעירים פעם ועשינו את זה - ככה זה", אמר. "יש אצלנו חייל שהוציא גימלים וניסה להוציא פטור מהפעילות, ואולי זה יצליח לו. עושים הכל בשביל לצפות, זה חובה".

חייל אחר שמשרת בגזרת הדרום הודה כי גם הוא ינסה ביום חמישי בבוקר לקבל ימי מחלה (ג') מהרופא: "אני אצפה במשחק בכל דרך ויש לי את השיטות שלי".

גם המילואימניקים חוששים. אילוסטרציה (AP)

לא לשכוח להביא למילואים: מקרן ופיצוחים

לא רק חיילים בסדיר חוששים שלא יצפו במשחקים, אלא גם חיילי מילואים שקיבלו צו ומנסים להתחמק ממנו בדרכים שונות. "אני מקווה שאני אצא מזה", אמר י', חייל מילואים ביחידה מובחרת שאוהד את נבחרת אנגליה. "אני אנסה את מזלי, אולי אגיד שקבעתי משהו מראש כי אסור לי לוותר על המשחק - וקבענו כל החבר'ה לראות אותו ביחד, בכל מקרה הצבא רוצה לחסוך, אז שיחסוך על המילואים שלי".

א' ממרכז הארץ כבר נמצא במילואים, אך הוא וחבריו למילואים וידאו עם מפקדיהם שייראו את המשחק בערב יום חמישי. "המפקדים לא אטומים והם מבינים שזה הכרחי - ואנחנו מארגנים ממש חפלה כזאת בשטח", הוא סיפר. "יש מישהו שמביא מקרן ומסך וחלק מביאים אוכל ופיצוחים - גם המפקדים בעניין".

בצה"ל אין היערכות כזו או אחרת למשחקים עצמם. "מי שלא יהיה במשימה יוכל לצפות, והאחרים ייאלצו לפספס - אנו לא משנים לוחות זמנים בשביל זה", אמר גורם צבאי.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv