איום אירני חדש על ארה"ב: טילים בליסטיים מתקדמים לטווח של 5,000 ק"מ

בכיר אירני אמר כי בסיס המפציצים האסטרטגי של הצבא האמריקני באוקיינוס ההודי נמצא בטווח הטילים של ארצו. זו הפעם הראשונה שאירן נוקבת בשם הבסיס, שנמצא במרחק אלפי קילומטר, ובכך בעצם מכריזה שברשותה טילים ארוכי טווח משופרים

הטילים האירניים מגיעים לטווח של 5,000 ק" (רויטרס)

איום אירני חדש חושף את יכולות הטילים הבליסטיים של טהרן? על רקע דברי הרמטכ"ל היום אודות פרויקט הגרעין האירני והסכנה שמהווה הרפובליקה האיסלאמית לשלום המזרח התיכון, חשף גורם בכיר בטהרן כי ביכולתה של אירן לאיים על מחוזות מרוחקים הרבה יותר - לכאורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם בכיר במשטר איים כי בסיס המפציצים האסטרטגי של ארה"ב באוקיינוס ההודי, בסיס דייגו גרסיה, נמצא בטווח הטילים שנמצאים כיום ברשות אירן. מדובר בפעם הראשונה בה אירן נוקבת בשם הבסיס האמריקני, במיוחד בהקשר של יכולת טילית.

התקדים באיום טמון בכך שבעוד אירן הקפידה תמיד לציין שטיליה מוגבלים לטווח של 2,000 קילומטרים ואין לה יומרות מעבר לכך, מדובר על תקיפה בטווח של למעלה מ-5,000 קילומטרים.

הבסיס האמריקני "דייגו גרסיה"

"במקרה של טעות מצידה של ארה"ב, בסיסיה הצבאיים בבחריין וב'גבעת גרסיה' (בסיס דייגו גרסייה) באוקיינוס ההודי לא יהיו בטוחים מפני טיליה של איראן", איים יועץ לנציגו של חמינאי במשמרות המהפכה, מג'תבא ד'ואלנורי. הוא התייחס לנאומו האחרון של נשיא ארה"ב ברק אובמה בנוגע לאפשרויות שעומדות בפני ארה"ב לפעולה נגד אירן.

טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, ציין כי "ההכרזה יוצאת דופן בשל החריגה מטווח הטילים המוצהר, שעומד מזה שנים על 2000 קילומטרים. ידוע כי איראן מחזיקה ברשותה טילים לטווח של 3500 קילומטרים לפחות, אך היא נמנעה מלהציגם או לנסותם, ואף הכחישה דבר קיומם".

גנץ על האיום האירני: "נעצור את אירן בכוח - או שלא בכוח"

בנאומו היום במרכז הבינתחומי בהרצליה, התייחס הרמטכ"ל בני גנץ לאיום האירני ואמר כי הנכונות של אירן להגיע ליכולות גרעיניות מפותחות לא ירדה מהפרק: "אירן לא ויתרה על החזון הגרעיני שלה. עם זאת, האירנים שלא ויתרו על החזון, מנהלים מאבק פנימי ונאלצו להגיע לדיאלוג עם הקהילה הבינלאומית בנושא".

"אירן עדיין לא ויתרה". גנץ, היום (המרכז הבינתחומי בהרצליה)

גנץ הוסיף כי הוא "משוכנע שחייבים למנוע מאירן להגיע ליכולת גרעינית שתפתח מרוץ גרעיני. בשיתוף פעולה בינלאומי, אפשר לגרום לכך שאירן לא תגיע לשם בכוח ולא שבכוח. אסור שאירן תגיע ליכולת הגרעינית".