האו"ם: שפטו את האסירים המנהליים או שחררו אותם

מזכ"ל האו"ם מודאג ממצבם המחמיר של העצירים המנהליים הפלסטיניים השובתים רעב בכלא הישראלי, כך הודיע דובר האו"ם סטפן דוג'אריק. הוא קרא להעמידם למשפט או לשחררם במהירות האפשרית. בשבוע שעבר פורסם כי עשרות עצירים מנהליים שובתים רעב במחאה על כליאתם וכמה מהם אושפזו בבית החולים. נתניהו כינס דיון מיוחד בנושא

"להביא בפני שופט, או לשחרר". מזכ"ל האו"ם (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הביע דאגה נוכח מצבם המחמיר של העצירים הביטחוניים הפלסטיניים השובתים רעב בכלא הישראלי. הוא קרא לישראל להעמידם למשפט או לשחרר אותם ללא דיחוי. בשבוע שעבר פורסם כי כמה עשרות עצירים מנהליים פלסטינים הכלואים מזה זמן רב מבלי שהובאו בפני שופט, שובתים רעב במחאה על החזקתם. כמה מהם אושפזו בבית החולים. ראש הממשלה נתניהו כינס השבוע דיון מיוחד על מנת לפתור את הסוגיה בהקדם.

"המזכ"ל מודאג מהדיווחים שהגיעו לאוזניו על מצבם הבריאותי המידרדר של של העצירים המנהליים הפלסטינים, השובתים רעב מזה חודש", אמר דובר האו"ם סטפן דוג'אריק לכתבים. "הוא הדגיש את עמדתו העקבית לפיה יש להגיש כתב אישום נגד עצירים מנהליים או לשחררם ללא עיכוב"

כרגע שובתים 290 עצירים מנהליים, מתוכם 70 מאושפזים בבתי החולים. ביום שני האחרון התקיים דיון מיוחד שכונס על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. בדיון השתתפו השר לביטחון פנים, נציב שב"ס וגורמים נוספים שמטפלים באסירים הביטחוניים בניסיון למצוא פתרון למשבר המסוכן.

מחפש מוצא, נתניהו (רויטרס)

במהלך הדיון ביקש ראש הממשלה לזרז את העברת החוק החדש - שכבר עבר בקריאה ראשונה ושנייה - המאפשר להאכיל בכפייה אסירים ביטחוניים. גורמים שנכחו בישיבה סיפרו לראש הממשלה כי ההסתדרות הרפואית מתנגדת להאכלה בכפייה משום שמדובר בעינויים וכי ההסתדרות תורה לרופאים שלא לשתף פעולה עם החוק.

נתניהו אמר כי ידאג שיימצאו רופאים שיסכימו לפעול על פי החוק החדש ולהאכיל את האסירים בכפייה. לדבריו, גם בכלא גוואנטנמו האמריקנים מאכילים אסירים בכפייה. עם זאת, בישראל אין כמעט רופאים שלא שייכים להסתדרות הרפואית, ולכן יהיה קשה מאוד למצוא אנשי מקצוע שיסכימו לבצע האכלה בכפייה.

שביתת רעב בכלא. ארכיון

בשבוע שעבר פורסם כי עשרות עצירים ביטחוניים פלסטינים ששובתים רעב כבר חודש ימים, אושפזו בבתי חולים בישראל בשל חשש לחייהם. הסיבה לשביתת הרעב שבה פתחו העצירים נעוצה במחאתם על מעצרם ללא משפט, והם דורשים לשחררם באופן מיידי או להעמידם לדין.

אשפוז של אסירים או עצירים ביטחוניים שובתי רעב הוא עניין שמתרחש מדי פעם, אך זוהי הפעם הראשונה שבה מאושפזים כל כך הרבה עצירים שובתי רעב בבת אחת. ככל הידוע, הם מסרבים לקבל כל טיפול רפואי ונמצאים תחת שמירה כבדה של שירות בתי הסוהר.