הלוחם משחזר: "ראיתי קופסא שחורה דבוקה לו לבטן, והבנתי שהוא מחבל"

אחד הלוחמים שסיכל היום את הפיגוע בצומח תפוח, שיחזר את הרגעים בהם הבחין בפלסטיני שנשא עליו מטען רב עוצמה. "אסון גדל נמנע, מיד הבנתי שהוא מחבל מתאבד", אמר. הפלסטיני נעצר ונחקר, והלוחמים קיבלו שבחים על עבודתם

"כשזיהיתי את המחבל מתקרב לעבר המחסום בצורה מחשידה הייתה לי הרגשה שמדובר באירוע חריג" - כך אומר סמ"ר ס', אחד משני הלוחמים שעצרו את המחבל בצומת תפוח - וסיכל היום (ו') פיגוע בשטח ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלוחם, שזכה לשבחים רבים על פעולתו אמר כי האירוע היה יכול להסתיים אחרת לגמרי. "קראנו למחבל לעצור ולהוריד את הג'קט, ואז זיהיתי קופסא שחורה שדבוקה לבטנו ומיד הבנתי שמדובר במחבל מתאבד", הוא שיחזר.

הוא הוסיף כי "אין לי ספק שאסון גדול נמנע, בדיוק לאירועים כאלה הלוחמים במוכנות כל הזמן". מפקד גדוד אלון במג"ב סנ"צ שלומי יוסף אמר גם הוא שנמנע אסון כבד - ושיבח את מקצועיות ועירנות הלוחמים, זאת לאחר שהמחבל הושכב על הקרקע ומבדיקה על גופו נמצאו 12 מטעני צינור המחוברים בחוטים.

"נמנע אסון גדול" (מיכל אדד)

כוחות במקום לאחר האירוע (חדשות 2)

"מנעתם פיגוע והצלתם חיים"

מיד לאחר שהתנהג בצורה מחשידה, הכוח השתלט עליו במהרה והעביר אותו לחקירה נוספת אצל גורמי הביטחון. הפלסטיני, תושב שכם בשנות ה-20 לחייו - הודה לאחר בדיקה קצרה שהוא נושא מטען רב עוצמה. חבלן משטרתי ניטרל את חגורת הנפץ, שעל פי הערכות הייתה עלולה לגרום לנזק רב ולפגיעה בחיילים המוצבים במחסום.

"החיילים היו עירניים, זה מקום מועד לפורענות בגזרה", אמר קצין בגזרה. "כשהלוחמים פנו למחבל הוא הרים את ידיו ונשכב על הרצפה. הוא זוהה מראש בגלל צורת ההליכה שלו ולבושו, מפני שהוא הלך לכיוון הצומת ולא לכיוון תחנת האוטובוס".

(חדשות 2)

דקות ספורות לאחר מכן שוחח השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' עם לוחמי משמר הגבול שפעלו במקום ושיבח אותם על עצירת המחבל: "אמרתי ללוחמים כי ערנותם ועבודתם המקצועית הביאו ללכידת מחבל עם חגורת נפץ, מנעתם פיגוע והצלתם חיים, אני גאה בכם ובעשייתכם המצוינת".

הקליע ברכב בבנימין

מאוחר יותר, קליעים נורו לעבר רכש ישראלי ביישוב אדם שבבנימין. איש לא נפגע, אך סימני פגיעה של שני קליעים זוהו ברכב. ככל הנראה לא מדובר בירי מכוון.